Results of Náboj 2015
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2015, Seniors, Poland


SchoolPoints
1 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, PL
Mikołaj Leonarski (III), Tymoteusz Miara (III), Konrad Paluszek (III), Jacek Rutkowski (III), Michał Zawalski (III)
37
2 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, PL
Michał Kukuła (III), Bartosz Narkiewicz (III), Mateusz Klein (II), Piotr Naumowicz (II), Łukasz Śliwiński (II)
33
3 Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej, Juliusza Słowackiego 5, Kielce, PL
Damian Obara (I), Paweł Piwek (II), Krzysztof Wilczek (I), Norbert Siwek (II), Rafał Pragacz (II)
30
4 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, B, PL
Jacek Kret (II), Filip Lisiewski (II), Marcel Rychlewski (II), Beniamin Stecuła (III), Paweł Zięcik (III)
30
5 V Liceum Ogólnokształcące, Słowackiego 45, Bielsko-Biała, PL
Marta Mościcka (II), Wojciech Klemens (II), Jakub Kuklis (III), Wojciech Buś (II), Karol Wołonciej (III)
29
6 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Krzysztof Lampart (II), Mateusz Kobak (II), Patryk Mazgaj (II), Jan Mełech (II), Radosław Waśko (II)
27
7 Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Brücknera 10, Wrocław, B, PL
Martyna Siejba (III), Wojciech Fica (III), Kamil Górecki (III), Maciej Kucharski (III), Piotr Pusz (III)
26
8 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, al. Mikołaja Kopernika 1, Piotrków Trybunalski, PL
Rafał Burczyński (III), Wojciech Śmigielski (III), Mateusz Olczyk (III), Tomasz Urbański (II), Adrian Kucharczuk (II)
24
9 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, PL
Karol Bąk (II), Jakub Luśtyk (II), Stanisław Nowak (II), Krzysztof Zamarski (II), Artur Zubilewicz (II)
21
10 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, PL
Krystian Krakowski (II), Katarzyna Wodzińska (II), Paweł Ryndak (III), Piotr Ryndak (III), Michał Zych (III)
19
11 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, A, PL
Monika Mączka (III), Tomasz Makowski (II), Piotr Sidorowicz (II), Adam Stano (II), Kamil Laprus (III)
19
12 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Damian Cichy (III), Filip Kowalski (III), Konrad Merchut (III), Wojciech Mikołajek (III), Michał Zyguła (III)
18
13 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, B, PL
Tomasz Cierpioł (III), Maciej Trzebiński (III), Jakub Kuś (III), Wojciech Wdowik (III), Dominika Wójcik (III)
17
14 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Mazur Aleksandra (II), Białas Jan (II), Buta Mateusz (II), Cegielski Rafał (II), Forystek Wiktoria (II)
17
15 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Zuzanna Kwiatkowska (II), Julita Straszak (II), Karolina Skorupska (II), Michał Zmyślony (II), Michał Szymański (II)
17
16 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, PL
Jakub Dyczek (III), Jędrzej Hodor (III), Jan Liberacki (II), Szymon Parzych (II), Michał Wiśniewski (II)
16
17 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Paweł Szczygieł (III), Łukasz Stępień (III), Karolina Mięsowicz (II), Konrad Rzońca (II), Mateusz Szarek (II)
15
18 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, A, PL
Malwina Kubas (II), Szymon Bernal (II), Piotr Bienias (II), Jakub Holewik (II), Kacper Janda (II)
15
19 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Aleksandra Smolak (III), Kamila Winnicka (III), Michał Komorowski (II), Filip Konieczny (III), Paulina Marikin (II)
14
20 IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Norwida 22, Tarnów, PL
Jan Boruch (III), Sebastian Kucharzyk (II), Wiktor Reczek (II), Aleksander Truszczyński (III), Marek Wrzos (II)
12
21 Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, 3 Maja 7, Grodzisk Wielkopolski, PL
Aleksandra Banach (III), Marta Brembor (III), Joanna Gracz (III), Maciej Weiss (III), Weronika Michalska (III)
11
22 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, B, PL
Olga Lysko (I), Waldemar Kerner (II), Dominika Hanusek (II), Zuzanna Chmielowiec (II), Olga Przybyła (II)
10
23 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Joanna Dąbrowska (III), Jarosław Midura (III), Iwona Stolarz (III), Agnieszka Warchoł (III), Adam Koterwa (III)
10
24 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, A, PL
Ewa Zasucha (III), Oskar Bujacz (I), Karolina Kęsiak (III), Weronika Woszczek (III), Kamil Żuchowicz (III)
7
25 XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte, Sądowa 4, Kraków, PL
Paulina Korpała (II), Katarzyna Nowak (II), Jakub Pawluk (II), Izabela Strzebońska (II), Krzysztof Walczak (II)
6
26 Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Stanisława Staszica, Kilińskiego 19, Ostrowiec Świętokrzyski, PL
Kinga Cieszkowska (III), Mikołaj Karmalski (III), Michalina Madetko (III), Mateusz Madetko (III), Aleksandra Wójs (III)
5
27 Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Pędzichów 13, Kraków, PL
Patrycja Węgiel (II), Jan Bugajski (II), Jakub Jęcek (II), Marek Homan (II), Jacek Wojas (II)
4
28 Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Brücknera 10, Wrocław, A, PL
Piotr Wrzeszcz (III), Marceli Płaczek (III), Artur Błaszkiewicz (I), Kamil Górzyński (I), Stanisław Bzdęga (II)
0