Results of Náboj 2017
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2017, Seniors, international


SchoolPoints
1 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, A, PL
Damian Burczyk (II), Paweł Burzyński (III), Kacper Kluk (II), Paweł Sawicki (II), Antoni Żewierżejew (II)
41
2 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, A, PL
Krzysztof Mrzigod (II), Piotr Olkuśnik (II), Agnieszka Pałka (II), Jacek Salata (II), Mariusz Trela (II)
40
3 Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Tisza Lajos körút 6-8., Szeged, HU
Hanna Gál (12), Soma Hansel (12), Levente Szemerédi (11), Benedek Váli (12), Levente Kassai (11)
39
4 Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Horváth Mihály tér 8., Budapest, B, HU
Áron Bege (12), Nóra Csitári (12), Dávid Nagy (11), Benedek Kovács (12), Lili Kata Szakács (12)
39
5 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Radomił Baran (II), Jan Dziuba (II), Jan Fornal (I), Adrian Maciej (III), Krzysztof Bieniasz (III)
38
6 Liceum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, A, PL
Bartłomiej Bollin (III), Dominik Cieśliński (III), Wojciech Olejniczak (III), Tomasz Przybyłowski (III), Michał Radwański (III)
38
7 Gymnázium Jana Keplera, Parléřova 2, Praha 6, B, CZ
Danil Koževnikov (3), Jan Petr (4), Roman Svoboda (4), David Vokrouhlický (4), Václav Volhejn (4)
37
8 Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Horváth Mihály tér 8., Budapest, A, HU
Balázs Bukva (11), András Imolay (11), Zoltán Molnár-Sáska (11), Balázs Németh (11), Ákos Záhorsky (11)
37
9 I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, al. Racławickie 26, Lublin, PL
Jakub Boguta (III), Piotr Borowski (III), Michał Borowski (II), Jacek Ciszewski (III), Miłosz Kierepka (III)
37
10 Lovassy László Gimnázium, Cserhát lakótelep 11., Veszprém, HU
Koppány Encz (11), Márton Fadgyas (11), Botond Horváth (11), Péter Kékesi (11), Bálint Radnai (11)
36
11 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, A, PL
Jan Lebioda (III), Jakub Kubacki (III), Kajetan Vogtt (II), Łukasz Kamiński (II), Michał Siennicki (II)
36
12 Gymnázium, Tomkova 45, Olomouc - Hejčín, CZ
Jáchym Bareš (3), Jindřich Jelínek (2), Tomáš Kalva (4), David Procházka (4), Pavel Turek (4)
36
13 XIII Liceum Ogólnokształcące, Unisławy 26, Szczecin, PL
Filip Smoleński (III), Wojciech Mitros (III), Michał Pychtin (III), Adrian Koźluk (III), Paweł Poczobut (III)
35
14 Gymnázium, třída Kapitána Jaroše 14, Brno, A, CZ
Vít Jelínek (3), Josef Minařík (2), Tomáš Perutka (3), Martin Kurečka (3), Matěj Žáček (4)
35
15 Gymnázium Opatov, Konstantinova 1500, Praha 4, A, CZ
Filip Bialas (4), Robert Černý (4), Jiří Ledvinka (4), Patrik Novotný (3), Jakub Suchánek (3)
34
16 Gymnázium J. G. Jarkovského, Truhlářská 22, Praha 1, CZ
Adam Dejl (3), Ondřej Dvořák (3), Pavel Hudec (3), Tadeáš Němec (3), Matěj Suchánek (4)
34
17 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, C, PL
Wojciech Jankowski (II), Piotr Kowalewski (II), Juliusz Pham (II), Kacper Walentynowicz (II), Fryderyk Wiatrowski (II)
34
18 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, B, PL
Wojciech Bączkowski (III), Michał Klewicki (II), Michał Szostek (III), Maciej Nadolski (III), Franciszek Szarwacki (II)
34
19 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, A, PL
Maciej Korpalski (III), Dawid Ignasiak (II), Mateusz Rzepecki (II), Katarzyna Miernikiewicz (III), Michał Kucharczyk (III)
34
20 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, B, PL
Jan Bednarski (III), Jan Olkowski (III), Tomasz Grześkiewicz (III), Jakub Grudzień (II), Tomasz Nowak (II)
34
21 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, A, SK
Pavol Drotár (4), Jakub Genči (4), Jakub Mach (4), Juraj Mičko (4), Pavol Petruš (4)
33
22 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, PL
Jakub Brojacz (III), Kacper Kipa (III), Anna Pawlus (III), Weronika Pawłowska (III), Łukasz Wcisło (II)
33
23 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Sienkiewicza 1, Iława, PL
Kacper Makowski (I), Mikołaj Ryll (II), Renata Rólkiewicz (II), Tomasz Szałkowski (II), Tomasz Makowski (III)
32
24 II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, Narewska 11, Białystok, PL
Jacek Jakimiuk (II), Damian Werpachowski (II), Artur Malesza (II), Aleksandra Kondrat (III), Dariusz Klimowicz (III)
32
25 Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Csobánka tér 7., Budapest, HU
Ákos Balázs (12), László Radnai (12), Máté Temesvári (12), Bence Szilágyi (12), Áron Vékássy (12)
32
26 Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi, Al. Długosza 8a, Lublin, PL
Jan Fabrowski (I), Andrzej Kasianiuk (III), Kacper Kosiński (III), Piotr Kośkiewicz (III), Michał Rogala (III)
32
27 Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium, Csokonai utca 6-12., Szigetszentmiklós, HU
Bercel Boldis (11), Péter Antal (12), Patrik Bodnár (12), Levente Czeglédy (12), Tamás Marsi (12)
32
28 V Liceum Ogólnokształcące, Józefa Lompy 10, Bielsko-Biała, PL
Franciszek Gala (III), Łukasz Grzesiek (III), Weronika Ormaniec (II), Filip Ślazyk (III), Mikołaj Tomalik (III)
31
29 Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, J. G. Tajovského 25, Banská Bystrica, SK
Ľubica Hladká (4), Adam Dobrovič (4), Libor Sasák (4), Maroš Grego (3), Ján Priner (2)
31
30 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, B, SK
Matej Parada (3), Peter Ralbovský (4), Marek Homola (3), Magdaléna Bečková (3), Martin Marek (3)
31
31 II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja, 1 Maja 66/74, Lubartów, PL
Wiktoria Kaczorkiewicz (III), Bartosz Mazurek (III), Krzysztof Oniszczuk (III), Przemysław Podleśny (II), Dominik Rojek (II)
31
32 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Traugutta 2, Ostrołęka, PL
Mateusz Jeziorkowski (III), Tomasz Mrozek (III), Szymon Stolarczyk (III), Mateusz Szymczyk (III), Piotr Wójcik (III)
30
33 Gymnázium, třída Kapitána Jaroše 14, Brno, B, CZ
Štěpán Balážik (4), Ivana Krumlová (4), Štěpán Šmíd (2), Matouš Trnka (4), Jiří Vala (3)
30
34 Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Hatvan utca 44., Debrecen, HU
Nóra Almási (12), Bence Beke (12), Balázs Krupinszki (12), Ábel Vámosi (12), Máté Varga (12)
30
35 Gymnázium Havlíčkův Brod, Štáflova 2063, Havlíčkův Brod, CZ
Jáchym Bártík (4), Matěj Coufal (4), Ladislav Trnka (2), Jan Hlaváč (4), Matěj Mezera (4)
30
36 Liceum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, B, PL
Paweł Koźmiński (II), Tomasz Patyna (II), Dawid Przybyliński (II), Jakub Tarczykowski (II), Alicja Ziarko (II)
30
37 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, Różyckiego 5, Łódź, PL
Anna Łeń (III), Juliusz Neuman (III), Magdalena Chądzyńska (III), Rafał Szczepanik (III), Arkadiusz Rybski (III)
29
38 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, B, PL
Jędrzej Kula (III), Jakub Różycki (III), Bartosz Podkanowicz (III), Filip Mikina (III), Hubert Bratek (III)
29
39 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Sportowa 9, Końskie, PL
Maciej Ćwik (III), Kamil Długosz (III), Robert Hejda (II), Paweł Sosnowski (III), Paweł Wesołowski (II)
29
40 Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5 - Smíchov, B, CZ
Jakub Matějka (4), Sebastian Duarte (4), Vojtěch Dědek (4), Daniel Bobek (4), Michal Kocourek (4)
29
41 PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s., Lindnerova 3, Praha 8 - Libeň, CZ
Jonáš Fuksa (4), Jáchym Solecký (4), Petr Jakubčík (3), Jan Vavřín (0), Petr Khartskhaev (0)
29
42 Wichterlovo gymnázium, Čs. exilu 669, Ostrava - Poruba, A, CZ
Daniela Hrbáčová (3), Adam Neuwirth (4), Martin Raška (3), Markéta Machalová (4), Jiří Škrobánek (3)
29
43 I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Jakub Wiaterek (III), Paweł Pendziałek (III), Kamil Felkel (III), Szymon Gorczyca (II), Krzysztof Czech (II)
29
44 Leaf Academy, Sasinkova 13, Bratislava, SK
Juraj Jursa (3), Miroslav Macko (1), Alan Marko (3), Tomáš Miškov (3), Antonín Šámal (3)
29
45 VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, Wiktorska 30/32, Warszawa, PL
Barbara Chmielewska (III), Marcin Wilk (III), Paweł Paradysz (III), Mateusz Majczak (III), Robert Szafarczyk (I)
28
46 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, A, PL
Jakub Filistyński (III), Karol Kulawiec (III), Maciej Lewandowicz (III), Maciej Markuszewski (III), Wiktor Gancarczyk (III)
28
47 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, PL
Edyta Garbarz (III), Filip Gawron (II), Paweł Kolendo (II), Przemysław Simajchel (III), Jakub Węgrecki (III)
28
48 Németh László Gimnázium, Nővér utca 15-17., Budapest, HU
Tímea Csahók (12), Bence Fitos (10), Márton Karácsony (11), Tamara Kiss (12), Tamás Németh (12)
28
49 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Kacper Kurowski (III), Michalina Broda (II), Adam Kowalczyk (III), Jan Ściepko (III), Bartosz Wałachowski (II)
28
50 ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Papnövelde utca 4-6., Budapest, HU
András Császár (11), Barna Csutorás (11), Boldizsár Gyűrűs (11), Katinka Orova (11), Péter Mihályházi (11)
28
51 Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Skalická 1, Bratislava, SK
Paulína Smolárová (3), Nick Chapman (4), Peter Onduš (3), Jakub Čatloš (3), Alex Fleško (4)
28
52 Gymnázium Třebíč, Masarykovo nám. 9, Třebíč, CZ
Jakub Balabán (3), Ivana Holpuchová (3), Marek Kostka (3), John Richard Ritter (3), Patrik Rybníček (3)
28
53 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, SK
Dominik Jenča (3), Ján Letovanec (3), Nicolas Mészáros (3), Adam Barčák (3), Tomáš Sásik (3)
28
54 Gymnázium, Masarykovo náměstí 8, Šumperk, B, CZ
Lukáš Doležel (4), Martin Horáček (4), Tamara Maňáková (4), Ondřej Motlíček (4), Adéla Rýznarová (3)
27
55 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, B, SK
Matej Genči (3), Miriam Magočiová (1), Martin Masrna (3), Jakub Pohly (3), Rastislav Špakovský (3)
27
56 Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina, SK
Šimon Pajger (3), Andrej Palúch (3), Martin Piala (4), Michal Slávik (4), Miroslav Šoška (3)
27
57 I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, Piłsudskiego 4, Tarnów, PL
Tomasz Szczerba (II), Dawid Migacz (II), Igor Noga (III), Anna Zachara (II), Karolina Świerczek (III)
27
58 Gymnázium, Mikulášské nám. 23, Plzeň, CZ
Klára Karasová (4), Michal Seják (4), Vítek Vališ (3), Matěj Vodrážka (4), Radek Wágner (3)
27
59 Türr István Gimnázium és Kollégium, Fő utca 10., Pápa, HU
Dávid Döbröntei (11), Ákos Simon (12), Csaba Steiner (12), Martin Molnár (12), Márton Mészáros (10)
27
60 Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5 - Smíchov, A, CZ
Lukáš Caha (3), Kamila Kyzlíková (3), Vojtěch Lanz (3), Vojtěch Lengál (3), Vojtěch Hlinák (3)
27
61 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, PL
Hubert Guzowski (III), Patryk Śmiłek (III), Wojciech Zdeb (III), Aleksander Stańdo (III), Piotr Bahyrycz (III)
27
62 Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, Wrocław, PL
Bartłomiej Chwiłkowski (II), Marcin Kiryczyński (III), Konrad Kubiszyn (II), Aleksandra Rybak (II), Wojciech Urban (III)
27
63 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Piotr Oszer (III), Kamil Szarek (III), Oscar Teeninga (III), Mateusz Turowski (III), Arkadiusz Zajdel (III)
27
64 Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Fürdő sor 5., Székesfehérvár, HU
Miklós Szendrő (12), Márton Vancsa (12), Tieger Balázs (11), Norbert Keserű (11), Kristóf Velki (11)
27
65 Jedlik Ányos Gimnázium, Táncsics Mihály utca 92., Budapest, HU
Tibor Jelencsik (12), Zsuzsa Balbisi (12), Bence Bodroghy (12), Bálint Kerekes (11), Álmos Kristály (11)
27
66 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Szymon Badura (III), Mateusz Kamyczura (III), Feliks Pobiedziński (III), Tomasz Szwejser (III), Tomasz Zawadzki (III)
26
67 Höhere technische Bundeslehranstalt, Fischergasse 30, Wels, A, AT26
68 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, PL
Wojciech Achtelik (II), Oskar Bujacz (III), Michał Kobielski (II), Olga Lysko (III), Igor Wasilewski (III)
26
69 Gymnázium Jana Keplera, Parléřova 2, Praha 6, A, CZ
Jáchym Baláž (3), Antonín Drdácký (3), Oldřich Kos (4), Michaela Svatošová (3), Richard Škultéty (4)
26
70 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, al. Mikołaja Kopernika 1, Piotrków Trybunalski, PL
Jan Kociniak (III), Natalia Kucharczuk (II), Kamil Stańczyk (III), Łukasz Włodarczyk (III), Piotr Żuber (III)
26
71 SPŠ SE a VOŠ, Masarykova 3, Liberec 1, CZ
Simon Williams (3), Jaroslav Paidar (3), Čeněk Žid (4), Pavel Miller (3), Lukáš Hajný (3)
26
72 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Mateusz Chruściel (II), Marceli Korbin (II), Hanna Smolak (III), Daniel Laskowski (II), Julita Tabor (II)
25
73 Bundesrealgymnasium Schloss Wagrain, Schlossstraße 31, Vöcklabruck, AT25
74 V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Polanki 130, Gdańsk, PL
Aleksandra Brudło (III), Mateusz Buchajewicz (III), Maciej Mionskowski (III), Jan Pliszka (III), Jan Pomirski (III)
25
75 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, PL
Bartosz Głowacki (II), Kacper Karoń (II), Mateusz Kocot (II), Bartłomiej Plewnia (II), Kacper Patej (II)
25
76 Gymnázium a SOŠZE Vyškov, Komenského 16/5, Vyškov, CZ
Oldřich Kupka (4), Jan Bednář (4), Martin Orság (3), Vojtěch Šišma (3), Petr Vičar (4)
25
77 Gymnázium, Nad Kavalírkou 1, Praha 5, CZ
Aleš Bartolomějev (4), Hana Hladíková (3), Alžběta Neubauerová (3), Matěj Černík (3), Tomáš Kůrka (3)
25
78 Gymnázium, Čs. dobrovolců 11, Teplice, CZ
Václav Plavec (4), Michal Dragoun (3), Michal Košek (3), Kateřina Krausová (3), Martin Krutský (3)
25
79 Hans-Leinberger-Gymnasium, Jürgen-Schumann-Str. 20, Landshut, DE
Benjamin Dünzinger (12), Maximilian Eder (12), Christoph Fronhöfer (11), Maximilian Haberl (12), Marco Lents (11)
25
80 Gymnázium Petra Bezruče, ČSA 517, Frýdek-Místek, A, CZ
Michaela Diasová (4), Ondřej Horina (4), Jakub Kuboš (4), Soňa Lisníková (4), Šárka Vavrečková (4)
25
81 ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Trefort utca 8., Budapest, HU
Nguyen Hoang Hai 1998 (12), Póta Krisztián 1998 (12), Donáth Botond 1999 (12), Misius Tamás 1999 (12), Kovács Tamás 2000 (11)
25
82 Gymnázium F. X. Šaldy, Partyzánská 530, Liberec 11, CZ
David Fiala (3), Anežka Gruberová (3), František Jurák (3), Lucie Kubíčková (3), Zuzana Urbanová (3)
25
83 Gymnázium Jihlava, Jana Masaryka 1, Jihlava, CZ
Matěj Kafka (3), Tereza Maláčová (4), Jakub Mestek (4), Petr Šimek (3), Iva Švecová (3)
25
84 Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa, Sienkiewicza 10, Skierniewice, PL
Jakub Chojnacki (III), Igor Kaźmierczak (III), Michał Winciorek (III), Mikołaj Mikołajczyk (II), Mateusz Wójcik (III)
25
85 Gymnázium, Budějovická 680, Praha 4, CZ
Jan Dopita (4), Jáchym Hobza (3), Filip Oplt (4), Hedvika Ranošová (3), Petr Smola (3)
25
86 Dvořákovo gymnázium a SOŠ ekonomická, Dvořákovo náměstí 800, Kralupy nad Vltavou, CZ
Petr Chmel (4), Jan Pokorný (4), Adam Kozel (4), Richard Bezděka (3), Šárka Míchalová (2)
24
87 Werner-Heisenberg-Gymnasium, Prof.-Angermair-Ring 40, Garching, DE
Sophia Ernst (11), Niklas Kemper (12), Sophie Lüth (12), Qi Zhu (12), Ruilin Qi (11)
24
88 III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Bohaterów Warszawy 20, Bielsko-Biała, PL
Mateusz Paszek (III), Tomasz Praszkiewicz (III), Justyna Chełstowska (III), Magdalena Jasiewicz (III), Konrad Polarczyk (III)
24
89 XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, Dobrowolskiego 6, Gdańsk, PL
Julia Korol (II), Tomasz Bieńkowski (II), Michał Matczak (II), Sebastian Rutkowski (III), Krzysztof Jędraszek (II)
24
90 Gymnázium, Boženy Němcové 213, Dačice, CZ
Václav Steinhauser (3), Vojtěch Novák (3), Radek Tesař (3), Kristýna Poláčková (3), Filip Urbanec (3)
24
91 VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV, Jagiellońska 38, Warszawa, PL
Szymon Borowy (II), Anna Dobrowolska (II), Adam Rempała (II), Katarzyna Wojciechowska (II), Franciszek Jełowicki (III)
24
92 V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Nowolipie 8, Warszawa, PL
Przemek Bedełek (III), Paweł Cygan (III), Kacper Kucharski (III), Jan Osowski (III), Maciej Czarkowski (III)
24
93 Gymnázium Janka Jesenského, Radlinského 665/2, Bánovce nad Bebravou, SK
Daniel Adamička (3), Lukáš Baláž (2), Peter Bolfa (4), Marek Borik (4), Kristína Hostačná (3)
24
94 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Więckowskiego 41, Łódź, PL
Piotr Jarzębski (II), Karolina Wilk (II), Karolina Kietlińska (II), Mateusz Twardowski (II), Jan Pietruszewski (II)
24
95 Jiráskovo gymnázium, Řezníčkova 451, Náchod, CZ
Jan Bohadlo (3), Jan Karvai (3), Tomáš Macek (4), Timotej Mareš (4), Vojtěch Mervart (3)
23
96 Gymnázium, Velehradská třída 218, Uherské Hradiště, CZ
Mikoláš Bartoš (4), Martina Fusková (4), Radek Horňák (4), Klára Ševčíková (4), David Voráč (4)
23
97 I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, Szkolna 1, Wodzisław Śląski, PL
Michał Lampert (II), Paweł Pękała (III), Rafał Ryba (III), Krzysztof Widenka (II), Natalia Wojak (III)
23
98 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, B, SK
Daniel Bedatš (4), Adam Jurenka (4), Janka Kuchariková (3), Silvia Mišáková (4), Hana Vakošová (4)
23
99 Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Komenského 215, Sučany, SK
Viktória Hurtišová (3), Svetlana Kurucová (3), Eduard Kofira (3), Filip Kulla (4), Marián Berger (4)
23
100 Gymnázium, Voděradská 2, Praha 10 - Strašnice, CZ
Jiří Jechumtál (4), Daniel Matoušek (3), Dan Raffl (4), Matěj Kopčil (4), Marek Zelený (3)
23
101 Arcibiskupské gymnázium, Korunní 2, Praha 2, CZ
Michaela Hubená (2), Martin Hudec (2), Dominik Jirsa (2), Matouš Menčík (3), Ondřej Šebek (2)
23
102 Mendelovo gymnázium, Komenského 5, Opava, B, CZ
Ludmila Bujnovská (3), Filip Čermák (3), Tomáš Domes (4), Vojtěch Vašíček (3), Tomáš Vlček (4)
23
103 Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Palackého 211, Mladá Boleslav, CZ
Jan Kolín (4), Barbora Lišková (4), David Novotný (4), Michal Töpfer (4)
23
104 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Gimnazjalna 2, Jelenia Góra, A, PL
Magdalena Wawrzyniak (III), Aleksander Soból (III), Emil Szalek (II), Aleksander Berdowicz (II), Adam Podsiadły (II)
23
105 II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, Głowackiego 6, Katowice, PL
Przemysław Gajda (III), Mateusz Pieszczek (III), Aleksander Pucher (III), Piotr Słowik (III), Barbara Waleczek (III)
23
106 Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, os. Piastów 34, Kraków, PL
Andrzej Baraniak (III), Jakub Batko (II), Grzegorz Czowicki (III), Filip Jachura (III), Aleksander Kmita (III)
23
107 I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza, Narcyzowa 6, Gdynia, PL
Konrad Komor (II), Robert Miotk (II), Michał Zalewski (II), Miłosz Głowaczewski (II), Jędrzej Głowaczewski (II)
23
108 Biskup.gymn.B.Balbína,ZŠ a MŠ J.Pavla II, Orlické nábřeží, Hradec Králové, CZ
Ondřej Daneš (4), Jakub Jelen (3), Václav Voltr (3), Adrien Zámečník (3), David Novák (4)
22
109 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Szymon Gabryel (II), Mateusz Głuch (II), Paweł Dobrosz (III), Maria Pająk (II), Artur Wójcik (III)
22
110 Gymnázium, 5. května 620, Kadaň, CZ
Tomáš Hlavatý (4), Jan Hrůza (4), David Roubín (3), Veronika Roubínová (3), Vojtěch Friml (4)
22
111 Gymnázium Jakuba Škody, Komenského 29, Přerov, CZ
Denisa Chytilová (3), Jan Šuta (4), Matouš Bílek (2), Vít Horčička (2), Jaroslav Hradil (1)
22
112 Gymnázium, Alejová 1, Košice-Juh, SK
Martin Spišák (3), Max Örhalmi (3), Adam Petík (3), Ján Popeláš (3), Matúš Zakucia (3)
22
113 Gymnázium a SOŠ ekonomická, Nádražní 90, Sedlčany, CZ
Matěj Konvalinka (3), Jan Lhota (3), Štěpán Machovský (4), Jan Sadil (3), Marie Svobodová (3)
22
114 Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Staszica 11, Garwolin, PL
Filip Rękawek (II), Jakub Skrajny (II), Dorota Nowicka (III), Kamila Dziubak (III), Bartosz Przybysz (III)
22
115 Liceum Ogólnokształcące nr IX, Ks. Piotra Skargi 31, Wrocław, PL
Paweł Parczyk (III), Julia Krzeszowska (III), Maciej Kowal (III), Patryk Szydłowski (III), Szymon Łaskarzewski (III)
22
116 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zaułek Prosowy 1, Toruń, PL
Paweł Ballo (II), Wojciech Holf (III), Adam Krzemiński (II), Julia Nadarzewska (II), Mateusz Adamusik (II)
22
117 Gymnázium, Terezy Novákové 2, Brno - Řečkovice, CZ
Michal Fiala (4), Dalibor Kramář (2), Jakub Novotný (4), Tomáš Novotný (3), Jakub Štastný (2)
22
118 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, B, PL
Marcin Żurek (III), Dawid Dieu (III), Patryk Rachwał (III), Patryk Szczygieł (III), Kamil Walter (III)
22
119 Gymnázium, Volgogradská 6a, Ostrava - Zábřeh, CZ
Jan Hertl (4), Trong Tan Nguyen (4), Vojtěch Jandásek (3), Jaromír Mielec (4), Radek Zajíček (3)
22
120 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, SK
Tadeas Drahovsky (4), Ondrej Sakaci (4), Matej Malek (4), Martin Vrtik (4), Juraj Mecir (4)
22
121 Gymnázium, Varšavská cesta 1, Žilina, SK
Matej Nemeček (3), Samuel Škoda (3), Michal Sládeček (4), Kristína Szabová (3), Eva Moresová (3)
22
122 III Liceum Ogólnokształcące, Topolowa 7, Gdańsk, PL
Hanna Nurska (III), Weronika Pogorzelska (III), Maciej Pióro (III), Bartosz Budnarowski (III), Maciej Adamczyk (III)
21
123 X Liceum Ogólnokształcące, pl. Św. Katarzyny 9, Toruń, PL
Natalia Padykuła (III), Katarzyna Szyduczyńska (III), Andrzej Zoń (III), Martyna Piechowska (III), Marcin Gazdulski (III)
21
124 Gymnázium J. Hollého Trnava, Na hlinách 7279/30, Trnava, A, SK
Miroslava Gažová (3), Tomáš Krchňák (3), Tomáš Kučma (2), Katarína Labancová (3), Samuel Maixner (3)
21
125 Technikum Mechatroniczne nr 1, Wiśniowa 56, Warszawa, PL
Bartosz Różański (III), Jakub Łastowiecki (I), Szymon Litwin (I), Adam Rutyna (I), Jakub Guzewicz (I)
21
126 Gymnázium, Šrobárova 1, Košice-Staré Mesto, SK
Daniel Herman (4), Simona Saparová (4), Adam Skybjak (4), Juraj Slivka (3), Patrik Vodila (3)
21
127 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Kochanowskiego 18, Jelenia Góra, PL
Bartosz Czyżewski (III), Barbara Kaczorowska (II), Szymon Kolanus (III), Jakub Prusak (III), Jarosław Szyc (II)
21
128 Gdańskie Liceum Autonomiczne, Osiek 11/12, Gdańsk, PL
Mikołaj Grzywacz (III), Krzysztof Szafrański (II), Arnold Hajdamowicz (III), Rafał Wolniak (II), Szymon Zygzuła (III)
21
129 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov, SK
Matej Babej (4), Samuel Baran (3), Michal Barnišin (3), Martin Pašen (4), Martina Zánová (4)
21
130 I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły, Słowackiego 9, Dębica, PL
Dominika Nowak (II), Thomas Zarzeczny (II), Karolina Wójcik (II), Michał Dydo (II), Daria Fornek (II)
21
131 Gymnasium Leopoldinum, Michaeligasse 15, Passau, B, DE
Florian Böhm (11), Valentin Fuchs (11), Christopher Schaffner (11), Severin Zimmermann (11), Manuel Wilhelm (11)
21
132 Gymnasium Raubling, Kapellenweg 43, Raubling, B, DE
Thomas Kurz (12), Michael Schmotz (12), Jonas Weiß (12), Alois Wohlschlager (12), Jakob Zink (12)
21
133 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, B, SK
Jakub Poljovka (3), Martina Šuchová (3), Matúš Adamčík (3), Tomáš Švihorík (3), Samuel Novelinka (4)
21
134 Biskupské gymnázium, Barvičova 85, Brno, CZ
Marek Pospíšil (3), Vojtěch Rozehnal (3), Zdena Staňová (3), Jakub Daněk (3), Patrik Steffel (3)
21
135 Öffentliches Stiftsgymnasium der Benediktiner, Stift Kremsmünster, Kremsmünster, A, AT21
136 Gymnázium, Lesní čtvrť 1364, Zlín, CZ
Marek Coufalík (3), Michal Dvořák (3), Lukáš Halaška (4), Jaroslav Janoš (4), Vilém Zouhar (4)
21
137 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, 3 Maja 7, Pszczyna, PL
Tymoteusz Ciesielski (III), Antoni Czernek (II), Miłosz Dudek (II), Grzegorz Janosz (III), Mariusz Janosz (III)
21
138 Maristengymnasium Fürstenzell, Schulstr. 18, Fürstenzell, DE
Leonhard Franz (12), Andreas Danneck (12), Alexander Neiß (12), Max Graml (12), Kira Fink (11)
21
139 Gymnázium, Komenského 2, Havířov - Město, CZ
Filip Bartoš (3), Kateřina Gemrotová (3), Natálie Dobešová (2), Michal Janeček (4), Šimon Karch (3)
20
140 XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, Polna 5, Warszawa, PL
Bartłomiej Binda (II), Jakub Dmitruk (II), Szymon Doradziński (II), Jan Kołodziejczyk (II), Mikołaj Wójcik (II)
20
141 Szekszárdi Garay János Gimnázium, Szent István tér 7-9., Szekszárd, HU
Tamás Ágoston (11), László Keresztes (12), Andrea Mácz (12), István Márk Szabó (12), Zalán Csekei (12)
20
142 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, Grochowa 13, Wrocław, PL
Michał Bazan (II), Łukasz Fiszer (II), Przemysław Paździerkiewicz (II), Konrad Pijanowski (II), Dominika Opala (III)
20
143 Újpesti Babits Mihály Gimnázium és Általános Iskola, Tóth Aladár utca 16-20., Budapest, HU
Dániel Kofrán (12), Máté Sütő (12), Georgina Toronyi (12), Márk Tajti (12), Bálint Tatai (11)
20
144 Gymnázium Olgy Havlové, M. Majerové 1691, Ostrava - Poruba, CZ
David Bayer (4), Tomáš Twardzik (3), Petr Mičulek (3), Vít Pískovský (3), Jakub Řeha (3)
20
145 Gymnázium, Jiráskovo náměstí 325, Trutnov, CZ
Jan Braun (3), Lukáš Červený (3), Michal Minařík (3), Jakub Rypan (3), David Ryzák (3)
20
146 Gymnázium Petra Bezruče, ČSA 517, Frýdek-Místek, B, CZ
Natálie Kaňáková (3), Štěpán Kaspar (3), Cyril Novotný (3), Milan Prokop (3), Matěj Sojka (3)
20
147 Gymnázium, Komenského 713, Třinec, A, CZ
Tomáš Fargač (3), Tomáš Kantor (3), Laura Kratochvílová (4), Daniel Martynek (2), Štěpán Stenchlák (4)
20
148 Gymnázium Terézie Vansovej, 17. novembra 6, Stará Ľubovňa, SK
Richard Sokol (4), Marián Marhefka (4), Daniel Lazorčák (4), Patrik Židovský (4), Matej Kormanský (4)
20
149 Gymnázium, Na Vítězné pláni 1160, Praha 4, CZ
Michael Azilinon (2), Dominik Horák (3), Jakub Horyna (4), Kateřina Limburská (3), Johana Melzerová (3)
20
150 Gymnázium Leonarda Stöckela, Jiráskova 12, Bardejov, SK
Aneta Kostárová (4), Miroslava Pavlusová (4), Patrik Prokop (4), Filip Šinaľ (3), Denis Talár (4)
20
151 Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Národních mučedníků 347, Klatovy, CZ
Klára Cihlářová (3), Matěj Holý (3), Tereza Kislingerová (4), Marie Jana Matějková (4), Michal Převrátil (4)
20
152 III Liceum Ogólnokształcące, Kościuszki 10, Kalisz, PL
Aleksandra Raszewska (II), Justyna Pluta (II), Filip Jabłoński (II), Jacek Jędruszek (II), Michał Liszkowski (II)
20
153 XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Wiktorska 99, Warszawa, PL
Iwona Bogusławska (III), Krzysztof Cybulski (III), Klaudia Janik (III), Marysia Mikucka (III), Oskar Straszyński (III)
20
154 I Liceum Ogólnokształcące, 11 Listopada 1, Wyszków, PL
Karol Klimaszewski (III), Jakub Korczakowski (III), Mateusz Majewski (III), Karol Adameczek (II), Szymon Kryśkiewicz (II)
20
155 Gymnasium Vilshofen, Prof.-Scharrer-Str. 19, Vilshofen, B, DE
David Hatzmannsberger (10), Felix Zillinger (10), Simon Pohmann (12), Robin Richtsfeld (11), Valentin Wierer (12)
20
156 Gymnázium Hansa Selyeho s vjm. Komárno, Biskupa Királya 5, Komárno, SK
Dóra Czibor (3), Árpád Komár (3), István Konczer (3), Otto Izsof (4), Dávid Šiška (3)
20
157 Gymnázium Michala Miloslava Hodžu, M. M. Hodžu 860/9, Liptovský Mikuláš, SK
Matúš Galba (4), Filip Geib (3), Maximilián Molnár (3), Andrej Tekel (3), Daniel Zvara (3)
20
158 Gymnázium Na Pražačce, Nad Ohradou 2825, Praha 3, CZ
Filip Brunclík (3), Tomáš Jirsa (3), David Zahálka (3), Andrea Bednaříková (2), Taylor Lei (4)
20
159 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, B, PL
Karol Stanclik (II), Piotr Rogula (II), Jakub Dworzański (II), Weronika Wiesiołek (II), Piotr Wyrostek (II)
20
160 Auersperg-Gymnasium, Freudenhain 2, Passau, DE
Julien Kollmann (11), Julian Panko (11), Benjamin Stoller (11), Manuel Murr (11), Eva Gründinger (12)
20
161 Gymnázium Luďka Pika, Opavská 21, Plzeň, CZ
Štěpán Červenka (4), Viktor Procházka (3), Martin Stránský (4), Michaela Baníková (4), Anna Mírková (2)
20
162 Gymnázium Ladislava Jaroše, Palackého 524, Holešov, CZ
Vít Horáček (4), Karolína Kovářová (3), Jan Macháček (3), Jiří Maňásek (3), Michal Macůrek (4)
19
163 Gymnázium, nám. Jana Marka Marků 113, Lanškroun, CZ
Jan Mareš (2), Martin Bureš (1), Zbyšek Černohous (3), Jakub Gregora (3), Nela Kubelková (1)
19
164 VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Czeladzka 58, Sosnowiec, PL
Bartosz Cywiński (III), Julia Dorobisz (III), Konrad Fronczek (III), Michał Polak (III), Jakub Sacewicz (III)
19
165 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Tomasz Kubik (III), Piotr Płoszczański (III), Jakub Radek (III), Marcin Śmietana (III), Piotr Chmura (III)
19
166 Gymnázium, Postupická 3150, Praha 4, CZ
Tomáš Bašta (4), Patrik Fuska (3), Martin Patočka (3), Vít Pavlas (4), Veronika Vydrželová (3)
19
167 Gymnasium Pfarrkirchen, Arnstorfer Str. 9, Pfarrkirchen, DE
Helena Gartmeier (12), Stefan Lehner (12), Martin Metodiev (12), Malena Wasmeier (10), Petra Diedler (10)
19
168 Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, Széchenyi tér 1., Érd, HU
Zsófia Ádám (11), András Czégel (11), Virág Kőnig (11), Gergely Kuna (11), Márton Mészáros (11)
19
169 Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně, Ruská 355, Mariánské Lázně, CZ
Richard Hladík (4), Patrik Novák (3), Daniel Saracino (3), Vít Macura (4), Pavel Král (4)
19
170 Gymnázium, Dašická 1083, Pardubice, CZ
Anežka Doležalová (4), Pavel Šklíba (4), Václav Luňák (4), Kamil Mudruňka (3), Jakub Cach (3)
19
171 Gymnasium und wirtschaftskundliches Realgymnasium des Schulvereins der Kreuzschwestern, Stockhofstraße 10, Linz, Donau, AT19
172 Gymnázium J. V. Jirsíka, Fráni Šrámka 23, České Budějovice, CZ
Lukáš Heriban (4), Jan Koblížek (4), Tomáš Konečný (4), Jan Střeleček (4), Roberta Rejdová (4)
19
173 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, A, SK
Katarína Bulková (4), Peter Eller (3), Marko Matúšovič (3), Adam Perinay (3), Ján Šouc (3)
19
174 I Liceum Ogólnokształcące, H. i W. Tyrankiewiczów 11, Bolesławiec, PL
Alicja Myśliwiec (II), Mateusz Kwieciński (II), Kondrat Bratek (II), Adam Jochna (III), Jan Krzywdziński (III)
19
175 LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Hoża 11/15, Warszawa, PL
Maciej Dragun (II), Mateusz Brzozowski (II), Anna Anduła (II), Michał Szmyd (II), Bartłomiej Michalski (II)
19
176 Soproni Széchenyi István Gimnázium, Templom utca 26., Sopron, HU
János István Gats (12), Ábel Kocsis (12), Dávid Kollár (12), József Pintér (12), Botond Tálos (12)
19
177 Gymnázium sv. Moniky, Tarasa Ševčenka 1, Prešov, SK
Anna Čujová (3), Valentín Harničár (4), Miriam Fabiánová (3), Ján Slaninka (3), Miroslava Jacková (3)
19
178 Gymnázium, Jateční 22, Ústí nad Labem, CZ
Tuan Tu Bui (3), Marie Freibergová (4), Marek Pospíšil (4), Petra Šnoblová (3), Ondřej Strnad (4)
19
179 I Liceum Ogólnokształcące, Wały Piastowskie 6, Gdańsk, PL
Olga Demkowicz (II), Jakub Kwiatkowski (II), Rafał Kłos (I), Patryk Morgaś (II), Łukasz Zaleski (I)
19
180 Gymnázium Žďár nad Sázavou, Neumannova 2, Žďár nad Sázavou, CZ
Michael Koudela (3), František Potocký (3), Jakub Stejskal (3), Daniel Vašek (3), David Vtípil (3)
18
181 Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ, Tyršova 1069, Vsetín, CZ
Michael Chromčák (3), Ester Dominika Cvejnová (3), Vojtěch Kundera (1), Šimon Šak (2), Markéta Tkadlecová (3)
18
182 Gymnázium České Budějovice, Česká 64, České Budějovice, CZ
Lukáš Beneda (3), Lukáš Mičan (3), Jiří Němeček (4), Václav Veselý (4), Martin Šíma (3)
18
183 Neumann János Középiskola és Kollégium, Rákóczi utca 48., Eger, HU
Szilvia Soós (12), Gergely Boros (12), Enikő Azurák (12), Dávid Bartalis (12), Dorottya Mező (12)
18
184 Gymnázium, Jírovcova 8, České Budějovice, CZ
Michal Čermák (4), David Kraus (3), Jakub Kuchař (3), Miroslav Kulovaný (3), Robert Vaňo (3)
18
185 Gymnázium sv. Edity Steinovej, Charkovská 1, Košice-Dargov. hrdinov, SK
Slávka Borovská (3), Samuel Gazda (4), František Katona (3), Eliška Ohmanová (4), Ondrej Paralič (4)
18
186 Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Husova 1414, Hořice, CZ
Tomáš Dvořák (3), Petr Kolovrátník (4), Petr Šimůnek (4), Tomáš Vrbata (4), Vojtěch Jelen (4)
18
187 Gymnázium, Havlíčkova 175, Roudnice nad Labem, CZ
Erik Borňás (4), Jakub Hejhal (4), Michaela Kučerová (4), Jiří Müller (4), Barbora Turková (4)
18
188 I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, Długosza 5, Nowy Sącz, PL
Mateusz Mikusiński (III), Arkadiusz Jurczak (III), Dominika Majerska (III), Karolina Kuchnia (III), Kacper Pietruch (III)
18
189 Gymnázium K. V. Raise, Adámkova třída 55, Hlinsko, CZ
Vojtěch Chvojka (4), Natálie Kovářová (4), Vojtěch Pavliš (4), Michal Polívka (4), Veronika Tlusťošová (4)
18
190 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Jagiellońska 8, Myślenice, PL
Piotr Bobeł (II), Izabela Czarnota (II), Piotr Garbień (III), Stanisław Tęczyński (III), Maciej Wilk (III)
18
191 XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, Anstadta 7, Łódź, PL
Franciszek Samiec (III), Jan Sołek (III), Paweł Służewski (III), Mieszko Zimny (III), Bartosz Kępka (II)
18
192 Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Pędzichów 13, Kraków, PL
Daria Jończyk (II), Jakub Kwater (III), Aleksander Suchorab (III), Krzysztof Surdy (III), Natalia Budzeń (II)
18
193 Matiční gymnázium, Dr. Šmerala 25, Ostrava, CZ
Tomáš Dulava (3), Alexandr Jankov (3), Ondřej Strakoš (4), Radan Vincenec (3), Jan Volný (4)
18
194 Gymnázium Nové Zámky, M. R. Štefánika 16, Nové Zámky, SK
Tomáš Dikácz (4), Andrej Pečimúth (3), Tomáš Šimovič (3), Adam Valach (3), Andrej Vašek (3)
18
195 IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Saska 59, Warszawa, PL
Rafał Bańcerek (II), Mateusz Brzeziński (II), Maja Chlebicka (II), Filip Maksimow (III), Michał Szewczyk (II)
18
196 Gymnázium Matyáše Lercha, Žižkova 55, Brno, CZ
David Jašek (3), Pavlína Ježíková (3), Klára Přibáňová (3), Martin Strachoň (3), Richard Uher (3)
18
197 Gymnázium, Litoměřická 726, Praha 9, CZ
Malík Čeněk (3), Rod Daniel (4), Löffelmann Jiří (3), Marková Tereza (4), Husák Tomáš (3)
18
198 Gymnázium Šurany, Bernolákova 37, Šurany, SK
Veronika Rosinská (4), Lucia Škotnárová (4), Veronika Benková (3), Petra Malíková (3), Patrik Rosina (3)
18
199 SPŠ chem. ak. Heyrovského a Gymnázium, Středoškolská 1, Ostrava - Zábřeh, CZ
Jakub Myslivec (4), Vojtěch Faruzel (4), Gabriel Janovský (4), Michaela Blaťáková (4), Filip Stankuš (4)
18
200 Bundesgymnasium, Schloßstraße 31a, Vöcklabruck, AT18
201 Gymnázium, Školská 2, Dubnica nad Váhom, SK
Lenka Klimčíková (3), Jana Viktória Kováčiková (3), Matej Kunda (3), Matej Kvorka (3), Jana Staňová (3)
18
202 I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera, Słoneczna 1, Zakopane, PL
Bartłomiej Nadybal (III), Tomasz Kuźma (II), Mateusz Pieróg (II), Dominik Rafacz (III), Michał Trzebuniak (II)
17
203 Gymnázium Pierra de Coubertina, Nám. Frant. Křižíka 860, Tábor, CZ
Anna Mlezivová (3), Lada Doležalová (3), Viktorie Smítková (3), Vladimír Jirka (3), Václav Fišer (3)
17
204 XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, Platynowa 1, Warszawa, PL
Marcin Mozolewski (III), Jan Zgoda (III), Mateusz Zadrożny (III), Jakub Kwietniewski (II), Mikołaj Martyka (II)
17
205 Gymnázium a SOŠ pedagogická, Masarykova 248, Čáslav, CZ
Radoslav Hašek (3), Martin Kostrubanič (3), Jana Krejčíková (4), Petra Špačková (3), Vojtěch Vařečka (3)
17
206 II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Garncarska 1, Dzierżoniów, PL
Kacper Markowicz (II), Jędrzej Piątek (II), Agnieszka Wierzbicka (II), Jan Rudnicki (II), Krzysztof Kądzioła (II)
17
207 Gymnázium Josefa Jungmanna, Svojsíkova 1, Litoměřice, CZ
Fiala Jonáš (4), Hubáček Martin (4), Vít Nademlejnský (1), Eliška Štrenclová (1), Alžběta Žáková (1)
17
208 Gymnázium M. Koperníka, 17. listopadu 526, Bílovec, CZ
Berenika Čermáková (3), Kristýna Janovská (3), Jiří Nábělek (3), Tomáš Nguyen (4), Michal Kresta (3)
17
209 Gymnázium Juraja Fándlyho Šaľa, Školská 3, Šaľa, SK
Andrej Čermák (3), Miriam Hajdúková (3), Samuel Lukačovič (3), Richard Szarka (1), Peter Tóth (1)
17
210 Cyrilometod. gymnázium a MŠ v Prostějově, Komenského 17, Prostějov, CZ
Jiří Češka (4), Ludmila Rubanová (2), David Indra (2), Šimon Neckář (1), Jakub Szymsza (1)
17
211 Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad, SK
Michaela Dlugošová (3), Martin Slivinský (4), Patrik Šuster (4), Oliver Uhlár (4), Marek Vaško (4)
17
212 Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 41, Świdnica, PL
Szymon Dominicki (II), Daniel Górecki (III), Damian Majchrzak (III), Michał Rawicki (II), Michał Spisak (II)
17
213 Piarist. gymnázium sv. J. Kalazan, Piaristická 6, Nitra, SK
David Greksa (3), Daniel Magula (3), Filip Masár (3), Peter Massányi (3), Sebastian Súkenník (3)
17
214 Gymnázium Ivana Kupca Hlohovec, Komenského 13, Hlohovec, SK
Kristína Korecová (3), Richard Bíro (3), Patrik Černý (3), Patrik Meliš (3), Masaryk Marcel (3)
17
215 Gymnázium Martina Hattalu, Železničiarov 278, Trstená, SK
Andrej Fukas (3), Juraj Jankola (3), Marek Jankola (3), Tomáš Starek (3)
17
216 Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, 3 Maja 7, Grodzisk Wielkopolski, PL
Martyna Sibilak (III), Martyna Siejek (III), Kacper Kołodyński (III), Szymon Nowak (III), Krzysztof Pięta (II)
17
217 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, A, SK
Martin Bachratý (3), Vladislav Hrčka (3), Ján Whitworth (3), Matúš Kostrian (3), Marek Štrba (3)
17
218 Gymnázium, Žitavská 2969, Česká Lípa, CZ
Patrik Zach (4), Marek Frauenberg (4), Ludvík Kašpar (4), Jan Kytka (4), Marek Stránský (4)
17
219 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, B, SK
Filip Kerák (4), Filip Iglarčík (4), Maroš Malý (4), Denis Moravčík (4), Roman Mach (4)
17
220 Gymnázium Opatov, Konstantinova 1500, Praha 4, B, CZ
Šárka Bendová (4), František Deckert (4), Petr Fatka (4), Jan Janoušek (3), Dominik Zámyslický (4)
17
221 Wichterlovo gymnázium, Čs. exilu 669, Ostrava - Poruba, B, CZ
Lukáš Kramný (4), David Rajský (4), Nathan Vishwanathan (4), Michal Matulík (3), Michal Szymik (3)
17
222 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, A, SK
Mária Rajníková (4), Kristína Mečiarová (4), Barbora Rimnáčová (4), Lenka Závišová (4), Ivana Macková (4)
17
223 Adalbert-Stifter-Gymnasium, Innstr. 69, Passau, DE
Mathias Eder (10), Eva Breuherr (10), Yadava Konrad (11), Julian Fisch (11), Anastasija Zlatic (12)
16
224 Gymnázium Cheb, Nerudova 7, Cheb, CZ
Jan Illich (4), Adéla Jalovcová (4), Václav Šíp (3), Sára Štěpánová (3), Petra Martínková (4)
16
225 Gymnázium Františka Palackého, Masarykova 450, Neratovice, CZ
Simona Horáková (4), Tereza Kostková (4), Filip Kriml (4), Marek Malý (4), Filip Zítek (3)
16
226 SŠ katol-Gymnázium sv. CaM, Farská ul. 19, Nitra, SK
Andrej Žitňák (3), Lucia Gorogová (3), Lucia Janíková (3), Michal Križo (4), Timote Kuma (4)
16
227 Gymnázium M. R. Štefánika Šamorín, Slnečná 2, Šamorín, SK
Jakub Kuchár (3), Patrik Szabó (3), Peter Plavy (3), Adam Žigo (2), Jana Beregháziová (2)
16
228 Spoj. šk. - Gym. sv. Jozefa, Klčové 87, Nové Mesto nad Váhom, SK
Michal Topoľský (4), Miroslav Gajda (4), Anna Schindlerová (4), Ján Pavlech (3), Michal Bátora (3)
16
229 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, B, SK
Tomáš Piecka (3), Lenka Mazlová (3), Peter Fučela (3), Boris Engler (3), Matúš Komora (3)
16
230 Gymnasium Dachsberg der Oblaten des Heiligen Franz von Sales, Dachsberg 1, Prambachkirchen, AT16
231 Schyren-Gymnasium, Niederscheyerer Str. 4, Pfaffenhofen, DE
Severin Brock (12), Desirée Krauß (10), Tabea Kretzschmar (11), Lukas Weißenberger (12), Felix Wünsche (12)
16
232 Gymnázium, Komenského 89, Písek, CZ
Petr Bečvář (3), Jan Houzar (3), Jiří Hlavnička (4), Václav Šídlo (4), Filip Barda (4)
16
233 Budapest XVI. Kerületi Szerb Antal Gimnázium, Batthyány Ilona utca 12., Budapest, HU
Schmidt Ákos (12), Vajda Dániel (12), Papp Norbert (12), Dobreán István (12), Daragó Norbert (12)
16
234 Gymnázium, Javorová 16, Spišská Nová Ves, B, SK
Tomáš Buček (3), Jakub Ľorko (3), Andrea Makarová (3), Juliana Phamová (3), Veronika Turčanová (3)
16
235 III Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Maciej Jedynak (I), Weronika Lurka (II), Maciej Mikołajek (I), Natalia Nawrocka (II), Julia Lurka (I)
16
236 Boroughmuir High School, 26 Viewforth, Edinburgh, GB
Ewan Gilligan (S6), Calum Mackay (S6), Ewan Shek (S6), Fergus Skillen (S6), Henry Speir (S6)
16
237 Gymnázium, Botičská 1, Praha 2, CZ
Kateřina Kubíková (4), Jan Urban (4), Jiří Filek (4), Aneta Kuzmíková (4), Jiří Šťastný (3)
16
238 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium Enns, Hanuschstraße 27, Enns, AT16
239 Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice-Staré Mesto, SK
Ján Čamaj (3), Kristián Genčur (3), Andrea Geregová (3), Timon Moško (3), Erik Šoffa (3)
16
240 Masarykovo gymnázium, Petákova 2, Plzeň, CZ
Martin Hrabačka (4), Václav Kozák (4), Ester Papazianová (4), Jakub Zahradník (3), Vít Beran (3)
16
241 Gymnázium Františka Palackého, Husova 146, Valašské Meziříčí, CZ
Jan Macháň (3), Barbora Perutková (3), Vojtěch Kundrát (3), Daniel Kvita (3), Jan Saksa (3)
16
242 Gymnázium, Ústavní 400, Praha 8, CZ
Jakub Adamík (3), Jakub Ditrich (3), David Košťál (3), Daniel Nagy (3), Ondřej Zálešák (3)
16
243 Gymnázium Fr. M. Pelcla, Hrdinů odboje 36, Rychnov nad Kněžnou, CZ
Martin Hylas (2), Maxmilián Kocourek (3), Tomáš Locker (4), Patrik Novák (2), Michael Píro (3)
16
244 II Liceum Ogólnokształcące, Mickiewicza 16, Tarnów, PL
Paulina Bystrowska (II), Aleksandra Siwiak (III), Aleksander Jedynak (III), Wojciech Krupski (III), Adrian Potocki (II)
16
245 Gymnázium, Chodovická 2250, Praha 9, CZ
Daniel Bárta (2), Kristýna Junová (4), Patrik Popelka (3), František Šírek (3), Dominik Bárta (4)
16
246 Gymnasium Leopoldinum, Michaeligasse 15, Passau, A, DE
Philipp Anetsmann (11), Filipp Ehrhardt (12), Leonie Lindmeier (12), Martin Heesch (12), Bibiana Sonntag (12)
16
247 Gymnasium Vilshofen, Prof.-Scharrer-Str. 19, Vilshofen, A, DE
Kilian Petzenhauser (11), Tobias Petzenhauser (11), Leonhard Dobler (11), Thomas Wagner (11), Jonas Buchbauer (11)
16
248 Gymnázium, Školská 234/8, Považská Bystrica, SK
Martin Bakoš (3), Michal Kališ (3), Ivana Piačková (3), Michaela Rohová (3), Jakub Smatana (3)
16
249 Gymnázium J. Heyrovského, Mezi Školami 2475, Praha 5, CZ
Vít Charvát (3), Václav Lanžhodský (3), Ondřej Malý (3), Kateřina Šimková (3), Eva Stránělová (3)
16
250 VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Gagarina 5, Kielce, PL
Michalina Kamiński (II), Magdalena Kasińska (II), Kacper Mazur (II), Natan Barwiński (II), Olaf Chruściński (II)
16
251 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Szkolna 1, Góra, PL
Natalia Kida (II), Artur Sikorski (II), Piotr Piszczek (III), Maciej Skrzynecki (III), Dominika Matyjewicz (III)
16
252 Gymnázium Nitra, Golianova 68, Nitra, SK
Matej Novák (4), Oliver Szölössi (4), Albert Szölössi (3), Simona Zálešáková (3), Michal Ďurovič (3)
16
253 Gymnázium, Sokolovská 34, Rýmařov, CZ
Jan Štefanišin (4), Štěpán Krobot (4), Pavel Kopeček (3), Lukáš Pavlásek (3), Vladimír Kistan (3)
15
254 Höhere technische Bundeslehranstalt, Fischergasse 30, Wels, B, AT15
255 Gymnázium, Mostecká 3000, Chomutov, CZ
Lukáš Jančička (4), Nguyễn Thanh Lam (4), Lukáš Procházka (4), Tomáš Vitvar (4)
15
256 Liceum Sportowe Gimbasket, Toruńska 76, Wrocław, PL
Michał Mańkiewicz (III), Tomasz Motyl (III), Rafał Chwastyk (III), Mateusz Rogoziński (II), Łukasz Łaszczuk (III)
15
257 Gymnázium Jana Nerudy, Hellichova 3, Praha 1 - Malá Strana, CZ
Helena Krejčí (3), Matěj Plecháč (3), Jonatan Šercl (3), Ondřej Šimůnek (3), Pavel Staněk (3)
15
258 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, B, SK
Dávid Šponták (1), Tomáš Lincéni (3), Martin Mucha (3), Timotej Süč (2), Juraj Orenčák (3)
15
259 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, A, SK
Klaudia Dyttertová (4), Tibor Košťál (4), Júlia Peňáková (4), Vincent Uhliarik (4), Dominik Viater (4)
15
260 Gymnasium Raubling, Kapellenweg 43, Raubling, A, DE
Felix Albrecht (8), Anna Pihusch (6), Thomas Thalmeier (11), Kilian Wolfrum (6), Johann Zaglacher (11)
15
261 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, A, SK
Róbert Cihaľ (3), Peter Dragúň (4), Katarína Mydlová (3), Marek Kurej (2), Adam Varga (3)
15
262 Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava, Hviezdoslavovo nám. 18, Dolný Kubín, SK
Klára Kazimírová (4), Ján Vankúš (3), Jozef Majzel (3), Natália Pohanková (4), Katka Studeničová (3)
15
263 SOŠ elektrotechnická, Celiny 536, Liptovský Hrádok, SK
Damián Filo (3), Peter Kiss (3), Ján Korček (4), Peter Kubík (4), Branislav Mateáš (4)
15
264 Gymnázium Bohumila Hrabala, Komenského 779, Nymburk, CZ
Lukáš Bastián (4), Miroslav Nekolný (4), Martina Petrová (3), Jan Zavadil (3), Lucie Večerková (3)
15
265 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Stavbařů 5, Ústí nad Labem, CZ
Kristýna Kuželová (4), Petr Klepetko (3), Chi Mai Nguyenová (3), Jan Nykl (3), Josef Rajchert (3)
15
266 Gymnázium Josefa Božka, Frýdecká 689/30, Český Těšín, CZ
Michal Glos (3), Dominika Kwasková (4), Tomáš Kvapil (3), Matěj Latka (3), Ivana Saranová (4)
15
267 Gymnázium, Masarykovo náměstí 8, Šumperk, A, CZ
Veronika Stratilová (3), Petr Janoš (3), Ondřej Müller (3), Ladislav Drážný (3), Ondřej Šrámek (3)
15
268 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, A, SK
Kristína Brezániová (4), Brigita Stráňavčinová (4), Andrej Petričko (4), Emanuel Frátrik (3), Samuel Vašečka (3)
15
269 Gymnázium a SOŠ, Cihelní 410, Frýdek-Místek, C, CZ
Tomáš Kotrbatý (4), Ondřej Kuboš (4), David Pavlásek (4), Martin Šimík (4), Johana Supíková (4)
15
270 Gymnázium, Studentská 11, Havířov-Podlesí, CZ
Martin Crhán (3), Martin Holeksa (4), Alexandr Skotnica (4), Petr Vlachopulos (4), Evžen Wybitul (3)
15
271 SPŠ elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov, SK
Jonáš Dujava (2), Benedikt Feťko (3), Viktor Hriseňko (3), Daniel Košč (3), Matej Pončák (4)
15
272 Gnadenthal-Gymnasium, Kupferstr. 23, Ingolstadt, DE
Nathalie Hosch (11), Larissa Nägler (11), Johann Ritter (11), Sofia Schwarz (12), Debora Wieck (11)
15
273 Gymnázium, nám. T. G. Masaryka 1260, Frýdlant nad Ostravicí, CZ
Sylvie Illésová (3), Dominik Kotek (3), Alžběta Mrkvová (4), Michael Rosický (4), Michal Šedý (3)
15
274 Gymnázium, Českolipská 373, Praha 9, CZ
Martin Šír (4), Alžběta Hartmanová (4), Tereza Kadavá (4), Václav Šraier (4), Václav Táborský (4)
15
275 Gymnázium, Přípotoční 1337, Praha 10, CZ
Jiří Čermák (3), Helena Hesounová (3), Jan Keprt (3), Kateřina Průšová (3), Marek Šulc (4)
15
276 Óbudai Gimnázium, Szentlélek tér 10., Budapest, HU
Ádám Kovács (11), Gergő Csáti (11), Ádám Békési (11), György Zsoldos (11), Bence Pál (11)
15
277 St.-Michaels-Gymnasium, Abteistr. 3, Metten, DE
Maximilian Artmeier (11), Carolina Feistl (11), Florian Herrnböck (11), Julia Stettmer (11), Simon Völkl (11)
15
278 Mensa gymnázium, o. p. s., Španielova 1111, Praha 6 - Řepy, CZ
Kryštof Dudek (2), Tobiáš Kratochvíl (3), Karolína Loužecká (3), Šimon Vlach (4), Andrea Vlčková (3)
15
279 Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium, Bánomi út 8., Esztergom, HU
Donát Hartyán (11), Ferenc Mihalovics (11), Ágoston Orbán (11), Kristóf Szabó (12), Levente Tőkés (11)
15
280 Gymnasium Dingolfing, Kerschensteinerstr. 6, Dingolfing, DE
Annalena Göttl (12), Sabrina Ilg (12), Kai Katzschner (12), Colleen Maisch (11), Caroline Ortmaier (12)
15
281 Gymnázium J. S. Machara, Královická 668, Brandýs n. L. -St. Boleslav, CZ
Jan Došek (3), Filip Hruška (3), Eva Kospachová (3), Marie Mrhalová (4), Pavel Turinský (4)
15
282 Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava, Hviezdoslavova 20, Kežmarok, SK
Adrián Václavek (4), Adrián Gurka (3), Oliver Zakopjan (3), Štefan Bachleda (3), Martinko Kulka (3)
15
283 Spoj. š. F. Assiského-gymnázium, Kláštorné nám. 1, Malacky, SK
Dušan Daniel (3), Michal Kuklovský (2), Tereza Okruhlicová (3), Andrej Kořínek (1), Marián Cibuľa (4)
15
284 II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego, Sportowa 24, Dębica, PL
Mateusz Kolak (II), Filip Olechowski (II), Jakub Żurek (II), Katarzyna Prus (II), Paulina Sarama (II)
14
285 1. české gymnázium v Karlových Varech, Národní 25, Karlovy Vary - Drahovice, CZ
Dmitrij Sojma (4), Jakub Moravec (4), Filip Bělohlávek (4), Jan Lindauer (3), Adéla Hanková (3)
14
286 SPŠ elektrotechnická, V Úžlabině 320, Praha 10, CZ
David Blažek (4), Vítek Bednář (4), Luděk Kolanda (4), Marek Tomčiak (3), Michal Zelený (3)
14
287 Masarykovo gymnázium, Jičínská 528, Příbor, CZ
Matěj Ivánek (4), Richard Křapáček (3), Pavel Musil (3), Marek Spányik (4), Marek Vlček (3)
14
288 Gymnázium, Jablonská 5, Myjava, SK
Lukáš Kriško (4), Martin Černák (4), Stanislav Mosný (3), Tomáš Žilínek (3), Adam Eliáš (2)
14
289 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, SK
Kristián Augustovič (4), Adam Dolanský (3), Jakub Kočalka (3), Mário Oleš (3), Jakub Žúrek (3)
14
290 Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Informatikai Szakképző Iskola, Kollégium, Bodoky utca 10., Gyula, HU
Csenge Tokaji (11), Krisztián Szénási (11), Zoltán Varga (11), Máté Szűcs (11), Dániel Tar (11)
14
291 I Liceum Ogólnokształcące, Armii Krajowej 7, Brzeg, PL
Bartosz Berezowski (II), Jacek Multan (II), Marek Skowron (II), Patryk Smoliński (II), Angelika Szpulak (II)
14
292 Gymnázium, Mírová 1442, Karviná - Nové Město, CZ
David Nepožitek (4), Barbora Škrabalová (3), Martin Golasowski (3), Jan Pieczonka (3), David Królikowski (3)
14
293 Gymnázium Děčín, Komenského náměstí 4, Děčín I, CZ
Lukáš Jiřiště (3), Tomáš Martínek (3), Lukáš Hedboď (3), Tereza Vrabcová (3), Kristián Zeman (3)
14
294 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium, Hopfengasse 20, Rohrbach in Oberösterreich, AT14
295 Gymnázium J. K. Tyla, Tylovo nábř. 682, Hradec Králové, CZ
Kryštof Karban (3), Eliška Klimešová (3), Tomáš Růžička (3), Kristýna Pavelková (3), Lea Vondroušová (3)
14
296 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, A, SK
Hana Kluvancová (1), Tomáš Královič (2), Svetlana Rampašeková (1), Samuel Šabík (1), Lucia Saková (1)
14
297 Gymnázium, Arabská 14, Praha 6, CZ
Valerie Bártů (4), Richard Čuda (4), Eliška Dvořáčková (4), Tomáš Hrabě (4), Miroslav Kos (4)
14
298 Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Štúrova 383/3, Stará Ľubovňa, SK
Dávid Michal Bulko (4), Mária Raššová (3), Milan Majkut (3), Erik Hudák (4), Matej Pirhala (4)
14
299 IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Norwida 22, Tarnów, PL
Szymon Galara (III), Tomasz Truszczyński (III), Aleksandra Bączek (III), Artur Kowalczyk (III), Filip Konieczny (I)
14
300 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Władysława Łokietka 2, Lubań, PL
Nikola Okurzała (III), Aleksandra Sienkiewicz (III), Magdalena Tchórz (III), Michał Fluder (III), Miłosz Segedyn (III)
14
301 Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha, Malá hora 3, Martin, SK
Matej Noga (4), Tomáš Koban (4), Patrik Popelár (4), Matúš Lipták (4), Tomáš Červeň (3)
14
302 Gymnázium, Komenského 2/1074, Partizánske, SK
Adam Beliansky (3), Zdenko Čepan (4), Natália Remperová (3), Juraj Strych (3), Daniel Škarbala (3)
14
303 Gymnázium L. Novomeského Senica, Dlhá 1037/12, Senica, SK
Veronika Funková (3), František Jankovič (3), Samuel Križan (3), Kristína Oslejová (3), Jana Švrčková (3)
14
304 Wilhelmsgymnasium, Thierschstr. 46, München, DE
Anton Baumann (11), Martin Dinkel (11), Ruben Pfeiffer (11), Maximilian Schinke (11), Alexander Schubert (11)
14
305 Bundesrealgymnasium und Bundes-Oberstufenrealgymnasium, Weinzierler Straße 22, Kirchdorf an der Krems, AT13
306 Spoj. š. gym. sv. F. z Assisi, Karloveská 32, Bratislava, SK
Matej Hanzalík (3), Rebeka Horecká (4), Mária Kosseyová (3), Lukáš Lenč (2), Zuzana Šintálová (4)
13
307 Gymnázium, Komenského 713, Třinec, B, CZ
Jakub Turoň (4), Alanis Varmusová (3), Jakub Lasota (1), Samuel Klus (1), Viktorie Hennerová (2)
13
308 Gymnázium, Zlatá stezka 137, Prachatice, CZ
František Bican (3), Dominik Čajan (3), Jakub Linzmajer (3), Pavel Ludačka (3), David Trojan (3)
13
309 Gymnázium, U Balvanu 16, Jablonec nad Nisou, CZ
Pavel Khunt (4), Renata Zollerová (4), Vlastimil Maňák (4), Michal Řehoř (4), Anna Střižíková (3)
13
310 Gymnázium a SOŠ, Mládežníků 1115, Rokycany, CZ
Karel Balej (2), Kateřina Čížková (3), Michal Klokočník (2), Kateřina Škorvánková (4), Dorota Babuljaková (2)
13
311 Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy, Haličská cesta 9, Lučenec, SK
Barbora Ďurkovičová (4), Terézia Ďurkovičová (4), Tomáš Gerát (4), Andrej Kancko (4), Marián Oravec (4)
13
312 Gymnázium Štefana Moysesa, Školská 13, Moldava nad Bodvou, SK
Ronald Balog (3), Alexandra Migasová (3), Matej Šmelko (3), Jakub Šmelko (3), Pavol Szepsi (3)
12
313 Gymnázium J. Hollého Trnava, Na hlinách 7279/30, Trnava, B, SK
Jakub Bartošovič (3), Adam Končál (3), Daniel Lacko (3), Nikola Šturdíková (3), Ivan Vykopal (3)
12
314 Gymnasium Freyung, St.-Gunther-Str. 52, Freyung, DE
Tobias Zichner (11), Michael Krückl (11), Simon Eisenhofer (11), Simon Stockinger (11), Fabian Eiler (11)
12
315 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, B, SK
Dávid Sňahničan (3), Sára Ľuptáková (4), Pavol Melo (3), Erik Masný (3), Ivona Feiková (3)
12
316 Szent Mór Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Gimnázium, Hunyadi út 9., Pécs, HU
Ákos Almási (11), Sándor Korsós (11), Barnabás Kovács (11), András Ortmann (11), Anna Standovár (11)
12
317 Gymnázium Ivana Olbrachta, Nad Špejcharem 574, Semily, CZ
Martin Hnyk (4), Václav Maleček (4), Michal Petrlík (3), Tomáš Zeman (3), Štěpán Zuzánek (4)
12
318 Gymnázium, Studentská 1075, Žatec, CZ
Král Jan (4), Pravdová Kamila (3), Šusterová Kateřina (3), Kutil Petr (3), Voráč Stanislav (3)
12
319 XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli, Oszmiańska 23/25, Warszawa, PL
Krzysztof Bakuła (III), Michal Krzyżanowski (III), Jakub Makowski (III), Jakub Parzyszek (II), Jakub Walo (II)
12
320 Křesťanské gymnázium, Kozinova 1000, Praha 10 - Hostivař, CZ
Vojtěch Muller (3), Irena Jochovičová (4), Martina Divišová (3), Zuzana Hálová (3), Alžběta Hájková (4)
12
321 Gymnázium a SOŠ ekonomická, Pivovarská 69, Vimperk, CZ
Jan Janda (3), Kateřina Kunclová (3), Aneta Staňková (3), Josef Fiedler (4), Kateřina Nová (4)
12
322 Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, G. Klimenta 493, Ostrava - Poruba, CZ
Kryštof Boščík (3), Michaela Cihlářová (3), Lucie Homolová (3), František Sněhota (3), Matěj Stavinoha (3)
12
323 Porpáczy Aladár Középiskola, Szakiskola és Általános Művelődési Központ, Joseph Haydn utca 2., Fertőd, HU
Ákos Bittman (11), Ádám Cseh (11), Balázs Magyar (11), Dávid Németh (11), Luca Süli (12)
12
324 Střední průmyslová škola a VOŠ, Karla Čapka 402, Písek, CZ
Martin Hejl (3), Jakub Černohous (3), Jakub Turek (3), Josef Ouředník (2), Petr Šejvl (2)
12
325 Gymnázium Františka Křižíka a ZŠ, s.r.o., Sokolovská 54, Plzeň, CZ
Martina Havránková (3), Matyáš Ratislav (3), Barbora Skalická (3), Tereza Šmídová (3), Sabina Švédová (3)
11
326 Gymnasium Untergriesbach, Bgm.-Kainz-Str. 12, Untergriesbach, DE
Jonas Rosenberger (11), Johannes Heindl (11), Philipp Stadler (11), Matthias Hell (11), Johannes Oberneder (11)
11
327 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, B, SK
Erik Scholcz (2), Eduard Frlička (2), Daniel Broško (3), Peter Štark (3), Michal Gurčík (2)
11
328 Gymnázium Jana Palacha, Pod Vrchem 3421, Mělník, CZ
Barbora Chaloupková (3), Petr Gebauer (3), Anna Kodrlová (3), Barbora Nová (3), Barbora Šebíková (3)
11
329 Slovanské gymnázium, tř. Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc, CZ
Alžběta Maleňáková (4), Jiří Gbelec (4), Patrik Janáček (4), Jan Klásek (4), Radovan Slouka (4)
11
330 Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium, Keramikstraße 28, Gmunden, AT11
331 Podještědské gymnázium,s. r. o., Sokolovská 328, Liberec 14, CZ
Vít Fanta (4), Filip Laboutka (4), Alexandra Havelková (4), Matouš Pikous (3), Mikuláš Koníř (3)
11
332 Gymnázium Sokolov, Husitská 2053, Sokolov, CZ
Ivan Harašta (4), Lukáš Marek (3), Jan Toncar (3), Petr Hnídek (3), Jana Havlová (2)
11
333 Gymnázium, nám. Odboje 304, Dvůr Králové nad Labem, CZ
Tomáš Dufek (3), Ondřej Hajnyš (3), Štěpán Karban (3), Tomáš Lev (3), Dominik Petráček (3)
11
334 Gymnázium Vráble, Školská 26, Vráble, SK
Samuel Buranský (1), Adam Horka (3), Martin Max (3), Lukáš Minár (3), Roland Rajcsányi (3)
11
335 Akademické gymnázium, Štěpánská 22, Praha 1 - Nové Město, CZ
Lukáš Janda (4), Milan Kočí (4), Patrik Sedliský (4), Jan Tesař (4)
11
336 Bundesrealgymnasium, Fadingerstraße 4, Linz, Donau, AT11
337 Gymnázium, Kpt. Nálepku 6, Sobrance, SK
Karol Serbák (3), Ján Kušnír (3), Martin Rudolf (3), Mária Rudolfová (3), Daniela Šabáková (4)
11
338 Ipari Szakközépiskola és Gimnázium, Iskola utca 4., Veszprém, HU
Dániel Cieloszyk (11), Roland Fábián (12), Tamás Lázár (11), Balázs Pompos (12), Attila Horváth (11)
11
339 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, A, SK
Peter Gilan (3), Michal Knoško (3), Rebeka Pokrievková (3), Lukáš Račko (3), Patrik Štípala (3)
11
340 Öffentliches Stiftsgymnasium der Benediktiner, Stift Kremsmünster, Kremsmünster, B, AT11
341 SPŠ elektrotechnická, Makarenkova 1, Havířov - Město, CZ
Petr Gorgol (4), Vojtěch Jelínek (4), Christian Krutsche (4), Dominik Szabo (4), Jan Tomanek (3)
11
342 Gymnázium Hladnov a JŠ s právem SJZ, Hladnovská 35, Ostrava - Slezská Ostrava, CZ
Dominik Celárek (3), Michaela Kopková (3), Michaela Záškolná (4), Mojmír Kovář (4), Aneta Marčáková (4)
11
343 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, B, SK
Žaneta Hrbková (4), Lukáš Krivda (2), Paulína Loneková (2), Ján Murín (4), Ivana Turčeková (2)
11
344 Sportovní gymnázium, Plzeňská 3103, Kladno, CZ
Daniel Bendl (4), Vojtěch Krsek (4), Tomáš Kučera (4), Adam Svoboda (4), Aleš Vidrich (4)
11
345 Akademisches Gymnasium, Spittelwiese 14, Linz, Donau, AT11
346 Gymnázium sv. Andreja, Námestie A. Hlinku 5, Ružomberok, SK
Martin Matejka (3), Ján Nechaj (4), Oskar Sidor (4), Štefan Tkáčik (4), Lea Vargova (4)
11
347 Gymnázium Pavla Horova, Masarykova 1, Michalovce, SK
Patrik Kokočák (4), Ema Kostovčíková (3), Miroslav Kozma (3), Kristián Marcinčák (3), Tatiana Vojtková (3)
10
348 Biling. gym. C. S. Lewisa, Beňadická 38, Bratislava, SK
Dávid Daniš (3), Pavol Hnilica (3), Vincent Hornáček (4), Veronika Kalousková (4), Šimon Rusnák (4)
10
349 I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Bema, Traugutta 1, Ostrołęka, PL
Krzysztof Guzowski (III), Jakub Kajzer (III), Aleksandra Kosińska (III), Bartosz Marciszewski (III), Igor Milewski (III)
10
350 Gymnázium Františka Švantnera, Bernolákova 9, Nová Baňa, SK
Marek Bielik (3), Martin Budinský (3), Jaroslava Gáliková (2), Patrik Šály (3), Marián Šebeňa (3)
10
351 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Gimnazjalna 2, Jelenia Góra, B, PL
Marta Pawłowska (III), Aleksandra Niezgoda (III), Antoni Rzepczyński (III), Bartłomiej Tkaczyk (III), Jakub Nagłowski (III)
10
352 James Gillespie's High School, 57 Lauderdale St, Edinburgh, GB
10
353 Evanjelická SŠ-Gymnázium, M. R. Štefánika 17, Martin, SK
Marek Hulec (2), Rastislav Jonis (2), Alžbeta Jurečeková (2), Samuel Krško (3), Júlia Pavlíková (2)
10
354 Gymnázium, Javorová 16, Spišská Nová Ves, A, SK
Dávid Kampo (3), Barbora Šofranková (3), Jakub Lengvarský (3), Martin Bačovský (3), Denis Novák (3)
10
355 Gymnáz. V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, Prievidza, SK
Ladislav Ferov (4), Adam Hagara (4), Pavol Hepner (4), Timotej Králik (3), Ivan Plachý (4)
10
356 Bundesrealgymnasium Linz-Süd, Heliosallee 140-142, Linz-Pichling, AT10
357 Obchodní akademie, Kubelíkova 37, Praha 3, CZ
Jaromír Dojáček (4), Sandra Trejtnarová (4), Filip Durchánek (3), Adam Mader (3), Matyáš Doležal (3)
9
358 Gymnázium A. H. Škultétyho, Školská 21, Veľký Krtíš, SK
Kristián Toldy (4), Ladislav Villám (4), Ján Huďan (4), Ján Bartoš (3), Lukáš Čierny (3)
9
359 SPŠ elektrotechnická, K. Adlera 5, Bratislava, SK
Mário Hoz (4), Ján Mach (4), Marek Marko (3), Matej Halinkovič (3), Jakub Lušnák (3)
9
360 Károlyi Mihály Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola, Váci út 89., Budapest, HU
Flórián Morvai (11), Nikolett Müller (11), Norbert Tripsz (11), Viktória Varga (11), Zoltán Pálfalvy (11)
9
361 Gymnázium Svätej Uršule, Nedbalova 6, Bratislava, SK
Katarína Blažeková (4), Miriam Cidoríková (4), Daniel Lučanič (4), Richard Köplinger (4), Marek Rakús (4)
9
362 Gymnasium Landau a.d.Isar, Harburger Str. 12, Landau, DE
Dennis Asbeck (11), Verena Leitner (11), Tobias Meindl (11), Mathias Schwindhammer (11), Yvonne Weber-Pabian (11)
9
363 Súkromné gymnázium, Dneperská 1, Košice-Nad jazerom, SK
Barbara Brixova (3), Marian Čekan (3), Erik Čitak (3), Richard Olejar (3), Miloš Popovič (3)
9
364 XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego, Wiertnicza 26, Warszawa, PL
Jerzy Kruszewski (III), Paweł Skrodzki (III), Jakub Zaprzałek (III), Marcin Gajewicz (III), Bartłomiej Rogalski (II)
8
365 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, SK
Dominika Barbieriková (3), Michal Fiľo (4), Michal Floch (4), Martina Hančinová (3), Viktória Voletzová (3)
8
366 Súkromné gymnázium FUTURUM, Kožušnícka 71/2, Trenčín, SK
Erika Želibabková (4), Lenka Želibabková (3), Nikola Kunzová (4), Ema Majerovičová (4), Naphatsorn Maneechai (4)
8
367 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, B, SK
Andrej Ďurech (3), Branislav Klučka (3), Peter Piaček (3), Alex Uhrina (3), Marek Žemla (3)
8
368 Gymnázium Andreja Sládkoviča, J. A. Komenského 18, Banská Bystrica, SK
Jozef Kostúrik (3), Jakub Krnáč (3), Martin Sochor (3), Oliver Varga (3), Patrik Barcaj (3)
8
369 Gymnázium Jána Papánka, Vazovova 6, Bratislava, SK
Andrea Andrésová (3), Šimon Gabaj (4), Sofia Gašparová (3), Michaela Leinwatherová (3), Daniel Slota (4)
8
370 Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, Teczowa 60, Wrocław, PL
Adrianna Boczar (II), Mateusz Dudzikowski (II), Grzegorz Meler (II), Michał Nawarecki (II), Konrad Hajduga (II)
8
371 SŠ SPŠE S. A. Jedlika NZ, Komárňanská 28, Nové Zámky, SK
Adrián Boros (4), Gabriel Lévai (4), Tomáš Kender (3), Patrik Sopko (3), Alex Sporni (4)
8
372 Tomori Pál Magyar-Angol Két tanítási nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola, Művelődés utca 21-27., Budapest, HU
Vivien Paulik (12), Gergely Révész (12), Evelin Papp (12), Katrin Pintér (11), Erika Szücs (10)
7
373 Gymnázium, Chvalšinská 112, Český Krumlov, CZ
David Beran (3), Jan Beránek (4), Leonard Dütsch (3), Ondřej Janota (3), Ondřej Petrášek (4)
7
374 Gymnázium J. B. Magina, Beňovského 358/100, Vrbové, SK
Jakub Berlanský (4), Alica Hubinová (4), Simon Kalnický (4), Veronika Madunická (4), Andrej Vnučko (4)
7
375 Thuri György Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Szent Imre utca 9., Várpalota, HU
Barbara Látics (11), Nikolett Kósa (11), Dóra Lovászy (11), Mátyás Szakolczi (11), Dorottya Tánczos (11)
7
376 Oberstufenrealgymnasium mit Instrumentalunterricht des Schulvereins der Siebenten Tags-Adventisten, Bogenhofen 1, Sankt Peter am Hart, AT7
377 Gymnázium a SOŠ, Cihelní 410, Frýdek-Místek, A, CZ
Jan Šebesta (4), Radim Volný (4), Martin Kantor (4), Marek Maier (4), Jakub Chroboczek (4)
7
378 Ev. SŠ- Ev. gymnázium J. T, Komenského 10, Liptovský Mikuláš, SK
Júlia Činčuráková (3), Armin Komhal (4), Martin Marhefka (4), Šimon Nemec (4), Benjamín Šramo (3)
6
379 Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Szakiskola, Üllői út 303., Budapest, HU
Menyhért Bendegúz Balogh (12), András Farkas (11), Viktória Hangya (12), Roland Kerekes (12), Ákos Pincz (11)
6
380 Gymnázium Jiřího Ortena, Jaselská 932, Kutná Hora, CZ
Veronika Burgerová (3), Yen Nhi Ha (3), Jan Hrudka (3), Huynh Dang Khoa (3), Adam Křenovský (3)
6
381 Súkromná OA Ak. vzdel, Jarná 13, Žilina, SK
Marek Portašík (4), Simona Turancová (4), Veronika Káčeriková (4), Adrián Trizuliak (4), Adriána Slaninková (4)
6
382 SŠ informatiky a finančních služeb, Klatovská 200 G, Plzeň, CZ
Martin Bouše (4), Milan Kladívko (4), David Škarda (4), David Švarc (3), Miroslav Šůch (3)
6
383 Oberstufenrealgymnasium des Vereins für Bildung und Erziehung der Franziskanerinnen von Vöcklabruck, Graben 13, Vöcklabruck, AT6
384 Gymnázium Angeli Merici Trnava, Hviezdoslavova 10, Trnava, SK
Matej Friedel (4), Veronika Ganzová (3), Stanislav Pekarovič (4), Katarína Slezáková (3), Adrián Tulušák (4)
6
385 Gymnasium und Realgymnasium des Schulvereines Kollegium Aloisianum, Freinbergstraße 32, Linz, Donau, AT6
386 Gymnázium a SOŠ, Cihelní 410, Frýdek-Místek, B, CZ
Matyáš Godzik (3), Kristýna Kozlová (3), Denisa Mohylová (3), Michal Oborný (3), Antonín Sochr (3)
6
387 Gymnázium, Hlinská 29, Žilina, SK
Radoslav Chudovský (4), Boris Králik (4), Silvia Krúpová (3), Dorota Romanová (3), Martina Šmehýlová (3)
6
388 Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakiskola, Szörény utca 2-4., Budapest, HU
Zsolt Karácsondi (12), Fanni Kiss (11), Levente Berdó (12), Kata Schneider (12), Zsófia Novák (12)
6
389 Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, pl. Kazmierza Wielkiego 1, Niepołomice, PL
Karol Bajak (II), Kacper Dumieński (II), Weronika Pilch (II), Marcin Ruszaj (III)
5
390 Gymnázium a střední odborná škola Chodov, Komenského 273, Chodov, CZ
Matěj Fencl (3), Sabina Fraiová (3), Daniel Kot (4), Jan Pelech (4), Michaela Tonhauserová (3)
5
391 Bundes-Oberstufenrealgymnasium, Dr.Thomas-Senn-Straße 5, Ried im Innkreis, AT5
392 Bundesrealgymnasium, Landwiedstraße 82, Linz, Donau, AT4
393 Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego, Wita Stwosza 3a, Głogów, PL
Szymon Słonina (II), Krystian Karabinowski (II), Marcin Rojek (II), Nicola Samela (II), Adam Leśków (II)
4
394 Gymnázium V. Mihálika Sereď, Kostolná 119/8, Sereď, SK
Petra Kirschová (4), Ivana Krížová (4), Lukáš Mlynár (3), Veronika Pašková (3), Alexandra Sokolová (3)
4
395 Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Narutowicza 12, Radomsko, PL
Robert Szafrański (III), Daniel Wilczyński (III), Adam Winiszewski (III), Patryk Kluczyński (III), Adrian Kępiński (III)
4
396 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, A, SK
Jozef Cibulka (3), Šimon Drienik (3), Jakub Janec (3), Richard Jarník (3), Marek Špaček (3)
4
397 Gymnázium a SOŠ, Chomutovská 459, Klášterec nad Ohří, CZ
Jakub Hrbek (4), Tomáš Pidych (2), Nikola Šimanovská (3), Daniel Synek (1), Romana Totzauerová (4)
4
398 SPŠ strojnická, škola hl. m. Prahy, Betlémská 4, Praha 1 - Staré Město, CZ
Lukáš Juran (3), Jáchym Koníček (2), Pavel Bartoň (3), David Koudelka (2), Jáchym Piskač (2)
3
399 XXIII Liceum Ogólnokształcące, Naddnieprzańska 2/4, Warszawa, PL
Izabela Gileta (II), Adam Głowacki (II), Anna Nawrocka (II), Konrad Winiarczyk (II), Mateusz Łyżwiński (II)
3
400 SOŠ a SOU, Jáchymova 478, Jindřichův Hradec, CZ
David Dohnal (3), David Dvořák (4), Dominik Nedbal (3), David Tácha (3), Miroslav Koštiál (3)
3
401 Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča, Bernolákova 21, Prešov, SK
Marek Belej (3), Martina Fedorová (1), Július Pribula (3), Ráchel Saraková (3), Jakub Konkoľ (4)
3
402 Střední průmyslová škola stavební, Mírová 3, Opava, CZ
Jan Gondek (3), Kristián Raszyk (3), Tereza Krystynová (3), Petr Kučera (3), Tomáš Tatarin (3)
3
403 Stredná odborná škola, Štefánikova 39, Svit, SK
Jakub Grivalský (3), Paula Lazorová (2), Slavomír Podolský (2), Ivana Rošková (4), Adam Varga (3)
2
404 Střední průmyslová škola, Kavalcova 1, Bruntál, CZ
Jakub Hynek (3), Ladislav Majerčák (3), Martin Šanda (3), Kateřina Žličařová (3)
2
405 Mendelovo gymnázium, Komenského 5, Opava, A, CZ
Filip Čermák (3)
0
405 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, A, SK
Eduard Brandebur (3), Daniel Broško (3), Peter Hron (3), Štefan Smrek (3), Peter Štark (3)
0
405 Pannon Oktatási Központ Gimnázium, Szakképző Iskola és Általános Iskola, Kőris utca 17., Dunaújváros, HU
Rebeka Birkás (12), Diána Enesey (12), Johanna Nagy (12), Mátyás Horváth (11), Tibor Talpai (12)
0
405 Beeslack Community High School, Edinburgh Rd, Penicuik, GB
Robbie Wallace (S5), Timmy Baldock (S5), Asim Iqbal (S5), Kasim Iqbal (S6), Lucian Edwards (S6)
0