Results of Náboj 2016
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2016, Seniors, international


SchoolPoints
1 Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Horváth Mihály tér 8., Budapest, HU
Levente Bodnár (12), Kartal Nagy (12), Kristóf Sal (12), Barna Szabó (12), Márton Szebellédi (12)
46
2 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, B, PL
Leszek Sołdan (III), Adam Klukowski (III), Jakub Perlin (III), Tomasz Kościuszko (III), Marcin Korona (III)
40
3 Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej, Juliusza Słowackiego 5, Kielce, PL
Damian Obara (II), Paweł Piwek (III), Rafał Pragacz (III), Norbert Siwek (III), Krzysztof Wilczek (II)
38
4 Liceum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, PL
Bartłomiej Bollin (II), Grzegorz Dłużewski (III), Wojciech Olejniczak (II), Tomasz Przybyłowski (II), Szymon Zwara (III)
38
5 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Radomił Baran (I), Mateusz Kobak (III), Patryk Mazgaj (III), Jan Mełech (III), Radosław Waśko (III)
37
6 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, B, PL
Mariusz Trela (I), Łukasz Janeczko (III), Stanisław Nowak (III), Błażej Rozwoda (II), Bartosz Podkanowicz (II)
36
7 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, B, PL
Paweł Burzyński (II), Juliusz Pham (I), Marek Żochowski (II), Maciej Nadolski (II), Michał Szostek (II)
35
8 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, A, PL
Adam Jabłonowski (III), Radek Kusek (III), Jan Lebioda (II), Tomasz Grześkiewicz (II), Mateusz Wojtas (III)
35
9 Gymnázium Opatov, Konstantinova 1500, Praha 4, B, CZ
Filip Bialas (3), Robert Černý (3), Jan Hečko (4), Petr Jaroschy (4), Anna Suchánková (4)
34
10 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, A, PL
Jędrzej Kula (II), Filip Lurka (III), Michał Olbrychtowicz (III), Krzysztof Zamarski (III), Artur Zubilewicz (III)
34
11 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, al. Mikołaja Kopernika 1, Piotrków Trybunalski, PL
Mateusz Kaczmarek (III), Jan Kociniak (II), Adrian Kucharczuk (III), Tomasz Urbański (III), Piotr Żuber (II)
34
12 I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, al. Racławickie 26, Lublin, PL
Jakub Boguta (II), Miłosz Kierepka (II), Stanisław Kurdziałek (III), Kamil Mykitiuk (III), Wojciech Pietroń (III)
34
13 Gymnázium, Tomkova 45, Olomouc - Hejčín, CZ
David Charvot (4), Tomáš Kalva (3), David Procházka (3), Pavel Turek (3), Lubomír Wiedermann (3)
33
14 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, A, PL
Julia Bazińska (III), Mateusz Klein (III), Piotr Naumowicz (III), Łukasz Śliwiński (III), Miron Szewczyk (III)
33
15 V Liceum Ogólnokształcące, Józefa Lompy 10, Bielsko-Biała, PL
Wojciech Klemens (III), Wojciech Buś (III), Filip Malinowski (II), Filip Ślazyk (II), Łukasz Grzesiek (II)
33
16 XIII Liceum Ogólnokształcące, Unisławy 26, Szczecin, PL
Bartosz Dzięcioł (II), Krzysztof Lambrecht (III), Tomasz Madej (III), Wojciech Mitros (II), Filip Smoleński (II)
32
17 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, B, PL
Grzegorz Ciesielski (III), Michał Szachniewicz (III), Antoni Kamiński (III), Barbara Zięba (II), Maciej Korpalski (II)
32
18 Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, J. G. Tajovského 25, Banská Bystrica, SK
Pavol Zaťko (4), Adam Dobrovič (3), Ľubica Hladká (3), Libor Sasák (3), Milan Kubala (4)
32
19 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, A, SK
Ivan Bednárik (4), Juraj Bodík (4), Matej Choma (4), Adam Takács (4), Tereza Trenčanská (4)
31
20 Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5 - Smíchov, B, CZ
David Žáček (3), Daniel Pišťák (4), Ester Sgallová (4), Jakub Matějka (3), Sebastian Duarte (3)
31
21 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, PL
Jakub Janczarski (II), Anna Pawlus (II), Weronika Pawłowska (II), Marcel Rychlewski (III), Sebastian Surdel (II)
31
22 II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Mikołowska 19, Rybnik, PL
Adam Pawłowski (II), Monika Klimek (II), Jakub Pelc (II), Adam Kucz (III), Mateusz Winny (III)
31
23 Gymnázium Jana Keplera, Parléřova 2, Praha 6, CZ
Jan Petr (3), David Vokrouhlický (3), Václav Volhejn (3), Oldřich Kos (3), Richard Škultéty (3)
30
24 XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, Dobrowolskiego 6, Gdańsk, PL
Jaśmina Przybysz (III), Jakub Żuralski (III), Tadeusz Janik (III), Maciej Grybko (III), Kamil Grabowski (III)
29
25 Lovassy László Gimnázium, Cserhát lakótelep 11., Veszprém, HU
Koppány Encz (10), Márton Fadgyas (10), Botond Horváth (10), Péter Kékesi (10), Bálint Radnai (10)
29
26 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, B, PL
Hubert Guzowski (II), Antoni Pięta (III), Jędrzej Hodor (III), Dariusz Jajeśniak (II), Aleksander Stańdo (II)
28
27 Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium, Csokonai utca 6-12., Szigetszentmiklós, HU
Péter Antal (11), Bence Bárdosi (12), Patrik Bodnár (11), Tamás Marsi (11), Levente Czeglédy (11)
28
28 PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s., Lindnerova 3, Praha 8 - Libeň, CZ
Filip Chudoba (2), Jonáš Fuksa (3), Jana Řežábková (4), Lucien Šíma (4), Jan Uhlíř (4)
28
29 Gymnázium Jakuba Škody, Komenského 29, Přerov, CZ
Jan Gocník (4), Denisa Chytilová (2), Martin Kubeša (4), Marian Poljak (4), Jan Šuta (3)
28
30 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Sportowa 9, Końskie, PL
Piotr Ambroszczyk (III), Artur Ciołkiewicz (II), Kamil Długosz (II), Konrad Komisarczyk (III), Paweł Sosnowski (II)
28
31 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, SK
Pavol Drotár (3), Jakub Genči (3), Jakub Mach (3), Juraj Mičko (3), Pavol Petruš (3)
28
32 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov, SK
Slavomír Hanzely (4), Samuel Molčan (4), Jakub Jambrich (4), Katarína Šimková (4), Samuel Staško (4)
27
33 Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium, Bazsanth Vince utca 10., Dunakeszi, HU
Ádám Kajtár (12), Júlia Kocsis (11), Áron Orosz (12), Adrián Tóth (12), András Végh (12)
27
34 IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Dąbrowskiego 82, Rzeszów, PL
Mariusz Niwiński (III), Mateusz Sączawa (III), Piotr Toczek (III), Aleksander Wiącek (III), Dominik Nosek (III)
27
35 V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Nowolipie 8, Warszawa, PL
Przemysław Bedełek (II), Paweł Cygan (II), Kacper Kucharski (II), Jan Osowski (II), Bartosz Smoczyński (III)
27
36 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Jacek Kurek (III), Michał Przybycień (II), Jan Białas (III), Tomasz Zawadzki (II), Tomasz Szwejser (II)
27
37 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, B, SK
Tomáš Bánhegyi (4), Miachaela Brezinová (4), Katarína Marčeková (4), Marek Murin (4), Peter Ralbovský (3)
27
38 Mendelovo gymnázium, Komenského 5, Opava, CZ
Sebastian Benna (4), Tomáš Domes (3), Ondřej Pavelka (4), Kryštof Prášil (3), Petr Sosna (4)
27
39 Gymnázium, třída Kapitána Jaroše 14, Brno, B, CZ
Minh Tran Anh (4), Jan Ševeček (4), Jan Šorm (4), Ondřej Svoboda (3), Petr Zelina (3)
27
40 Gymnasium Raubling, Kapellenweg 43, Raubling, DE
Thomas Kurz (11), Michael Schmotz (11), Jonas Weiß (11), Alois Wohlschlager (11), Jakob Zink (11)
27
41 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, A, PL
Marcel Groniak (III), Jakub Filipiak (III), Tomasz Makowski (III), Piotr Sidorowicz (III), Adam Stano (III)
27
42 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, A, PL
Patryk Śmiłek (II), Wojciech Zdeb (II), Filip Piłat (II), Szymon Parzych (III), Wojciech Gruszka (III)
27
43 VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV, Jagiellońska 38, Warszawa, PL
Krzysztof Piesiewicz (III), Piotr Styczyński (III), Zuzanna Łaska (II), Franciszek Jełowicki (II), Stanisław Kachniewski (II)
26
44 Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi, Pułaskiego 3, Opole, PL
Jan Brzeżański (III), Piotr Herud (III), Szymon Meyer (III), Iga Hamryszak (III), Krzysztof Waliczek (III)
26
45 Gymnázium, Masarykovo náměstí 8, Šumperk, CZ
Lukáš Doležel (3), Martin Horáček (3), Ondřej Motlíček (3), Jakub Nikodem (3), Tamara Maňáková (2)
26
46 Slezské gymnázium, Zámecký okruh 848, Opava, CZ
David Hřebíček (4), Daniel Kopf (4), Matěj Mik (4), David Neugebauer (3), Ondřej Valík (3)
26
47 Gymnázium Hansa Selyeho s vjm. Komárno, Biskupa Királya 5, Komárno, SK
Tomáš Pivoda (3), Géza Csenger (3), Mihály Kotiers (4), Peter Kulcsár Szabó (4), Tomáš Varga (4)
26
48 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, PL
Jakub Węgrecki (II), Michał Wójcik (II), Mikołaj Sikora (II), Krystian Krakowski (III), Katarzyna Wodzińska (III)
26
49 Gymnázium, třída Kapitána Jaroše 14, Brno, A, CZ
Ondřej Buček (2), Vašek Fabík (1), Vítek Jelínek (2), Tomáš Perutka (2), Josef Minařík (1)
26
50 Gymnázium, Českolipská 373, Praha 9, CZ
Daniel Beneš (4), Matyáš Douda (4), Dominika Králiková (4), Martin Pokorný (4), Jakub Matěna (4)
26
51 Gymnázium Havlíčkův Brod, Štáflova 2063, Havlíčkův Brod, CZ
Jáchym Bártík (3), Matěj Coufal (3), Adam Ferencz (3), Jan Hlaváč (3), Matěj Mezera (3)
26
52 Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Skalická 1, Bratislava, SK
Alex Fleško (3), Nick Chapman (3), Peter Macko (4), Michal Pálenik (4), Arthur Petráš (4)
26
53 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 6A, Łódź, PL
Anna Łeń (II), Juliusz Neuman (II), Arkadiusz Rybski (II), Rafał Kornat (II), Magdalena Chądzyńska (II)
25
54 Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi, Al. Długosza 8a, Lublin, PL
Andrzej Kasianiuk (II), Kacper Kosiński (II), Piotr Kośkiewicz (II), Michał Rogala (II), Kamila Szymańska (II)
25
55 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Traugutta 2, Ostrołęka, PL
Szymon Stolarczyk (II), Piotr Wójcik (II), Tomasz Mrozek (II), Mateusz Jeziorkowski (II), Mateusz Szymczyk (II)
25
56 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, SK
Tomáš Janeta (2), Samuel Sládek (4), Dávid Brandýs (4), Dalibor Dravecký (4), Vincent Uhliarik (3)
25
57 Gymnázium, Budějovická 680, Praha 4, CZ
Jan Dopita (3), Haštal Hapka (4), Michal Křepinský (4), Filip Oplt (3), Ondřej Závodný (3)
25
58 Újpesti Babits Mihály Gimnázium és Általános Iskola, Tóth Aladár utca 16-20., Budapest, HU
Sándor Bazsó (12), Lajos Bödő (12), András Frontó (12), Gabriella Helli (12), Olivér Hruska (12)
25
59 Dvořákovo gymnázium a SOŠ ekonomická, Dvořákovo náměstí 800, Kralupy nad Vltavou, CZ
Petr Chmel (3), Jiřina Duspivová (4), Vojtěch Juříček (4), Max Mohl (4), Jan Pokorný (3)
25
60 Gymnázium Bohumila Hrabala, Komenského 779, Nymburk, CZ
Kolář Bořivoj (4), Nekolný Miroslav (3), Bastián Lukáš (3), Raja Marek (3), Souček Pavel (4)
25
61 Szekszárdi Garay János Gimnázium, Szent István tér 7-9., Szekszárd, HU
Ferenc Kasó (12), László Keresztes (11), Andrea Mácz (11), Péter Sáfrán (12), Mihály Tatai (11)
25
62 VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, Wiktorska 30/32, Warszawa, PL
Barbara Chmielewska (II), Mateusz Majczak (II), Marcin Wilk (II), Paweł Paradysz (II), Norbert Rękawek (III)
25
63 Gymnázium, Mikulášské nám. 23, Plzeň, CZ
Martin Hubata (0), Petra Čurdová (2), Hana Havlíčková (4), Veronika Hladíková (3), Michal Kochman (4)
25
64 Mensa gymnázium, o. p. s., Španielova 1111, Praha 6 - Řepy, CZ
David Gutner (3), Radek Olšák (1), Petr Dedek (0), Šimon Vlach (3), Patrik Vlach (4)
24
65 Gymnázium, Česká 64, České Budějovice, CZ
Josefína Čížková (3), Daniel Drnec (4), Jan Kučera (4), Martin Povišer (4), Jiří Němeček (3)
24
66 Gymnázium J. G. Jarkovského, Truhlářská 22, Praha 1, B, CZ
Robin Fingerhut (3), Lukáš Janásek (4), Tomáš Kaňka (4), Vojtěch Šiman (4), Matěj Suchánek (3)
24
67 Gymnázium, Nad Kavalírkou 1, Praha 5, CZ
Aleš Bartolomějev (3), Ondrej Štogl (4), Marie Dohralová (4), Lukáš Kubacki (3), Jakub Neumann (4)
24
68 ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Papnövelde utca 4-6., Budapest, HU
Barbara Abonyi-Tóth (11), Zoltán Kürti (11), Koppány Cserna (12), Dániel Rózsa (12), Gregory Swart (12)
24
69 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Bartłomiej Jankowski (III), Dominika Kaczmarska (III), Maciej Starczuk (II), Hanna Smolak (II), Julita Tabor (I)
24
70 Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola, Városmajor utca 71., Budapest, HU
Bence Ébner (12), Flóra Pásztor (12), Barnabás Gurubi (12), Gergely Mátyás (12), Nándor Bekes (11)
24
71 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, B, PL
Jakub Filistyński (II), Wiktor Gancarczyk (II), Maciej Markuszewski (II), Karol Kulawiec (II), Katarzyna Łukasiewicz (II)
24
72 Türr István Gimnázium és Kollégium, Fő utca 10., Pápa, HU
Bence János Csuti (12), Ákos Simon (11), Csaba Steiner (11), Martin Molnár (11), Kristóf Ihász (11)
24
73 Öffentliches Stiftsgymnasium der Benediktiner, Stift Kremsmünster, Kremsmünster, AT24
74 Gymnázium, Alejová 1, Košice-Juh, SK
Filip Csonka (1), Henrieta Micheľová (4), Kristína Mišlanová (4), Daniel Onduš (4), Žaneta Semanišinová (4)
24
75 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Kochanowskiego 18, Jelenia Góra, PL
Ewelina Joniec (III), Katarzyna Sadecka (III), Karolina Romanów (III), Bartosz Czyżewski (II), Szymon Kolanus (II)
24
76 Slovanské gymnázium, tř. Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc, CZ
Marek Janka (4), Adam Uher (4), Adam Kubín (4), Jan Zdražil (4), Jiří Růžička (4)
24
77 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, Matejki 8/10, Poznań, PL
Jakub Adamski (II), Dawid Lorenz (II), Agata Skoczylas (I), Wojciech Trojanowski (I), Krzysztof Warmuz (II)
24
78 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego, Jedności Robotniczej 10, Głogów, PL
Michał Bryjak (II), Filip Dyba (III), Wiktor Garbarek (III), Łukasz Dutka (III), Marta Głowacka (III)
24
79 Gymnázium J. V. Jirsíka, Fráni Šrámka 23, České Budějovice, CZ
Jan Koblížek (3), Iva Koblížková (1), Tomáš Konečný (3), Lukáš Heriban (3), Jan Střeleček (3)
24
80 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, PL
Michał Kobielski (I), Oskar Bujacz (II), Waldemar Kerner (III), Olga Lysko (II), Wojciech Matusiak (III)
24
81 SPŠ elektrotechnická, V Úžlabině 320, Praha 10, CZ
Vít Bednář (3), Jan Jukl (4), Luděk Kolanda (3), Dennis Ryšánek (4), Lucie Vlčková (4)
24
82 Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, Wrocław, PL
Daria Gardoń (II), Marcin Meisinger (III), Wojciech Urban (II), Szymon Wróbel (III), Marcin Kiryczyński (II)
23
83 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Plac Klasztorny 7, Legnica, PL
Michał Treter (III), Adam Bukowczyk (III), Aleksander Czeszejko-Sochacki (III), Sławomir Górawski (III), Jan Librowski (III)
23
84 Gymnasium Leopoldinum, Michaeligasse 15, Passau, B, DE
Filipp Ehrhardt (11), Christian Faßbender (12), Nadja Kufner (12), Selina Sonntag (12), Steven Williams (12)
23
85 Gymnasium Dingolfing, Kerschensteinerstr. 6, Dingolfing, DE
Annalena Göttl (11), Sabrina Ilg (11), Simon Lichtinger (12), Colleen Maisch (10), Hannah Lichtinger (10)
23
86 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Więckowskiego 41, Łódź, PL
Kevin Cuadra (III), Szymon Markowiak (II), Piotr Możdżeń (II), Marcin Massalski (III), Michał Załęcki (III)
23
87 Bundesrealgymnasium Schloss Wagrain, Schlossstraße 31, Vöcklabruck, AT23
88 XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, Anstadta 7, Łódź, PL
Jakub Chachuła (II), Julia Szymańska (I), Paweł Służewski (II), Jarosław Walczak (I), Mieszko Zimny (II)
23
89 Werner-Heisenberg-Gymnasium, Prof.-Angermair-Ring 40, Garching, DE
Luciana Heinzl (11), Niklas Kemper (11), Qi Zhu (11), Sophia Ernst (10)
23
90 SŠ katol-Gymnázium sv. CaM, Farská ul. 19, Nitra, SK
Šimon Berta (4), Andrej Žitňák (2), Timotej Kuma (3), Roman Molnár (4), Michal Porubský (4)
23
91 Gymnázium Josefa Jungmanna, Svojsíkova 1, Litoměřice, CZ
Matouš Dziviak (4), Jonáš Fiala (3), Martin Hubáček (3), Barbora Matušková (2), Marie Matušková (4)
23
92 Gymnázium Janka Jesenského, Radlinského 665/2, Bánovce nad Bebravou, SK
Peter Bolfa (3), Michal Bošanský (4), Ján Mlynek (4), Milan Pokrývka (3), Ondrej Štefánik (4)
23
93 Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium, Rákóczi utca 49-53., Zalaegerszeg, HU
Dénes Horváth (12), Klaudia Tóth (12), Júlia Horváth (12), Vivien Mercédesz Kiss (12), Dániel Rusz (12)
23
94 Gymnasium Vilshofen, Prof.-Scharrer-Str. 19, Vilshofen, DE
Armin Stocker (12), Simon Pohmann (11), Simon Mittermeier (11), Valentin Wierer (12), Robin Richtsfeld (10)
23
95 Gymnázium a Obchodní akademie, Jirsíkova 244, Pelhřimov, CZ
Martin Vejbora (4), Jan Joneš (4), Martina Petráková (3), Tomáš Novotný (4), Petr Miřátský (4)
23
96 Gymnázium, Volgogradská 6a, Ostrava - Zábřeh, CZ
Petr Dostál (4), Jan Hertl (3), Dušan Janiš (4), Filip Lapuník (4), Anna Maňásková (4)
23
97 Gymnázium sv. Moniky, Tarasa Ševčenka 1, Prešov, SK
Martin Cehelský (4), Jakub Džama (4), Anna Hadačová (4), Ján Kurimský (4), Ján Slaninka (2)
23
98 Gymnázium, Jírovcova 8, České Budějovice, CZ
Michal Čermák (2), Šimon Havíř (3), Lukáš Honsa (4), David Kraus (2), Miroslav Kulovaný (2)
22
99 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Kuba Gawart (II), Jan Jakubiak (II), Kacper Kurowski (II), Zuzanna Kwiatkowska (III), Jan Ściepko (II)
22
100 Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Národních mučedníků 347, Klatovy, CZ
Tereza Kislingerová (3), Michal Převrátil (3), Marie Jana Matějková (3), Eva Hajčiarová (4), Matěj Holý (2)
22
101 Wichterlovo gymnázium, Čs. exilu 669, Ostrava - Poruba, B, CZ
Eliška Chrástecká (4), Pavel Gajdušek (4), Adam Neuwirth (3), Alexandr Nikitin (4), Duong Tat Dat (3)
22
102 Höhere technische Bundeslehranstalt, Fischergasse 30, Wels, B, AT22
103 Gymnázium, T. G. Masaryka 106, Ústí nad Orlicí, CZ
Jan Holásek (3), Tomáš Olejár (2), Lukáš Paukert (2), Jan Václavek (4), Ondřej Velínský (3)
22
104 Gymnázium Terézie Vansovej, 17. novembra 6, Stará Ľubovňa, SK
Matej Repka (4), Daniel Lazorčák (3), Marián Marhefka (3), Martin Murcko (4), Richard Sokol (3)
22
105 Matiční gymnázium, Dr. Šmerala 25, Ostrava, CZ
Jan Volný (3), Ondřej Strakoš (3), Jan Kárych (2), Radan Vincenec (2), Alexandr Jankov (2)
22
106 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Kamil Szarek (II), Kamil Szczeszek (II), Oscar Teeninga (II), Mateusz Turowski (II), Arkadiusz Zajdel (II)
22
107 Akademické gymnázium, Štěpánská 22, Praha 1 - Nové Město, CZ
Petr Foltman (4), Lukáš Janda (3), Tomáš Jungman (4), Milan Kočí (3), Jitka Seménková (4)
22
108 Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, Chotěboř, CZ
Jaroslav Havlíček (4), Filip Lorenc (4), Václav Málek (4), Adam Sedlák (4), Michal Vomela (4)
22
109 Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Fürdő sor 5., Székesfehérvár, HU
László Balázsik (11), András Milán Juhász (11), Péter Kálmán (11), Gergő Zsolt Marton (11), Manó László Való (11)
22
110 Wichterlovo gymnázium, Čs. exilu 669, Ostrava - Poruba, A, CZ
Lukáš Kramný (3), Jana Kyšková (4), Matěj Rzehulka (3), Markéta Machalová (3), Matyáš Tichý (3)
22
111 Gymnázium Elišky Krásnohorské, Ohradní 55, Praha 4 - Michle, CZ
Matyáš Lamprecht (4), Tomáš Krňák (4), Jan Kabátek (4), Tereza Housková (4), Michaela Macáková (4)
22
112 Gymnázium Opatov, Konstantinova 1500, Praha 4, A, CZ
Daniel Běhal (4), František Deckert (3), Petr Fatka (4), Zuzana Johanovská (3), Ondřej Knor (3)
22
113 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, A, SK
Matej Benko (4), Ondrej Černek (4), Tadeáš Drahovský (3), Ondrej Klinovský (4), Juraj Mečír (3)
22
114 Nový Porg - gymnázium a základní škola,o.p.s., Pod Krčským lesem 25, Praha 4 - Krč, CZ
Lukáš Černý (4), Vendula Fialková (4), Hynek Peřina (4), Minh Tri Pham (4), Daniel Kaftan (4)
22
115 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, B, SK
Martin Tupý (4), Andrej Mrázik (4), Milan Zongor (4), Lukáš Kotlaba (4), Marek Knazovický (4)
22
116 Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Husova 1414, Hořice, CZ
Tomáš Dvořák (2), Petr Kolovrátník (3), Patrik Procházka (4), Petr Šimůnek (3), Vojtěch Vávra (4)
22
117 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, SK
Dominik Dorčák (4), Peter Dragúň (3), Jana Balkovicová (4), Daniel Šipoš (4), Róbert Cihaľ (2)
22
118 Gymnázium Františka Palackého, Husova 146, Valašské Meziříčí, CZ
Ondřej Camfrla (4), Jiří Chmel (4), Kristýna Pekárková (4), Ondřej Poláček (4), Robert Procházka (4)
22
119 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, SK
Klaudia Jakubčinová (4), Tamara Barusová (4), Natália Holková (3), Lucia Tódová (4), Peter Trubáčik (4)
22
120 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Karol Nowakowski (III), Przemysław Pytel (III), Mateusz Krzyworzeka (III), Ewa Ilczuk (III), Daniel Kowalski (III)
22
121 Biskup.gymn.B.Balbína,ZŠ a MŠ J.Pavla II, Orlické nábřeží, Hradec Králové, CZ
Lukáš Belza (4), František Bláha (4), Ondřej Daneš (3), Noemi Kuželová (4), Iveta Tučková (3)
22
122 Gymnázium Ladislava Jaroše, Palackého 524, Holešov, CZ
Vít Horáček (3), Ondřej Liška (4), Marie Viktorinová (4), Michal Macůrek (3), Ondřej Sedláček (3)
22
123 Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Palackého 211, Mladá Boleslav, CZ
Michal Töpfer (3), Jan Kolín (3), Karel Pátek (3), David Novotný (3), Jakub Drbohlav (3)
22
124 Tatabányai Árpád Gimnázium, Fő tér 1., Tatabánya, HU
Barnabás Becsi (12), Konrád Kosztyu (12), Dániel Szekeres (12), András Túri (12), Viktória Tanács (11)
21
125 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, B, SK
Veronika Goldináková (4), Samuel Gorta (4), Matej Hroboň (4), Jaroslava Kokavcová (4), Daniel Lisý (4)
21
126 Maristengymnasium Fürstenzell, Schulstr. 18, Fürstenzell, DE
Johanna Aigner (12), Andreas Danneck (11), Leonhard Franz (11), Lea Kapsner (12), Alexander Neiß (11)
21
127 Gymnázium, Velehradská třída 218, Uherské Hradiště, CZ
Mikoláš Bartoš (3), Klára Ševčíková (3), Radek Horňák (3), Jakub Ertl (3), Karolína Gebrtová (4)
21
128 Gymnázium F. X. Šaldy, Partyzánská 530, Liberec 11, CZ
Lukáš Klein (4), Ondřej Kohout (4), Jiří Maškarinec (4), Daniel Procházka (4), Lukáš Vik (4)
21
129 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, A, SK
Katarína Bulková (3), Matúš Drgoň (3), Peter Eller (2), Dávid Nguyen (4), Andrea Tóthová (4)
21
130 Gymnázium Cheb, Nerudova 7, Cheb, CZ
Jan Illich (3), Adéla Jalovcová (3), Jan Lorenc (2), Petra Martínková (3), Václav Šíp (2)
21
131 Gymnázium Petra Bezruče, ČSA 517, Frýdek-Místek, A, CZ
Vojtěch Kaňa (4), Michal Květný (4), Martin Řeha (4), Vítězslav Stach (4), Jan Tobiáš (4)
21
132 Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5 - Smíchov, A, CZ
Josef Starýchfojtů (3), Michal Kocourek (3), Daniel Bobek (3), Martin Němec (3), Kevin Tran (3)
21
133 Gymnázium Karla Čapka, Školní 1530, Dobříš, CZ
Jan Bambousek (2), Ondřej Ferra (2), Gabriela Suchopárová (4), Viola Vavryčuková (3)
21
134 1. české gymnázium v Karlových Varech, Národní 25, Karlovy Vary - Drahovice, CZ
Miroslav Švec (4), František Bartoš (4), Jiří Brož (4), Petr Machovec (4), Jakub Skořepa (4)
21
135 Gymnázium J. K. Tyla, Tylovo nábř. 682, Hradec Králové, CZ
Adéla Nohejlová (4), Patrik Veselý (3), Michal Strnad (3), Matěj Sýkora (3), Michal Preclík (3)
21
136 Gymnázium Františka Palackého, Masarykova 450, Neratovice, CZ
Eva Brodská (3), Tereza Kostková (3), Filip Kriml (3), Marek Malý (3), Štěpán Štrba (3)
21
137 Spojená škola - Gym, Dominika Tatarku 4666/7, Poprad, SK
Daniel Azzam (3), Miroslava Baranová (3), Slavomíra Galovičová (4), Erik Kovalík (4), Ľuboš Rybanský (4)
21
138 Gymnázium J. Matúšku Galanta, Štvrť. SNP 1004/34, Galanta, SK
Roman Bujdák (2), Tomáš Adamec (4), Jaroslav Jaroš (4), Marek Jaroš (4), Samuel Urban (4)
21
139 Gymnázium, Žitavská 2969, Česká Lípa, CZ
Marek Stránský (3), Jan Kytka (3), David Nováček (3), Adam Říha (4), Patrik Zach (3)
21
140 Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Koryčanské Paseky 1725, Rožnov pod Radhoštěm, CZ
Jindřich Mikel (4), Jan Hrůzek (4), Kateřina Jalůvková (4), Daniel Šerý (3), Matěj Košina (3)
21
141 Gymnázium, Varšavská cesta 1, Žilina, SK
Adam Král (4), Pavol Mikula (4), Matúš Obrk (4), Martina Šelingová (3), Kristína Kianičková (3)
21
142 I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, Piłsudskiego 4, Tarnów, PL
Jakub Adamczyk (II), Aleksander Kipela (III), Igor Noga (II), Jakub Sroka (II), Krzysztof Kucaba (II)
21
143 Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého, Palackého 4, Trenčín, SK
Alžbeta Brezanová (4), Hana Mertanová (4), Samuel Chlebana (4), Dominik Rehák (4), Samuel Zachara (4)
21
144 I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Traugutta 1, Giżycko, PL
Marta Chełkowska (I), Filip Czetyrbok (II), Maciej Leszczyński (II), Krzysztof Biały (II), Rafał Utnicki (III)
20
145 XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Wiktorska 99, Warszawa, PL
Krzysztof Cybulski (II), Klaudia Janik (II), Piotr Pawłowski (III), Krzysztof Pikula (III), Gabriela Wojtkowska (III)
20
146 IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Norwida 22, Tarnów, PL
Wiktor Reczek (III), Sebastian Kucharzyk (III), Marek Wrzos (III), Szymon Galara (II), Tomasz Truszczyński (II)
20
147 Gymnasium Parsberg, Aschenbrennerstr. 10, Parsberg, DE
Maximilian Kraus (12), Jonas Pauthner (12), Matthias Wagner (12), Jonas Winklmann (12), Lukas Winklmann (12)
20
148 Gymnázium, Chvalšinská 112, Český Krumlov, CZ
Michal Dolanský (2), Patricie Klosse (4), Andrea Kučerová (4), Kateřina Macková (3), Matouš Mařík (3)
20
149 Střední průmyslová škola a VOŠ, Karla Čapka 402, Písek, CZ
Jan Mišoň (4), Vojtěch Kulovaný (4), Aleš Mayer (4), Vojtěch Pánek (4), Marcel Říha (4)
20
150 Gymnázium Nitra, Golianova 68, Nitra, SK
Jakub Marták (4), Květoslava Zuna Dvořáková (4), Matej Novák (3), Albert Szollosi (3), Patrik Holop (4)
20
151 Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Komenského 215, Sučany, SK
Marián Berger (3), Viktória Hurtišová (2), Filip Kulla (3), Adrián Szvoreň (2), Ján Mičko (3)
20
152 Střední průmyslová škola stavební, Mírová 3, Opava, CZ
Adéla Brezanská (4), Štěpánka Chomová (4), Filip Cingel (4), Tomáš Klanica (4), Martin Škrobánek (4)
20
153 Gymnázium, Smetanův okruh 2, Krnov, CZ
Christos Bazakas (3), Dominik Krasula (3), Jaroslav Krupinský (3), Jan Petrek (3), Jakub Stanovský (4)
20
154 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, SK
Marek Bojko (4), Filip Kerák (3), Igor Madacky (4), Miroslav Mrózek (4), Jakub Šmahovský (4)
20
155 I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Jakub Wiaterek (II), Mikołaj Stryja (III), Kamil Felkel (II), Paweł Pendziałek (II), Dominik Klimek (II)
20
156 Gymnázium, Jateční 22, Ústí nad Labem, CZ
Marek Pospíšil (3), Miroslav Müller (3), Ondřej Strnad (3), Marie Freibergová (3), Petra Šnoblová (2)
20
157 XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa, Kruczkowskiego 4, Łódź, PL
Michał Dybowski (II), Tomasz Józefiak (II), Kinga Sierakowska (II), Kamil Wołynkiewicz (II), Adam Pylański (II)
20
158 Cyrilometod. gymnázium a MŠ v Prostějově, Komenského 17, Prostějov, CZ
Jiří Češka (3), David Indra (1), Klára Dvořáková (1), Viktorie Vinklerová (1), Ludmila Rubanová (1)
20
159 Gymnázium Olgy Havlové, M. Majerové 1691, Ostrava - Poruba, CZ
Adam Cmiel (4), Lukáš Frankl (4), Anna Kučerová (4), Jiří Twardzik (4), Michaela Šolcová (4)
20
160 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, B, SK
Andrej Kluka (4), Štefan Lúčny (4), Filip Majlát (3), Ondrej Sakačí (3), Martin Vrtík (3)
20
161 Jiráskovo gymnázium, Řezníčkova 451, Náchod, CZ
Vojtěch Brejtr (1), Lichtenberg David (3), Tomáš Macek (3), Ondřej Vít (1), Miroslav Říha (1)
20
162 II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, Głowackiego 6, Katowice, PL
Przemysław Gajda (II), Mateusz Pieszczek (II), Aleksander Pucher (II), Piotr Słowik (II), Barbara Waleczek (II)
20
163 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium, Keramikstraße 28, Gmunden, AT20
164 Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně, Ruská 355, Mariánské Lázně, CZ
Richard Hladík (3), Hančin Marek (4), Peška Radim (4), Beránek Šimon (4), Zeidler Vojtěch (4)
20
165 Masarykovo gymnázium, Petákova 2, Plzeň, CZ
Martin Hrabačka (3), Ester Papazianová (4), Martin Pokorný (4), Tereza Tothová (4), Karel Vlachovský (4)
20
166 Gymnázium, Na Vítězné pláni 1160, Praha 4, CZ
Jakub Horyna (3), Adam Bém (3), Jiří Klepl (3), Adrián Mokrý (3), Maximilian Kulikov (3)
19
167 Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha, Malá hora 3, Martin, SK
Lukáš Bielesch (4), Michal Holeček (3), Matej Jurčík (3), Jakub Krcho (3), Matej Noga (3)
19
168 Gymnázium, Lesní čtvrť 1364, Zlín, CZ
Jaroslav Janoš (3), Matyáš Juřena (3), Adéla Kostelecká (4), Jan Ševčík (4), Michal Smrčka (3)
19
169 Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, Széchenyi tér 1., Érd, HU
Tisza Ádám (12), Izsó András (12), Tauber Boglárka (12), Balla Dániel (12), Lefebvre Viktor (12)
19
170 Gymnázium Alberta Einsteina, Einsteinova 35, Bratislava-Petržalka, SK
Daniel Čaputa (4), Lukáš Horváth (4), Dominika Jediná (4), Alexander Magnússon (3), Katarína Majorová (4)
19
171 Gymnázium Leonarda Stöckela, Jiráskova 12, Bardejov, SK
Aneta Kostárová (3), Miroslava Pavlusová (3), Patrik Prokop (3), Pavol Šoltés (4), Denis Talár (3)
19
172 Gymnázium, Voděradská 2, Praha 10 - Strašnice, CZ
Jiří Jechumtál (3), Milan Knapp (4), Tomáš Olšan (3), Daniel Raffl (3), Jiří Sejkora (4)
19
173 Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy, Haličská cesta 9, Lučenec, SK
Andrej Gáfrik (4), Andrej Kancko (3), Ján Krnáč (4), Marcel Pecko (4), Emanuel Tesař (4)
19
174 SPŠ chem. ak. Heyrovského a Gymnázium, Středoškolská 1, Ostrava - Zábřeh, CZ
Jakub Lanča (4), Jakub Myslivec (3), Gabriel Janovský (3), Filip Stankuš (3), Phuong Hoang (3)
19
175 Gymnázium Petra Bezruče, ČSA 517, Frýdek-Místek, B, CZ
Michaela Diasová (3), Ondřej Horina (3), Soňa Lisníková (3), Šárka Vavrečková (3), Jakub Kuboš (3)
19
176 ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Trefort utca 8., Budapest, HU
Gaál Edina (11), Nguyen Hoang Hai (11), Póta Krisztián (11), Cynolter Márton (11), Misius Tamás (11)
19
177 Gymnázium, Bilíkova 24, Bratislava, SK
Mária Vlachynská (4), Hana Akubžanová (4), Martin Hurňák (4), Martin Karel (4), Ján Semjan (4)
19
178 Gymnázium, SOŠ a VOŠ, Husovo náměstí 1, Ledeč nad Sázavou, CZ
Martin Štěpánek (4), Petr Vaněk (4), Josef Kadleček (4), Michal Blaho (4), Martin Venc (4)
19
179 Gymnázium Šurany, Bernolákova 37, Šurany, SK
Barbora Krajmerová (4), Klaudia Kucharová (4), Filip Polák (4), Lucia Škotnárová (3), Veronika Rosinská (3)
19
180 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Stavbařů 5, Ústí nad Labem, CZ
Jiří Fujera (3), Patrick Havlíček (4), Tomáš Kosina (3), Alena Malá (4), Karel Maršálek (4)
18
181 Gymnáz. V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, Prievidza, SK
Ladislav Ferov (3), Adam Hagara (3), Adam Hlaváč (4), Lukáš Pavliček (4), Ivan Plachý (3)
18
182 Masarykovo gymnázium, Jičínská 528, Příbor, CZ
Josef Boháč (4), Marek Jalůvka (4), Daniel Musil (4), Daniel Uhříček (4), Jiří Venský (4)
18
183 Gymnázium, Komenského 2, Havířov - Město, CZ
Kateřina Gemrotová (3), Milan Ježek (3), Kamil Kretek (3), Kateřina Ožanová (3), Janeček Michal (4)
18
184 Gymnázium Pierra de Coubertina, Nám. Frant. Křižíka 860, Tábor, CZ
Jakub Vozábal (3), Jan Žilavý (3), Zdenka Sosnová (3), Vojtěch Hotmar (3), Vojtěch Jandl (3)
18
185 Gymnázium Jiřího Ortena, Jaselská 932, Kutná Hora, CZ
Jan Franěk (3), Vojtěch Hríbik (3), Khoa Huynh Dang (2), Vojtěch Jeřábek (3), Aleš Novák (3)
18
186 Gymnázium Luďka Pika, Opavská 21, Plzeň, CZ
Martin Stránský (3), Vojtěch Lukeš (4), Michaela Baníková (3), Štěpán Červenka (3), Tereza Ulčová (3)
18
187 Hatvani Bajza József Gimnázium és Szakközépiskola, Balassi Bálint út 17., Hatvan, HU
Szabolcs Csuka (12), Patrik Czakó (12), Roland Nagy (12), Kristóf Nérer (12), Kornél Papp (12)
18
188 X Liceum Ogólnokształcące, pl. Św. Katarzyny 9, Toruń, PL
Katarzyna Flig (II), Martyna Piechowska (II), Katarzyna Szyduczyńska (II), Andrzej Zoń (II), Natalia Padykuła (II)
18
189 Gymnázium, Dašická 1083, Pardubice, CZ
Jan Bíl (3), Václav Luňák (3), Anežka Doležalová (3), Pavel Šklíba (3), Marie Křišťanová (3)
18
190 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Władysława Łokietka 2, Lubań, PL
Michał Fluder (II), Nikola Okurzała (II), Aleksandra Sienkiewicz (II), Miłosz Segedyn (II), Magdalena Tchórz (II)
18
191 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, A, SK
Daniel Bedatš (3), Daniela Hostačná (2), Ján Hunák (3), Branislav Kadlecaj (4), Hana Vakošová (3)
18
192 Gymnázium Hladnov a JŠ s právem SJZ, Hladnovská 35, Ostrava - Slezská Ostrava, CZ
Mojmír Kovář (3), Adam Stefanov (4), Vojtěch Mach (4), Dominika Sládková (4), Aneta Marčáková (3)
18
193 Gymnázium, Litoměřická 726, Praha 9, CZ
Ernest Balaž (3), Jaroslav Seiml (3), Tereza Marková (3), Vojtěch Obhlídal (3), Daniel Rod (3)
18
194 SPŠ elektrotechnická, Makarenkova 1, Havířov - Město, CZ
Rostislav Danel (4), Petr Gorgol (3), Lukáš Gryga (4), Jakub Moravec (4), Tomáš Zelina (4)
18
195 Gymnázium, Studentská 11, Havířov-Podlesí, CZ
Vojtěch Kaloč (4), Martin Melčák (4), Michal Nemčok (4), František Papala (3), Rudolf Šmolka (3)
18
196 Schyren-Gymnasium, Niederscheyerer Str. 4, Pfaffenhofen, DE
Julius Durmann (11), Lukas Höcherl (11), Lukas Weißenberger (11), Felix Wünsche (11), Benjamin Sundqvist (11)
18
197 Gymnázium Michala Miloslava Hodžu, M. M. Hodžu 860/9, Liptovský Mikuláš, SK
Matúš Galba (3), David Gregocki (3), Dominik Jelínek (2), Ondrej Mráz (4), Miloš Prokop (4)
18
198 I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera, Słoneczna 1, Zakopane, PL
Anna Ceglarz (II), Aleksander Krupa (II), Kacper Mrozicki (II), Bartłomiej Nadybal (II), Bartłomiej Mierczak (II)
18
199 IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Saska 59, Warszawa, PL
Krzysztof Konopiński (III), Filip Maksymow (II), Krzysztof Nowak (II), Antoni Piszczek (III), Arkadiusz Ryczkowski (III)
18
200 Gymnázium, Botičská 1, Praha 2, CZ
Jan Beránek (3), Marie Bostlová (3), Kateřina Kubíková (3), Jan Urban (3), Jiří Filek (3)
17
201 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium Enns, Hanuschstraße 27, Enns, AT17
202 Arcibiskupské gymnázium, Korunní 2, Praha 2, CZ
Tomáš Kamarád (3), Jiří Rýdl (3), Alena Skácelová (3), Adam Španěl (4), Vladimír Wolf (3)
17
203 Gymnázium a Střední odborná škola, Kpt. Jaroše 862, Podbořany, CZ
David Bělíček (4), Kristýna Idžakovičová (4), Miroslav Podlesný (3), Iva Otipková (3), Anna Šáchová (2)
17
204 Gymnázium Jana Nerudy, Hellichova 3, Praha 1 - Malá Strana, CZ
Barbara Livorová (3), Michaela Neubergerová (3), Tu Linh Nguyenová (3), Jakub Novák (3), Dominik Rathan (3)
17
205 XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, Platynowa 1, Warszawa, PL
Piotr Arcab (III), Kacper Bieńkowski (III), Aleksy Figurski (III), Bartłomiej Sikora (III), Julia Tonkowicz (III)
17
206 Gymnázium, Havlíčkova 175, Roudnice nad Labem, CZ
Jiří Dostál (4), Jakub Hejhal (3), Jiří Müller (3), Tadeáš Richtr (4), Adéla Štekrtová (4)
17
207 Höhere technische Bundeslehranstalt, Fischergasse 30, Wels, A, AT17
208 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, A, SK
Kristián Augustovič (3), Mária Jánska (3), Vladimír Piroška (3), Kamila Jarábková (3), Michal Takáč (3)
17
209 Gymnázium, Komenského 2/1074, Partizánske, SK
Tomáš Vyskočil (4), Zdenko Čepan (3), Martin Beles (4), Adam Beliansky (2), Juraj Strych (2)
17
210 Gymnázium, nám. Jana Marka Marků 113, Lanškroun, CZ
Karel Chládek (4), Vladimír Dušek (4), Pavel Jáneš (3), Mikuláš Kelner (4), Radek Tovtik (3)
17
211 Gymnázium, Přípotoční 1337, Praha 10, CZ
Sára Výšková (4), Michal Fric (3), Lukáš Koruňák (3), Eva Podzimková (4), Monika Vojáčková (4)
17
212 Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava, Hviezdoslavovo nám. 18, Dolný Kubín, SK
Alžbeta Gogoláková (4), Jakub Homolka (4), Ján Jánoška (4), Marek Kurnota (4), Ľubomír Šiška (4)
17
213 Gymnázium, Mírová 1442, Karviná - Nové Město, CZ
David Nepožitek (3), Kateřina Hladká (4), Adéla Osuchowská (4), Vojtěch Wawreczka (4), Marek Haratek (4)
17
214 Gymnázium, Legionářů 402, Příbram VII, CZ
Jan Gregor (3), Jakub Havelka (3), Radomil Kessl (3), Ondřej Havlišta (3), Anna Míková (3)
17
215 Gymnázium, nám. T. G. Masaryka 1260, Frýdlant nad Ostravicí, CZ
Matěj Blažek (4), Jana Menšíková (4), Martina Procházková (4), Karolína Šollová (4), Matěj Žídek (4)
17
216 II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, al. Marszałka Piłsudskiego 50, Skarżysko-Kamienna, PL
Norbert Glier (III), Cezary Maciński (III), Artur Misztal (III), Przemysław Stępień (III), Mateusz Wojtaszewski (III)
16
217 Gymnázium Ivana Kupca Hlohovec, Komenského 13, Hlohovec, SK
Martin Majtán (3), Lukáš Janík (4), Roman Sobkuliak (4), Andrej Korman (3), Michal Batrnčiak (4)
16
218 Wilhelmsgymnasium, Thierschstr. 46, München, DE
Wilhelm Elsen (12), Johannes Dorsch (12), Andreas Gaßner (12), Florian Diehl (12), Jakob Braun (12)
16
219 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, B, PL
Wiktoria Bąchorek (II), Joanna Danak (II), Piotr Kipiński (II), Anna Lis (II), Krzysztof Stasiowski (II)
16
220 III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Bohaterów Warszawy 20, Bielsko-Biała, PL
Justyna Chełstowska (II), Mateusz Grudzień (III), Magdalena Jasiewicz (II), Kinga Marek (III), Grzegorz Pasławski (III)
16
221 Gymnázium, Čs. dobrovolců 11, Teplice, CZ
Štěpánka Fryčová (3), Jiří Perner (3), Václav Plavec (3), Petr Sixta (3), Richard Žampach (3)
16
222 SŠ SPŠE S. A. Jedlika NZ, Komárňanská 28, Nové Zámky, SK
Tomáš Daniš (4), Kamil Pšenák (4), Adam Varga (4), Peter Hamran (4), Patrik Goldschmidt (4)
16
223 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Mickiewicza 13, Busko-Zdrój, PL
Paulina Czechowska (III), Łukasz Kuk (III), Artur Mączyński (III), Ewa Mierzwa (III), Kamil Nowak (III)
16
224 Gymnázium, Postupická 3150, Praha 4, CZ
Michal Fuska (4), Aneta Ježová (4), Tomáš Jakubec (4), Jan Hnátek (4), Tomáš Bašta (3)
16
225 Gymnasium Dachsberg der Oblaten des Heiligen Franz von Sales, Dachsberg 1, Prambachkirchen, AT16
226 Podještědské gymnázium,s. r. o., Sokolovská 328, Liberec 14, CZ
Richard Volf (4), Filip Milichovský (4), Lukáš Futschik (4), Vít Fanta (3), Alexandra Havelková (3)
16
227 III Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Czarnecka Katarzyna (II), Dominika Kękuś (III), Anna Wilkosz (III), Barbara Styczeń (III), Weronika Lurka (I)
16
228 Gymnázium J. Bosca, Klaštorné nám. 1295, Šaštín-Stráže, SK
Dušan Daniel (2), Patrik Modrovský (1), Timotej Bujna (1), Marián Cibula (3), Lukáš Steininger (3)
16
229 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zaułek Prosowy 1, Toruń, PL
Julia Brzezińska (III), Anna Drzewucka (III), Klaudia Echolc (III), Aleksandra Śpionek (III), Radek Stefaniak (III)
16
230 Gymnázium a SOŠ, Cihelní 410, Frýdek-Místek, CZ
Ondřej Kuboš (3), Tomáš Kotrbatý (3), Tomáš Pitřík (4), Simona Dárková (4), Brenda Lesniczáková (4)
16
231 Gymnázium, Mostecká 3000, Chomutov, CZ
Tomáš Vitvar (3), Šimon Jelínek (4), Jaroslav Landa (4), Klára Latináková (4), Marek Kukučka (4)
16
232 Gymnázium, Na Sadech 308, Třeboň, CZ
Lydia Ceháková (3), Ondřej Knopp (2), Anežka Papáčková (3), Natálie Vítová (3), Jonáš Budín (4)
16
233 Adalbert-Stifter-Gymnasium, Innstr. 69, Passau, DE
Benedikt Habermann (12), Yadava Konrad (10), Hannes Krauth (12), Sarah Sturm (12), Anastasija Zlatic (11)
16
234 Gymnázium, Palackého náměstí 1, Boskovice, CZ
Marek Tichý (4), Jakub Němec (4), Milan Suk (4), Zuzana Valentová (3), Michal Zhoř (4)
16
235 Gymnázium Fr. M. Pelcla, Hrdinů odboje 36, Rychnov nad Kněžnou, CZ
Max Kocourek (2), Tomáš Locker (3), Patrik Novák (1), Michael Píro (2), Martin Sladký (4)
16
236 Gymnázium J. Š. Baara, Pivovarská 323, Domažlice, CZ
Pavel Kůs (4), Jan Náhlovský (4), Rostislav Sládek (4), Lukáš Forst (4), Martin Novák (3)
16
237 Gymnázium, 5. května 620, Kadaň, CZ
Vojtěch Friml (3), Tomáš Hlavatý (3), Jan Hrůza (3), Kateřina Mayerová (4), Daniela Kolářová (2)
16
238 Gymnázium, Školská 234/8, Považská Bystrica, SK
Miriama Barančíková (4), Róbert Brachna (4), Roman Haladej (4), Ladislav Krivý (4), Richard Ronec (3)
15
239 Bundesrealgymnasium, Michaelerplatz 6, Steyr, AT15
240 Gymnázium Boženy Němcové, Pospíšilova tř. 324, Hradec Králové, CZ
Petr Dočekal (3), Zuzana Rezková (3), Sára Strakošová (3), Karel Chlumský (3)
15
241 Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad, SK
Marek Ferenčák (2), Michal Šromek (3), Marek Vaško (3), Milan Kubík (2), Martin Slivinský (3)
15
242 Obchodní akademie, Kubelíkova 37, Praha 3, CZ
Lucie Zvelebilová (4), Jaromír Dojáček (3), Ivan Shaydulin (4), Aleš Vybíral (3), Martina Sádlová (4)
15
243 Liceum Sportowe Gimbasket, Toruńska 76, Wrocław, A, PL
Michał Mańkiewicz (II), Mateusz Kościk (III), Maciej Ogrodnik (III), Mateusz Rogoziński (I), Łukasz Łaszczuk (II)
15
244 Oberstufenrealgymnasium des Vereins für Bildung und Erziehung der Franziskanerinnen von Vöcklabruck, Graben 13, Vöcklabruck, AT15
245 Gymnázium a SOŠ ekonomická, Pivovarská 69, Vimperk, CZ
Kateřina Nová (3), Filip Štefaník (3), Jan Filip (3), Hanka Daňková (3), Josef Fiedler (3)
15
246 Gymnázium M. R. Štefánika Šamorín, Slnečná 2, Šamorín, SK
Ladislav Kašša (4), Ondrej Unger (4), Peter Kováč (4), Patrik Szabó (2), Simona Urbaničová (2)
15
247 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, A, PL
Szymon Borowski (II), Ignacy Iwaniak (II), Anna Machowska (II), Michał Wawrzyniak (II), Joanna Szołomicka (II)
15
248 Gymnázium Václava Hraběte, Jiráskova 617, Hořovice, CZ
Martin Černý (4), Martin Beran (4), Martin Zika (4), Tomáš Grunt (4), Adolf Valášek (4)
15
249 Gymnázium, Park mládeže 5, Košice-Sever, SK
Róbert Selvek (4), Nicol Tomková (4), Lucia Komarnická (4), Peter Matta (4), Matej Varga (4)
15
250 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, A, PL
Kamil Walter (II), Patryk Rachwał (II), Dawid Dieu (II), Patryk Szczygieł (II), Marcin Żurek (II)
15
251 Střední škola průmyslová a umělecká, Praskova 8, Opava, CZ
Dominik Juchelka (3), Jaromír Wysoglad (3), Marek Dostál (3), Otakar Beinhauer (3), Petr Salaba (3)
15
252 Oberstufenrealgymnasium mit Instrumentalunterricht des Schulvereins der Siebenten Tags-Adventisten, Bogenhofen 1, Sankt Peter am Hart, AT15
253 Gymnázium sv. Edity Steinovej, Charkovská 1, Košice-Dargov. hrdinov, SK
Samuel Gazda (3), Miroslav Kocák (3), Eliška Ohmanová (3), Ondrej Paralič (3), Martin Kaščák (3)
15
254 Soproni Széchenyi István Gimnázium, Templom utca 26., Sopron, HU
Kocsis Ábel (11), Tálos Botond (11), Kollár Dávid (11), Gats János (11), Pintér József (11)
15
255 Gymnázium Ivana Horvátha, Ivana Horvátha 14, Bratislava, SK
Veronika Čižmárová (3), Miriam Farkašová (3), Dáša Holecová (3), Ľubomír Kurčák (4), Ján Veselý (4)
15
256 Biling. gym. C. S. Lewisa, Beňadická 38, Bratislava, SK
Luboš Beseda (4), Zuzana Bútorová (4), Vanda Klučariková (4), Gabriela Mareková (4), Patrícia Schmidtová (4)
15
257 Gymnasium Pfarrkirchen, Arnstorfer Str. 9, Pfarrkirchen, DE
Mathias Jagdhuber (12), Michael Diedler (11), Helena Gartmeier (11), Stefan Lehner (11), Matthias Wagner (11)
15
258 Gymnázium J. S. Machara, Královická 668, Brandýs n. L. -St. Boleslav, CZ
Pavel Turinský (3), Jan Došek (2), Filip Hruška (2), Eva Kospachová (2), Marie Mrhalová (3)
15
259 Gymnázium a Jazyková škola s právem SJZ, náměstí T. G. Masaryka 2734-9, Zlín, CZ
David Ling (4), Josef Podmolík (3), Filip Strakoš (3), Ondřej Tkadlec (3), René Holešínský (4)
14
260 Gymnázium, Šrobárova 1, Košice-Staré Mesto, SK
Milan Fedorik (3), Juraj Kmec (3), Monika Kunayová (4), Adam Örhalmi (4), Radoslav Sabol (3)
14
261 Ev. SŠ- Ev. gymnázium J. T, Komenského 10, Liptovský Mikuláš, SK
Miroslava Stankovianska (4), Marek Brezina (4), Martin Marhefka (3), Júlia Činčuráková (2), Martin Zuzaniak (4)
14
262 III Liceum Ogólnokształcące, Topolowa 7, Gdańsk, PL
Hanna Nurska (II), Maksymilian Słupski (II), Weronika Pogorzelska (II), Mykyta Brazyhynskyy (II), Maciej Adamczyk (II)
14
263 Gymnázium Ivana Olbrachta, Nad Špejcharem 574, Semily, CZ
Magdalena Čapková (4), Martin Hnyk (3), Veronika Krause (4), Václav Maleček (3), Štěpán Zuzánek (3)
14
264 Bundesgymnasium, Schloßstraße 31a, Vöcklabruck, AT14
265 Gymnasium Leopoldinum, Michaeligasse 15, Passau, A, DE
Sarah Bachinger (12), Nico Kirchner (12), Jaqueline Kittel (12), Paul Lepschy (12), Jakob Entfellner (11)
14
266 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Arkadiusz Czerwiński (II), Krystian Witek (II), Wojciech Skupnik (II), Jakub Tomczyk (II), Magdalena Wrona (II)
14
267 Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Štúrova 383/3, Stará Ľubovňa, SK
Angelika Fedáková (3), Kristína Konkoľová (4), Boris Rúra (4), Veronika Smoleňová (3), Šimon Vančo (4)
14
268 Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, 3 Maja 7, Grodzisk Wielkopolski, A, PL
Kacper Kołodyński (II), Łukasz Pięta (III), Edyta Pawłowska (III), Martyna Sibilak (II), Martyna Siejek (II)
14
269 Spoj. š. gym. sv. F. z Assisi, Karloveská 32, Bratislava, SK
Zuzana Šintálová (3), Martin Kasznár (3), Andrej Kočalka (3), Matúš Makúch (4), Ján Zdarilek (4)
14
270 Športové gymnázium J. Herdu Trnava, Jána Bottu 31, Trnava, SK
Eliška Bartošová (3), Lenka Bachoríková (3), Martin Čapkovič (3), Martin Drgoň (3), Monika Polakovičová (3)
14
271 Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ, Tyršova 1069, Vsetín, CZ
Kryštof Kupčík (2), Jan Jurčík (2), Ester Dominika Cvejnová (3), Markéta Tkadlecová (2), Kateřina Volková (3)
14
272 Veszprémi Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola, Csap utca 9., Veszprém, HU
Katalin Bodor (11), Adrien Steinmacher (11), Blanka Kálmán (11), Viktor Hajda (11), Dániel Töreki (11)
14
273 Ipari Szakközépiskola és Gimnázium, Iskola utca 4., Veszprém, HU
Ákos Tahin (12), Rudolf Berkes (12), Roland Fábián (11), Botond Bodnár (11), Áron Szijjártó (12)
14
274 Rainer-Maria-Rilke-Gymnasium, Ulrichstr. 1-7, Icking, DE
Lena Schneider (12), Vivian Nguyen (12), Andrea Köppl (12), Stefanie Köppl (11), Zoë Siebers (12)
14
275 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, SK
Tomáš Pacoň (3), Sylvia Fargašová (3), Oto Fargaš (3), Adrián Dugas (3), Tomáš Barbuščák (3)
13
276 Gymnázium L. Novomeského Senica, Dlhá 1037/12, Senica, SK
Richard Mička (4), Robert Ravas (4), Dominika Harnošová (4), Jakub Robota (4), Sebastián Gedeon (4)
13
277 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, B, SK
Jakub Kurila (4), Dušan Vicena (4), Eduardo Martinez (4), Adam Méry (4), Martin Pajpach (4)
13
278 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, A, SK
Kristína Brezániová (3), Michaela Augustínová (3), Samuel Hrubý (3), Andrej Petričko (3), Ondrej Kormančík (3)
13
279 Gymnázium, Fr. Procházky 324, Sušice, CZ
Martin Bauer (4), Thu Ha Dang (4), Jan Krouský (4), Jaromír Potužák (4), Petr Procházka (4)
13
280 Gymnázium J. A. Komenského, Komenského nám. 209, Nové Strašecí, CZ
Tomáš Dolák (3), Tereza Vyskočilová (3), Matyáš Hovorka (3), David Abrhám (4), Jakub Linc (4)
13
281 Gymnázium Pavla Horova, Masarykova 1, Michalovce, SK
Katarína Dančejová (2), Viktória Fedorová (3), Adam Matta (3), Marek Podžuban (2), Martina Podžubanová (3)
13
282 Gymnázium a SOŠ ekonomická, Nádražní 90, Sedlčany, CZ
Michal Junek (3), Štěpán Machovský (3), Štěpán Pinkas (3), Jan Rataj (3), Ladislav Slunečko (3)
13
283 Gymnázium, Sokolovská 34, Rýmařov, CZ
Jakub Řegucký (4), Barbora Zifčáková (4), Veronika Struhárová (4), Alena Chlupová (4), Helena Lošťáková (4)
13
284 Porpáczy Aladár Középiskola, Szakiskola és Általános Művelődési Központ, Joseph Haydn utca 2., Fertőd, HU
Richárd Harsányi (12), Viktor Kovács (12), Luca Süli (11), Anett Surapka (12), Katalin Varga (12)
13
285 XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego, Wiertnicza 26, Warszawa, PL
Cezary Maroszek (II), Barbara Bycina (II), Jerzy Kruszewski (II), Klara Łukasiewicz (III), Mateusz Dembny (III)
13
286 Spoj. šk. - Gym. sv. Jozefa, Klčové 87, Nové Mesto nad Váhom, SK
Anna Schindlerová (3), Barbora Juriková (3), Michal Topoľský (3), Róbert Krajčovič (3), Miroslav Gajda (3)
13
287 Gymnázium, U Balvanu 16, Jablonec nad Nisou, CZ
Vlastimil Maňák (3), Jan Křenovský (3), Pavel Khunt (3), Michal Řehoř (3), Pavlína Rezková (3)
13
288 Óbudai Gimnázium, Szentlélek tér 10., Budapest, HU
Bálint Bíró (11), Szilveszter Fehér (11), Domonkos Kincses (11), Anna Kovács (11), Máté Skriba (11)
13
289 První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové, Brandlova 875, Hradec Králové, CZ
Magdaléna Hladíková (3), Jan Jírovec (3), Ondřej Sluka (3), Vít Stříteský (4), Jirka Zeman (4)
13
290 Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Pędzichów 13, Kraków, PL
Jakub Jęcek (III), Jakub Kwater (II), Małgorzata Karkowska (II), Krzysztof Surdy (II), Jacek Wojas (III)
13
291 Gymnázium J. G. Jarkovského, Truhlářská 22, Praha 1, A, CZ
Pavel Janata (4), Matyáš Ješina (3), Jakub Kaňka (4), Jan Otruba (3), Vojtěch Poříz (3)
13
292 SPŠ stroj. a el. , Resslova 5, Ústí nad Labem, CZ
David Knapčok (3), David Kopáč (3), Radim Krajíček (3), Martin Czakó (3), František Štrba (4)
12
293 Gymnázium, Arabská 14, Praha 6, CZ
Valerie Bártů (3), Albert Šerák (3), Richard Čuda (3), Eliška Dvořáčková (3), Tomáš Hrabě (3)
12
294 Střední průmyslová škola, Na Třebešíně 2299, Praha 10, CZ
Jiří Hormandl (3), Vojtěch Jančálek (3), Jan Konrád (3), Petr Šádek (3)
12
295 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego, Wojska Polskiego 3, Ziębice, PL
Jakub Siembida (III), Krystian Gałwa (III), Filip Robak (III), Paweł Pietrusiów (III), Paweł Jeł (III)
12
296 Auersperg-Gymnasium, Freudenhain 2, Passau, DE
Hannah Heininger (11), Matthias Stübinger (12), Simon Ellinger (11), Julia Schmid (11), Eva Gründinger (11)
12
297 LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Hoża 11/15, Warszawa, PL
Bogdan Bednarski (III), Paweł Fornalik (II), Gaweł Paprzycki (II), Phuong Linh Nguyen (II), Marta Rudnik (II)
12
298 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Gimnazjalna 2, Jelenia Góra, PL
Joanna Chrzanowska (II), Klaudia Drozdowska (II), Julia Wojak (II), Sebastian Zaród (II), Aleksander Soból (II)
12
299 Gymnasium und Realgymnasium des Schulvereines Kollegium Aloisianum, Freinbergstraße 32, Linz, Donau, AT12
300 Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego, Wita Stwosza 3a, Głogów, PL
Daniel Boguszewski (II), Jakub Machowski (III), Marcin Matejek (III), Adam Leśków (II), Patryk Sikora (III)
12
301 Gymnázium a Osemročné gymnázium, Trebišovská 12, Košice-Západ, SK
Jana Mäsiarová (3), Michal Janko (4), Jakub Kalmár (4), Matúš Matiscák (4), Dominik Tomečko (4)
12
302 Evanjelické gymnázium, Škultétyho 10, Košice-Staré Mesto, SK
Dalibor Dráb (4), Zuzana Nedelová (4), Katarína Žatková (4), Diana Švecová (4), Kristína Bratková (4)
12
303 SPŠ strojnická, škola hl. m. Prahy, Betlémská 4, Praha 1 - Staré Město, CZ
Jan Maršál (3), Daniel Pešek (3), Jiří Krčka (3), Jáchym Piskač (1), Tomáš Boďa (1)
11
304 Gymnázium a obchodní akademie Chodov, Smetanova 738, Chodov, CZ
Denis Muric (4), Ludmila Tauschová (3), Jan Pelech (3), Daniel Kot (3), Karolína Malá (3)
11
305 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, B, SK
Branislav Dupák (3), Patrik Hrablay (3), Ľubica Kupcová (3), Matúš Kvačkaj (3), Jozef Krútel (4)
11
306 SOŠ elektrotechnická, Celiny 536, Liptovský Hrádok, SK
Tomáš Kuraňko (4), Jakub Gordoš (4), Branislav Mateáš (3), Damián Filo (2), Peter Kiss (2)
11
307 Thuri György Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Szent Imre utca 9., Várpalota, HU
Bence Bíró (12), Bettina Miklós (11), Viktória Nagy (11), Vivien Papirovnyik (11), István Sági (12)
11
308 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, SK
Matej Dubec (4), Andrej Grajciar (4), Veronika Lietavová (4), Michal Roháľ (4), Petra Výbohová (4)
11
309 Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy, Školní 280, Plasy, CZ
Dominik Fink (3), Lenka Hadingerová (3), Daniel Hausner (4), Ondřej Lomický (3), Andrea Jonákova (1)
11
310 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, SK
Miriam Falisová (4), Lucia Hričovská (4), Miroslav Jurkech (3), Veronika Novotná (4), Matej Šimko (3)
11
311 Gymnázium Suverénního řádu maltéz. rytířů, Vítězslava Nováka 584, Skuteč, CZ
Petra Pavlíková (4), Jiří Šplíchal (4), Michal Neumann (3), Filip Doležal (3), Lenka Málková (3)
11
312 Gymnázium V. Mihálika Sereď, Kostolná 119/8, Sereď, SK
Michala Gálová (3), Filip Jacko (4), Milan Javor (4), Ivana Križová (3), Veronika Pašková (2)
10
313 Bundesrealgymnasium und Bundes-Oberstufenrealgymnasium, Weinzierler Straße 22, Kirchdorf an der Krems, AT10
314 Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, 3 Maja 7, Grodzisk Wielkopolski, B, PL
Aleksandra Buchwald (III), Izabela Kurpisz (III), Krzysztof Pięta (I), Paweł Rapeła (II), Filip Wróż (II)
10
315 Béri Balogh Ádám Katolikus Gimnázium és Kollégium, Bezerédj utca 1., Tamási, HU
Kristóf Breuer-Orbán (11), Berill Hirt (11), Ákos Lukács (11), Levente Kántor (11), Márk Zsolnai (11)
10
316 Gymnázium Šahy, Mládežnícka 22, Šahy, SK
Tatiana Fritzová (4), Radoslava Hoksová (4), Andrej Hrabský (4), Viktória Keratová (4), Nikoleta Szedlárová (4)
10
317 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium, Hopfengasse 20, Rohrbach in Oberösterreich, AT9
318 Gymnázium Dr. Polesného, Komenského náměstí 4, Znojmo, CZ
Lukáš Bachan (3), Romana Boorová (3), Viktorie Bulínová (3), Aneta Chatzigeorgiu (3), Kateřina Hiessová (3)
9
319 Bundesrealgymnasium Linz-Süd, Heliosallee 140-142, Linz-Pichling, AT9
320 Gymnázium a SOŠ, Mládežníků 1115, Rokycany, CZ
Karel Balej (1), Adéla Červenková (2), Helena Hončová (2), Lucie Hronová (2), Daniel Štanc (2)
9
321 Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava, Hviezdoslavova 20, Kežmarok, SK
Štefan Glodžák (3), Martin Hritz (3), Laura Matejková (3), František Pokrivčák (3), Adrián Václavek (3)
9
322 Budapest I. Kerületi Kosztolányi Dezső Gimnázium, Attila út 135-137., Budapest, HU
Gergely György Fedor (10), Réka Krisztina Erdős (10), Alex Molnár (11), Lilla Anna Balla (12), Nóra Ilona Sztráda (12)
8
323 Súkromná OA Ak. vzdel, Jarná 13, Žilina, SK
Simona Turancová (3), Veronika Káčeriková (3), Adriána Slaninková (3), Adrián Trizuliak (3), Marek Portašík (3)
7
324 Hamvas Béla Gimnázium és Szakképző Iskola, Kossuth Lajos utca 2., Oroszlány, HU
Krisztina Pálfi (11), Nikolett Sós (11), Kíra Sztruhár (11), Gábor Jobb (11), Gábor Murvai (11)
7
325 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, B, SK
Dominika Chabadová (3), Ján Dolinay (3), Pavol Hlaváč (3), Sára Ľuptáková (3), Pavol Súkeník (3)
7
326 Súkromné gymnázium FUTURUM, Kožušnícka 71/2, Trenčín, SK
Mariana Dobrodenková (4), Marco Kucharovič (4), Erika Želibabková (3), Lenka Želibabková (2), Naphartsan Maneechai (3)
6
327 Obchodná akadémia, Jarmočná 132, Stará Ľubovňa, SK
Patrik Cicák (3), Lucia Duffalová (3), Patrik Hutník (3), Tomáš Konkoľ (3), Ján Nemergut (4)
6
328 Čes. lesn. akademie Trutnov - SŠ a VOŠ, Lesnická 9, Trutnov, CZ
Josef Hofman (4), Tereza Krtičková (3), Jiří Nosek (3), Ondřej Suchomel (3), Jindřich Zelinka (3)
6
329 Gymnázium Andreja Sládkoviča, J. A. Komenského 18, Banská Bystrica, SK
Andrej Kubanda (3), Natália Majerová (3), Soňa Mesíková (3), Filip Prošovský (3), Matúš Sedílek (3)
5
330 Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice-Staré Mesto, SK
Stanislav Franko (3), Leonard Labanič (1), Jozef Palko (3), Kristína Petrašová (3), Stefan Planeta (3)
5
331 SOŠ a SOU, Jáchymova 478, Jindřichův Hradec, CZ
Anežka Brusová (3), Adam Domanický (4), Jan Dvořák (3), Jiří Prokýšek (4), David Dvořák (3)
5
332 Liceum Sportowe Gimbasket, Toruńska 76, Wrocław, B, PL
Artur Dolata (III), Szymon Patynowski (II), Tomasz Motyl (II), Bartosz Surmiński (III), Igor Tkacz (III)
5
333 Tomori Pál Magyar-Angol Két tanítási nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola, Művelődés utca 21-27., Budapest, HU
Paulik Vivien (11), Révész Gergely (11), Papp Evelin (11), Szücs Erika (9), Pintér Katrin (10)
4
334 Oberstufenrealgymnasium der Diözese Linz, Stifterstraße 27, Linz, Donau, AT4
335 Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola, Szörény utca 2-4., Budapest, HU
Cintia Ibolya Malinovszky (12), Dániel László Gyenes (12), Alex Riedl (12), Gábor Boros (12), Zsolt Karácsondi (11)
3
336 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, A, SK
Branislav Dupák (3), Patrik Hrablay (3), Jozef Krutel (4)
0
336 Súkromné gymnázium, Vysokoškolákov 13, Žilina, SK
Zoltán Kalmár (4)
0