Results of Náboj 2016
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2016, Seniors, Slovakia


SchoolPoints
1 Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, J. G. Tajovského 25, Banská Bystrica, SK
Pavol Zaťko (4), Adam Dobrovič (3), Ľubica Hladká (3), Libor Sasák (3), Milan Kubala (4)
32
2 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, A, SK
Ivan Bednárik (4), Juraj Bodík (4), Matej Choma (4), Adam Takács (4), Tereza Trenčanská (4)
31
3 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, SK
Pavol Drotár (3), Jakub Genči (3), Jakub Mach (3), Juraj Mičko (3), Pavol Petruš (3)
28
4 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov, SK
Slavomír Hanzely (4), Samuel Molčan (4), Jakub Jambrich (4), Katarína Šimková (4), Samuel Staško (4)
27
5 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, B, SK
Tomáš Bánhegyi (4), Miachaela Brezinová (4), Katarína Marčeková (4), Marek Murin (4), Peter Ralbovský (3)
27
6 Gymnázium Hansa Selyeho s vjm. Komárno, Biskupa Királya 5, Komárno, SK
Tomáš Pivoda (3), Géza Csenger (3), Mihály Kotiers (4), Peter Kulcsár Szabó (4), Tomáš Varga (4)
26
7 Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Skalická 1, Bratislava, SK
Alex Fleško (3), Nick Chapman (3), Peter Macko (4), Michal Pálenik (4), Arthur Petráš (4)
26
8 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, SK
Tomáš Janeta (2), Samuel Sládek (4), Dávid Brandýs (4), Dalibor Dravecký (4), Vincent Uhliarik (3)
25
9 Gymnázium, Alejová 1, Košice-Juh, SK
Filip Csonka (1), Henrieta Micheľová (4), Kristína Mišlanová (4), Daniel Onduš (4), Žaneta Semanišinová (4)
24
10 SŠ katol-Gymnázium sv. CaM, Farská ul. 19, Nitra, SK
Šimon Berta (4), Andrej Žitňák (2), Timotej Kuma (3), Roman Molnár (4), Michal Porubský (4)
23
11 Gymnázium Janka Jesenského, Radlinského 665/2, Bánovce nad Bebravou, SK
Peter Bolfa (3), Michal Bošanský (4), Ján Mlynek (4), Milan Pokrývka (3), Ondrej Štefánik (4)
23
12 Gymnázium sv. Moniky, Tarasa Ševčenka 1, Prešov, SK
Martin Cehelský (4), Jakub Džama (4), Anna Hadačová (4), Ján Kurimský (4), Ján Slaninka (2)
23
13 Gymnázium Terézie Vansovej, 17. novembra 6, Stará Ľubovňa, SK
Matej Repka (4), Daniel Lazorčák (3), Marián Marhefka (3), Martin Murcko (4), Richard Sokol (3)
22
14 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, A, SK
Matej Benko (4), Ondrej Černek (4), Tadeáš Drahovský (3), Ondrej Klinovský (4), Juraj Mečír (3)
22
15 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, B, SK
Martin Tupý (4), Andrej Mrázik (4), Milan Zongor (4), Lukáš Kotlaba (4), Marek Knazovický (4)
22
16 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, SK
Dominik Dorčák (4), Peter Dragúň (3), Jana Balkovicová (4), Daniel Šipoš (4), Róbert Cihaľ (2)
22
17 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, SK
Klaudia Jakubčinová (4), Tamara Barusová (4), Natália Holková (3), Lucia Tódová (4), Peter Trubáčik (4)
22
18 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, B, SK
Veronika Goldináková (4), Samuel Gorta (4), Matej Hroboň (4), Jaroslava Kokavcová (4), Daniel Lisý (4)
21
19 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, A, SK
Katarína Bulková (3), Matúš Drgoň (3), Peter Eller (2), Dávid Nguyen (4), Andrea Tóthová (4)
21
20 Spojená škola - Gym, Dominika Tatarku 4666/7, Poprad, SK
Daniel Azzam (3), Miroslava Baranová (3), Slavomíra Galovičová (4), Erik Kovalík (4), Ľuboš Rybanský (4)
21
21 Gymnázium J. Matúšku Galanta, Štvrť. SNP 1004/34, Galanta, SK
Roman Bujdák (2), Tomáš Adamec (4), Jaroslav Jaroš (4), Marek Jaroš (4), Samuel Urban (4)
21
22 Gymnázium, Varšavská cesta 1, Žilina, SK
Adam Král (4), Pavol Mikula (4), Matúš Obrk (4), Martina Šelingová (3), Kristína Kianičková (3)
21
23 Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého, Palackého 4, Trenčín, SK
Alžbeta Brezanová (4), Hana Mertanová (4), Samuel Chlebana (4), Dominik Rehák (4), Samuel Zachara (4)
21
24 Gymnázium Nitra, Golianova 68, Nitra, SK
Jakub Marták (4), Květoslava Zuna Dvořáková (4), Matej Novák (3), Albert Szollosi (3), Patrik Holop (4)
20
25 Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Komenského 215, Sučany, SK
Marián Berger (3), Viktória Hurtišová (2), Filip Kulla (3), Adrián Szvoreň (2), Ján Mičko (3)
20
26 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, SK
Marek Bojko (4), Filip Kerák (3), Igor Madacky (4), Miroslav Mrózek (4), Jakub Šmahovský (4)
20
27 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, B, SK
Andrej Kluka (4), Štefan Lúčny (4), Filip Majlát (3), Ondrej Sakačí (3), Martin Vrtík (3)
20
28 Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha, Malá hora 3, Martin, SK
Lukáš Bielesch (4), Michal Holeček (3), Matej Jurčík (3), Jakub Krcho (3), Matej Noga (3)
19
29 Gymnázium Alberta Einsteina, Einsteinova 35, Bratislava-Petržalka, SK
Daniel Čaputa (4), Lukáš Horváth (4), Dominika Jediná (4), Alexander Magnússon (3), Katarína Majorová (4)
19
30 Gymnázium Leonarda Stöckela, Jiráskova 12, Bardejov, SK
Aneta Kostárová (3), Miroslava Pavlusová (3), Patrik Prokop (3), Pavol Šoltés (4), Denis Talár (3)
19
31 Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy, Haličská cesta 9, Lučenec, SK
Andrej Gáfrik (4), Andrej Kancko (3), Ján Krnáč (4), Marcel Pecko (4), Emanuel Tesař (4)
19
32 Gymnázium, Bilíkova 24, Bratislava, SK
Mária Vlachynská (4), Hana Akubžanová (4), Martin Hurňák (4), Martin Karel (4), Ján Semjan (4)
19
33 Gymnázium Šurany, Bernolákova 37, Šurany, SK
Barbora Krajmerová (4), Klaudia Kucharová (4), Filip Polák (4), Lucia Škotnárová (3), Veronika Rosinská (3)
19
34 Gymnáz. V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, Prievidza, SK
Ladislav Ferov (3), Adam Hagara (3), Adam Hlaváč (4), Lukáš Pavliček (4), Ivan Plachý (3)
18
35 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, A, SK
Daniel Bedatš (3), Daniela Hostačná (2), Ján Hunák (3), Branislav Kadlecaj (4), Hana Vakošová (3)
18
36 Gymnázium Michala Miloslava Hodžu, M. M. Hodžu 860/9, Liptovský Mikuláš, SK
Matúš Galba (3), David Gregocki (3), Dominik Jelínek (2), Ondrej Mráz (4), Miloš Prokop (4)
18
37 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, A, SK
Kristián Augustovič (3), Mária Jánska (3), Vladimír Piroška (3), Kamila Jarábková (3), Michal Takáč (3)
17
38 Gymnázium, Komenského 2/1074, Partizánske, SK
Tomáš Vyskočil (4), Zdenko Čepan (3), Martin Beles (4), Adam Beliansky (2), Juraj Strych (2)
17
39 Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava, Hviezdoslavovo nám. 18, Dolný Kubín, SK
Alžbeta Gogoláková (4), Jakub Homolka (4), Ján Jánoška (4), Marek Kurnota (4), Ľubomír Šiška (4)
17
40 Gymnázium Ivana Kupca Hlohovec, Komenského 13, Hlohovec, SK
Martin Majtán (3), Lukáš Janík (4), Roman Sobkuliak (4), Andrej Korman (3), Michal Batrnčiak (4)
16
41 SŠ SPŠE S. A. Jedlika NZ, Komárňanská 28, Nové Zámky, SK
Tomáš Daniš (4), Kamil Pšenák (4), Adam Varga (4), Peter Hamran (4), Patrik Goldschmidt (4)
16
42 Gymnázium J. Bosca, Klaštorné nám. 1295, Šaštín-Stráže, SK
Dušan Daniel (2), Patrik Modrovský (1), Timotej Bujna (1), Marián Cibula (3), Lukáš Steininger (3)
16
43 Gymnázium, Školská 234/8, Považská Bystrica, SK
Miriama Barančíková (4), Róbert Brachna (4), Roman Haladej (4), Ladislav Krivý (4), Richard Ronec (3)
15
44 Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad, SK
Marek Ferenčák (2), Michal Šromek (3), Marek Vaško (3), Milan Kubík (2), Martin Slivinský (3)
15
45 Gymnázium M. R. Štefánika Šamorín, Slnečná 2, Šamorín, SK
Ladislav Kašša (4), Ondrej Unger (4), Peter Kováč (4), Patrik Szabó (2), Simona Urbaničová (2)
15
46 Gymnázium, Park mládeže 5, Košice-Sever, SK
Róbert Selvek (4), Nicol Tomková (4), Lucia Komarnická (4), Peter Matta (4), Matej Varga (4)
15
47 Gymnázium sv. Edity Steinovej, Charkovská 1, Košice-Dargov. hrdinov, SK
Samuel Gazda (3), Miroslav Kocák (3), Eliška Ohmanová (3), Ondrej Paralič (3), Martin Kaščák (3)
15
48 Gymnázium Ivana Horvátha, Ivana Horvátha 14, Bratislava, SK
Veronika Čižmárová (3), Miriam Farkašová (3), Dáša Holecová (3), Ľubomír Kurčák (4), Ján Veselý (4)
15
49 Biling. gym. C. S. Lewisa, Beňadická 38, Bratislava, SK
Luboš Beseda (4), Zuzana Bútorová (4), Vanda Klučariková (4), Gabriela Mareková (4), Patrícia Schmidtová (4)
15
50 Gymnázium, Šrobárova 1, Košice-Staré Mesto, SK
Milan Fedorik (3), Juraj Kmec (3), Monika Kunayová (4), Adam Örhalmi (4), Radoslav Sabol (3)
14
51 Ev. SŠ- Ev. gymnázium J. T, Komenského 10, Liptovský Mikuláš, SK
Miroslava Stankovianska (4), Marek Brezina (4), Martin Marhefka (3), Júlia Činčuráková (2), Martin Zuzaniak (4)
14
52 Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Štúrova 383/3, Stará Ľubovňa, SK
Angelika Fedáková (3), Kristína Konkoľová (4), Boris Rúra (4), Veronika Smoleňová (3), Šimon Vančo (4)
14
53 Spoj. š. gym. sv. F. z Assisi, Karloveská 32, Bratislava, SK
Zuzana Šintálová (3), Martin Kasznár (3), Andrej Kočalka (3), Matúš Makúch (4), Ján Zdarilek (4)
14
54 Športové gymnázium J. Herdu Trnava, Jána Bottu 31, Trnava, SK
Eliška Bartošová (3), Lenka Bachoríková (3), Martin Čapkovič (3), Martin Drgoň (3), Monika Polakovičová (3)
14
55 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, SK
Tomáš Pacoň (3), Sylvia Fargašová (3), Oto Fargaš (3), Adrián Dugas (3), Tomáš Barbuščák (3)
13
56 Gymnázium L. Novomeského Senica, Dlhá 1037/12, Senica, SK
Richard Mička (4), Robert Ravas (4), Dominika Harnošová (4), Jakub Robota (4), Sebastián Gedeon (4)
13
57 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, B, SK
Jakub Kurila (4), Dušan Vicena (4), Eduardo Martinez (4), Adam Méry (4), Martin Pajpach (4)
13
58 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, A, SK
Kristína Brezániová (3), Michaela Augustínová (3), Samuel Hrubý (3), Andrej Petričko (3), Ondrej Kormančík (3)
13
59 Gymnázium Pavla Horova, Masarykova 1, Michalovce, SK
Katarína Dančejová (2), Viktória Fedorová (3), Adam Matta (3), Marek Podžuban (2), Martina Podžubanová (3)
13
60 Spoj. šk. - Gym. sv. Jozefa, Klčové 87, Nové Mesto nad Váhom, SK
Anna Schindlerová (3), Barbora Juriková (3), Michal Topoľský (3), Róbert Krajčovič (3), Miroslav Gajda (3)
13
61 Gymnázium a Osemročné gymnázium, Trebišovská 12, Košice-Západ, SK
Jana Mäsiarová (3), Michal Janko (4), Jakub Kalmár (4), Matúš Matiscák (4), Dominik Tomečko (4)
12
62 Evanjelické gymnázium, Škultétyho 10, Košice-Staré Mesto, SK
Dalibor Dráb (4), Zuzana Nedelová (4), Katarína Žatková (4), Diana Švecová (4), Kristína Bratková (4)
12
63 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, B, SK
Branislav Dupák (3), Patrik Hrablay (3), Ľubica Kupcová (3), Matúš Kvačkaj (3), Jozef Krútel (4)
11
64 SOŠ elektrotechnická, Celiny 536, Liptovský Hrádok, SK
Tomáš Kuraňko (4), Jakub Gordoš (4), Branislav Mateáš (3), Damián Filo (2), Peter Kiss (2)
11
65 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, SK
Matej Dubec (4), Andrej Grajciar (4), Veronika Lietavová (4), Michal Roháľ (4), Petra Výbohová (4)
11
66 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, SK
Miriam Falisová (4), Lucia Hričovská (4), Miroslav Jurkech (3), Veronika Novotná (4), Matej Šimko (3)
11
67 Gymnázium V. Mihálika Sereď, Kostolná 119/8, Sereď, SK
Michala Gálová (3), Filip Jacko (4), Milan Javor (4), Ivana Križová (3), Veronika Pašková (2)
10
68 Gymnázium Šahy, Mládežnícka 22, Šahy, SK
Tatiana Fritzová (4), Radoslava Hoksová (4), Andrej Hrabský (4), Viktória Keratová (4), Nikoleta Szedlárová (4)
10
69 Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava, Hviezdoslavova 20, Kežmarok, SK
Štefan Glodžák (3), Martin Hritz (3), Laura Matejková (3), František Pokrivčák (3), Adrián Václavek (3)
9
70 Súkromná OA Ak. vzdel, Jarná 13, Žilina, SK
Simona Turancová (3), Veronika Káčeriková (3), Adriána Slaninková (3), Adrián Trizuliak (3), Marek Portašík (3)
7
71 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, B, SK
Dominika Chabadová (3), Ján Dolinay (3), Pavol Hlaváč (3), Sára Ľuptáková (3), Pavol Súkeník (3)
7
72 Súkromné gymnázium FUTURUM, Kožušnícka 71/2, Trenčín, SK
Mariana Dobrodenková (4), Marco Kucharovič (4), Erika Želibabková (3), Lenka Želibabková (2), Naphartsan Maneechai (3)
6
73 Obchodná akadémia, Jarmočná 132, Stará Ľubovňa, SK
Patrik Cicák (3), Lucia Duffalová (3), Patrik Hutník (3), Tomáš Konkoľ (3), Ján Nemergut (4)
6
74 Gymnázium Andreja Sládkoviča, J. A. Komenského 18, Banská Bystrica, SK
Andrej Kubanda (3), Natália Majerová (3), Soňa Mesíková (3), Filip Prošovský (3), Matúš Sedílek (3)
5
75 Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice-Staré Mesto, SK
Stanislav Franko (3), Leonard Labanič (1), Jozef Palko (3), Kristína Petrašová (3), Stefan Planeta (3)
5
76 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, A, SK
Branislav Dupák (3), Patrik Hrablay (3), Jozef Krutel (4)
0
76 Súkromné gymnázium, Vysokoškolákov 13, Žilina, SK
Zoltán Kalmár (4)
0