Results of Náboj 2019
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2019, Juniors, Poland


SchoolPoints
1 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, PL
Mateusz Scharmach, Justyna Palikowska, Michał Wiliński, Kajetan Lewandowski, Franciszek Sulima
43
2 V Liceum Ogólnokształcące, Józefa Lompy 10, Bielsko-Biała, PL
Paweł Gadziński, Mateusz Marecki, Maciej Adamus, Michał Ochenduszkiewicz, Magdalena Skrok
41
3 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, PL
Adam Dankowiakowski, Konrad Czarnecki, Michał Orżanowski, Kornel Sikora, Daniel Soboński
41
4 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, PL
Łukasz Orski, Kacper Misiaszek, Łukasz Świszcz, Łukasz Pawlik, Karol Janic
39
5 XIII Liceum Ogólnokształcące, Unisławy 26, Szczecin, PL
Oskar Dąbkowski, Damian Dąbrowski, Szymon Urban, Marcin Tabisz, Franciszek Kobus
37
6 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, B, PL
Mateusz Padarz, Jadwiga Świerczyńska, Julia Kiczka, Paweł Tkocz, Antoni Felczyński
35
7 Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Al. Długosza 8a, Lublin, PL
Hubert Cielica, Zofia Fabrowska, Korneliusz Obarski, Szymon Pszczoła, Błażej Osmałek
35
8 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, PL
Kacper Cienkosz, Michał Horodecki, Rafał Krajewski-Siuda, Kacper Kuca, Stanisław Sieniawski
34
9 VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV, Jagiellońska 38, Warszawa, PL
Tymoteusz Kucharek, Hugo Piber-Dąbrowski, Jakub Rymarski, Michał Słoniewski, Marek Zbysiński
33
10 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, Różyckiego 5, Łódź, PL
Jakub Lewandowski, Bartłomiej Włodarski, Jan Sarzała, Kajetan Woskresiński, Diego Król
33
11 Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Brücknera 10, Wrocław, PL
Bartosz Chomiński, Jakub Dawidowicz, Jakub Piotrowski, Wiktor Siatkowski, Olga Zaborska
32
12 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, B, PL
Julia Filip, Stanisław Majchrzak, Jakub Pietraszek, Jakub Wąs, Jakub Augustyn
32
13 XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Studencka 13, Kraków, PL
Maciej Brzozowski, Julia Tokarska, Maciej Makowski, Mateusz Rajs, Witold Sikora
31
14 Szkoła Podstawowa Nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi, Ogrodowa 42/44, Warszawa, PL
Miłosz Kwiatkowski, Hai An Mai, Mateusz Sawicki, Robert Soboński, Adela Szczurek
31
15 Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59, Wiktorska 30/32, Warszawa, PL
Andrzej Gwiazda, Marcel Chwiałkowski, Bartosz Jaźwiec, Marcin Stopka, Igor Klimczak
31
16 Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, PL
Grzegorz Ciepłucha, Łukasz Głogowski, Dominik Martowski, Patryk Mateusiak, Szymon Sawa
31
17 XII Liceum Ogólnokształcące, Bałtycka 4, Olsztyn, PL
Anna Bachry, Jakub Rychlik, Maciej Curulak, Jakub Izdebski, Mateusz Krajewski
30
18 Liceum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, PL
Antoni Grabowski, Weronika Piecuch, Tymoteusz Kwieciński, Jagoda Bobińska, Mikołaj Zakrzewski
30
19 VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Kilińskiego 25, Radom, PL
Zuzanna Ortenburger, Jan Kochanowski, Wojciech Weremczuk, Bartosz Maj, Grzegorz Gwóźdź
30
20 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Karol Jurasz, Krzysztof Nawrocki, Maciej Sanocki, Dominik Waliszewski, Jakub Kalisz
30
21 Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi, Al. Długosza 8a, Lublin, PL
Jakub Bańko, Emilia Dębicka, Marek Lisowski, Joanna Taczała, Michał Baranowski
30
22 Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Kinga Mazgaj, Wojciech Stawarz, Bartosz Zięzio, Maksymilian Smoliński, Daniel Pawlak
29
23 Gimnazjum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, PL
Karol Baciński, Nikodem Gapski, Marta Hering-Zagrocka, Sofia Tomilov, Emilia Wiśniewska
29
24 Szkoła Podstawowa nr 2 Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kostromska 50, Piotrków Trybunalski, PL
Mateusz Wójcicki, Bartosz Głowacki, Patryk Rogalski, Michał Kwiatkowski, Bartosz Ludwikowski
29
25 Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne, Narewska 11, Białystok, PL
Kacper Omieliańczyk, Stanisław Pańkowski, Krystyna Kiersnowska, Szymon Łukaszewicz, Jakub Misiaszek
28
26 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, PL
Weronika Klatka, Paweł Lamża, Mateusz Marczyk, Przemysław Szewczak, Magda Wójtowicz
28
27 IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Jasnogórska 8, Częstochowa, PL
Kacper Sojda, Filip Lorin, Jan Gallina, Dawid Skowronek, Julia Ujma
28
28 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, PL
Arkadiusz Mincberger, Aleksandra Pasieka, Michał Miziołek, Jakub Słomiany, Wojciech Maciąg
28
29 Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, PL
Krzysztof Czaplicki, Jan Strzeszyński, Miron Hunia, Wiktoria Sinołęcka-Wypych
28
30 Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Marta Bukowińska, Andrzej Jabłoński, Kajetan Ożóg, Filip Ciebiera, Alicja Kopeć
27
31 I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Jakub Kądziołka, Paweł Golla, Aleksandra Zachorowska, Filip Buława, Blanka Marczycka
27
32 II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Garncarska 1, Dzierżoniów, PL
Michał Kozłowski, Aleksander Maciątek, Adrian Radziewicz, Mateusz Sujewicz, Kacper Botuszan
26
33 Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana Fundacji Primus, płk Zoltana Balo 1, Warszawa, PL
Mateusz Boryczka, Jagoda Piątek, Piotr Płaskonka, Paweł Popkiewicz, Hubert Śliwowski
26
34 Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, Marii Grzegorzewskiej 10, Warszawa, A, PL
Helena Boguta, Maciej Bulge, Weronika Myśliwiec, Daniela Spurtacz, Jerzy Szempliński
26
35 Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, os. Piastów 34, Kraków, PL
Adam Młyńczak, Piotr Karcz, Patryk Kożuch, Gabriela Kruszak, Maciej Kopeć
26
36 Salezjańskie Gimnazjum Publiczne, os. Piastów 34, Kraków, PL
Augustyn Majtyka, Grzegorz Ryn, Bartosz Sendor, Michał Dobranowski, Maciej Bańdo
26
37 II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, Narewska 11, Białystok, B, PL
Piotr Jakimiuk, Szymon Bagiński, Rafał Pyzowski, Jakub Kasjanowicz, Albert Skutnik
26
38 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Więckowskiego 41, Łódź, A, PL
Wojciech Błasiak, Jędrzej Lipowski, Dawid Maćczak, Łukasz Suchański, Krzysztof Szostek
25
39 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Filip Błaszczyk, Emilia Kozieł, Szymon Rząsa, Anna Szymik, Kajetan Tomaszewski
25
40 I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, Piłsudskiego 4, Tarnów, PL
Miłosz Adamczyk, Daniel Bielaszka, Szczepan Usarz, Bruno Wikarjak, Szymon Twardy
25
41 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Kochanowskiego 18, Jelenia Góra, PL
Milena Kaczmarek, Kamil Krawiec, Julia Płuszewska, Szymon Sołtysiak, Kacper Wnęk
25
42 V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Nowolipie 8, Warszawa, PL
Tomasz Jurczak, Adam Warowny, Sebastian Prokop, Mikołaj Roszczyk, Cezary Rybak
25
43 IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi, Elizy Orzeszkowej 8a, Rzeszów, PL
Michał Łukasik, Radosław Malec, Wiktor Rożnowski, Tomasz Słoma, Natalia Wajda
25
44 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, B, PL
Stanisław Kosmala, Natalia Mikłuszka, Szymon Piwkowski, Adam Szwaja, Izabela Wyderka
25
45 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Karolina Kamińska, Mikołaj Czarnecki, Franciszek Fabisiak, Hubert Nowak, Jan Tomanek
24
46 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Ryszard Kobiera, Ignacy Stępniewski, Maria Sadowska, Jan Romaniuk, Szymon Kałużny
24
47 Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 4 STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Rafał Bawołek, Grzegorz Grudzień, Maciej Ziobro, Mikołaj Strózik, Karol Peszek
24
48 II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, Narewska 11, Białystok, A, PL
Kamil Eliaszuk, Wiktoria Borys, Szymon Kopańko, Piotr Saniewski - Dźwigaj, Maciej Kuźmicki
24
49 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Tomasz Wawrzycki, Julia Maciaszek, Jan Cioch, Szymon Grzebyk, Krzysztof Mach
24
50 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, A, PL
Jakub Gołuch, Jan Kołwzan, Szymon Lasota, Bartosz Szachniewicz, Justyna Ziemichód
24
51 Gimnazjum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Monika Bysiewicz, Oliwia Głowińska, Zuzanna Kania, Dawid Skrok, Adam Socha
24
52 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Sienkiewicza 1, Iława, PL
Paweł Abramowicz, Paweł Baranik, Jakub Radgowski, Eryk Romański, Oskar Ruczyński
23
53 Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 im. Polskich Noblistów, Żabia 20, Kraków, PL
Katarzyna Folwarska, Filip Gastoł, Jan Hajkiewicz, Patrycja Pater, Michał Słomak
23
54 VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, Wiktorska 30/32, Warszawa, PL
Marta Figurna, Jakub Jażdżyk, Michał Kołodziejczyk, Tymoteusz Urban, Jakub Szewczyk
23
55 I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity, Mickiewicza 16, Wadowice, PL
Damian Moskała, Stanisław Osowski, Maksymilian Pacułt, Marcin Skrzypczak, Jakub Woś
23
56 I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, al. Racławickie 26, Lublin, PL
Piotr Blinowski, Adrian Okleciński, Dawid Pawłowicz, Radosław Szewczyk, Maja Tkaczyk
23
57 Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, Marii Grzegorzewskiej 10, Warszawa, B, PL
Emanuel Czernik, Bartłomiej Lech, Maciej Romanowski, Anna Smółko, Jan Nasiłowski
23
58 LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Hoża 11/15, Warszawa, PL
Jan Królikowski, Filip Mandes, Michał Posiadała, Michał Żebrowski, Zofia Szczechla
23
59 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Kacperskiej 6a, Żyrardów, PL
Zofia Szymańska, Julia Kwiatkowska, Mateusz Jakubiak, Wojciech Targowski, Jan Tokarski
23
60 Gimnazjum Dwujęzyczne im. św. Kingi, Mickiewicza 16, Tarnów, PL
Konrad Armatys, Gabriela Dumańska, Marcin Marendziak, Agata Skalska, Kacper Jachym
22
61 II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, Ogrodowa 16, Lublin, PL
Michał Chęć, Jakub Grzywaczewski, Patryk Stachyra, Jakub Stańczyk, Liwia Wróblewska
22
62 Szkoła Podstawowa przy Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 4 im. Batalionu AK „Parasol”, ul. Hawajska 14a, Warszawa, PL
Zuzanna Błaszczak, Anna Korczyńska, Tomasz Prokop, Hanna Rusinek, Krzysztof Wojtaszko
22
63 Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Kościuszki 11, Chorzów, PL
Marcin Zepp, Michał Hoffmann, Adam Bigas, Dawid Siekański, Oktawiusz Pająk
22
64 Społeczne Gimnazjum nr 3 STO, os. Dywizjonu 303 35, Kraków, PL
Mikołaj Gosztyła, Urszula Obirek, Michał Bartula, Michał Skowron, Sonia Nocoń
22
65 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Bł. Salomei, Ks. Stanisława Połetka 32, Skała, PL
Kacper Basoń, Jakub Kwinta, Wojciech Legutko, Oskar Mozdyniewicz, Mateusz Muc
21
66 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 im. Henryka Sienkiewicza, os. Na Stoku 52, Kraków, PL
Ewa Dyjak, Magdalena Dźwigoń, Szymon Konieczny, Julia Kużniar, Filip Matracki
21
67 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, A, PL
Kamil Karaś, Jakub Pawlina, Kacper Przygoda, Oskar Solak, Krzysztof Świędrych
21
68 XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, Platynowa 1, Warszawa, PL
Paweł Preibisch, Dominik Mandes, Maciej Nowotka, Grzegorz Możeluk, Filip Łojek
21
69 Publiczne Gimnazjum nr 6, Bernatowicza 4, Łomża, PL
Piotr Jacak, Przemysław Dębek, Michał Marcińczyk, Piotr Chojnowski, Katarzyna Sawko
21
70 Społeczne Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Michał Bawołek, Marcin Szuścik, Konrad Gębik, Jakub Jura, Wojciech Zalewski
21
71 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 14, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Krzysztof Białas, Filip Klibert, Jonasz Różanski, Krzysztof Wilczewski, Kacper Malina
21
72 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Więckowskiego 41, Łódź, B, PL
Martyna Rosiak, Bartosz Kowalski, Wangtian Li, Piotr Lasota, Aleksandra Lewandowska
21
73 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, A, PL
Maciej Derela, Jakub Karoń, Jakub Malinowski, Maciej Sidorowicz, Aleksandra Straś
21
74 II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Matejki 19, Kędzierzyn-Koźle, PL
Piotr Cichoń, Adam Wróbel, Maria Gawin, Emilia Piątek, Natalia Orzołek
21
75 Liceum Aslan, ul. Piotra Skargi 5, Głogów, PL
Szymon Kucharski, Maksymilian Kaczmarek, Bartłomiej Graczyk, Bartosz Karbownik, Natanael Dubowski
21
76 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Bernatowicza 4, Łomża, PL
Wiktoria Koniecko, Jakub Wierzbowski, Kacper Majowicz, Mariusz Kamiński, Natalia Domalewska
20
77 Zespół Szkół nr 1, ul. Szpitalna 10, Piaseczno, PL
Piotr Czapliński, Krystian Dębecki, Denys Gubanov, Norbert Molak, Szymon Wasążnik
20
78 IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Dąbrowskiego 82, Rzeszów, PL
Justyna Selwa, Adam Woźny, Łukasz Majcher, Martyna Guzik, Agnieszka Skoczylas
20
79 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Jagiellońska 8, Myślenice, PL
Szymon Twardosz, Mateusz Mazur, Izabela Pietrzak, Konrad Wójcik, Jakub Litwa
20
80 Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, Św. Stanisława Kostki 15, Przasnysz, PL
Kacper Lipka, Maksymilian Wesoły, Maciej Gleń, Sylwia Zienkiewicz, Jakub Łysiak
20
81 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Władysława Łokietka 2, Lubań, PL
Dorota Dominków, Krystian Pogorzelski, Patryk Piskorski, Kamil Wróblewski, Jakub Dobrzański
19
82 Szkoła Podstawowa nr 2, Ks. Anny z Przemyślidów 6, Siechnice, PL
Wojciech Bednarz, Wojciech Haładewicz, Marek Łysakowski, Kacper Murdza, Mateusz Pietrzyk
19
83 Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Kraszewskiego 37, Dębica, PL
Daniel Durołek, Maciej Mikołajczak, Szymon Starostka, Maciej Baniak, Piotr Czuchra
19
84 IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Krzemionki 11, Kraków, PL
Krzysztof Dziedzic, Jakub Barber, Piotr Kmita, Jakub Piekarski, Przemysław Pawlitko
19
85 Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego, Ks. Piotra Skargi 31, Wrocław, PL
Adam Górecki, Julia Farganus, Kamil Wrzos, Maciej Pasternak, Zbigniew Stasienko
19
86 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Gimnazjalna 2, Jelenia Góra, PL
Zuzanna Gorczyca, Julia Szefer, Kacper Kulig, Łukasz Sokołowski, Michał Żurawski
19
87 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego, Jedności Robotniczej 10, Głogów, PL
Dawid Grzesiński, Adrianna Kowalczyk, Adrian Pacuszka, Natalia Dutkiewicz, Michał Tywoniuk
19
88 II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego, Sportowa 24, Dębica, PL
Norbert Szewczyk, Magdalena Krupa, Kinga Krystek, Monika Sarama, Andrzej Ziobro
19
89 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19, Mieszka I 4, Kędzierzyn-Koźle, PL
Adam Dziedzic, Bartosz Borecki, Emanuel Jurczyszyn, Kamil Salich, Aleksandra Zawadka
19
90 Szkoła Podstawowa nr 5 im. Hugona Dionizego Steinhausa, Jelenia 7, Wrocław, PL
Jakub Dubiel, Michał Chawar, Mateusz Gosztyła, Natalia Dyś, Szymon Czerski
19
91 Prywatne Gimnazjum nr 2 Szkoła Marzeń, Zielona 14, Piaseczno, PL
Maja Danielewska, Wiktor Handzelewicz, Stanisław Struzik, Bartek Szołkowski, Karol Modzelewski
18
92 Niepubliczna Szkoła Podstawowa Parnas, ul. Zielińskiego 38, Wrocław, PL
Julia Kołtun, Gabriela Balawajder, Karolina Kurdek, Julia Pawicka, Filip Otlewski
18
93 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Jakub Zając, Józef Pelc, Dawid Litwiniec, Natalia Dołęga, Kacper Szczepanik
18
94 I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, Mickiewicza 3, Suwałki, PL
Paweł Cipielewski, Kacper Kuras, Michal Baluta, Miłosz Bobowicz, Jakub Januszewicz
18
95 Szkoła Podstawowa nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej, os. Tysiąclecia 57, Kraków, PL
Adam Jabłoński, Krzysztof Jagoda, Szymon Józefczyk, Henryk Kosała, Olga Małkowska
18
96 III Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Konrad Bodzioch, Michał Dziedzic, Jan Tyrawa, Mateusz Płatek, Kamila Skrzypoń
18
97 Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Słoneczna 1, Zakopane, PL
Szymon Gąsienica-Byrcyn, Michał Knapczyk, Anna Kopeć, Adam Motyka, Ernest Szlamczyk
18
98 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, 3 Maja 7, Pszczyna, PL
Tomasz Koczar, Filip Gołyszny, Piotr Szczypior, Robert Frątczak, Krzysztof Rozmus
18
99 Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana z Głogowa, Morcinka 2, Głogów, PL
Michał Szelest, Aleksandra Lesiuk, Agata Budzyna, Michał Wachowski, Kamil Nawrocki
17
100 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Katarzyna Dedo, Adam Egner, Jan Sakłak, Kamila Dziedziniewicz, Tymoteusz Domagała
17
101 I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły, Słowackiego 9, Dębica, PL
Grzegorz Olechowski, Sonia Wilaszek, Michał Boroń, Patryk Podgórski, Kamil Piekarczyk
17
102 I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Traugutta 1, Giżycko, PL
Brunon Bobowski, Maciej Borkowski, Martyna Buko, Oskar Sokołowski, Piotr Szafran
17
103 II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki, Ks. Prym. M. Łubieńskiego 3-5, Gniezno, PL
Monika Święciochowska, Daria Siuda, Julia Ręklewska, Bartosz Szcześniak, Monika Karolewska
17
104 Gimnazjum im. Jana Pawła II, Jana Michalika 2, Zielonki, PL
Jakub Bubak, Mikołaj Gazeel, Miralem Handan, Bartosz Jurkowski, Krzysztof Kapera
17
105 Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, Wrocław, PL
Łukasz Dubicki, Klaudia Fryzowska, Nina Gołaś, Aleksandra Gryszczuk, Tomasz Pastusiak
17
106 I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, 11 Listopada 1, Wyszków, PL
Adam Bedecki, Szymon Dawidczyk, Julia Leszczyńska, Jan Wiśniewski, Michał Wiśniewski
16
107 II Liceum Ogólnokształcące, Konopnickiej 15, Inowrocław, PL
Zuzanna Brauer, Kamil Cuber, Franciszek Dąbrowski, Aleksandra Górska, Michał Kubiak
16
108 Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, Teczowa 60, Wrocław, PL
Leonard Brodecki, Adam Leśniak, Michał Kierat, Edyta Kubiak, Bartek Miazek
16
109 Publiczne Gimnazjum nr 1 im. św. Królowej Jadwigi, 3 Maja 30, Jarosław, PL
Jakub Rejent, Wiktor Gimlewicz, Hubert Iwanowski, Adam Kud, Jakub Przystasz
15
110 Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek, Harcerska 1, Kalisz, PL
Dawid Błaszczyk, Tomasz Jarmołowicz, Michał Chabierski, Piotr Nowicki, Pola Walczyńska
15
111 Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Konopnickiej 2, Miechów, PL
Patryk Doniec, Mateusz Franczyk, Patrycja Madera, Amelia Trela, Konrad Zioło
15
112 Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego, Wita Stwosza 3a, Głogów, PL
Jakub Kutyła, Weronika Marszałek, Zuzanna Bielewicz, Adam Jasek, Dawid Majdański
14
113 I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Bema, Traugutta 1, Ostrołęka, PL
Aleksandra Książak, Michał Pragacz, Jakub Strzemieczny, Bartosz Majkowski, Filip Gnatkowski
14
114 Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 41, Świdnica, PL
Jacek Burdziński, Krzysztof Gabryś, Antoni Nicpoń, Dominik Pączek, Jakub Urbanik
13
115 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Traugutta 2, Ostrołęka, PL
Kinga Struniewska, Katarzyna Gudelska, Maciej Mrozek, Maciej Zyśk, Adrian Siok
13
116 I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego, Wały Dąbrowskiego 29, Rawicz, PL
Martyna Jóska, Wiktoria Lipowczyk, Julia Sierpowska, Mikołaj Zawada, Dawid Żurek
12
117 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina, Basztowa 6, Kraków, PL
Agata Fugat, Łucja Hernas, Aleksandra Janecka, Tomasz Szczepankiewicz
12
118 Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler, Plac Mieszka I 22, Głogów, PL
Zuzanna Pecuszok, Marianna Błaszczyk, Paulina Tkacz, Maja Gogol, Adrianna Kornacka
12
119 I Liceum Ogólnokształcące, Szkolna 5, Łosice, PL
Katarzyna Protasiuk, Wiktoria Mazurczuk, Sylwester Wójtowicz, Adam Nowosielski, Julian Kucewicz
11
120 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, Wola Radziszowska 500, Wola Radziszowska, PL
Kinga Ochojna, Aleksandra Trojanowska, Maria Jezioro, Seweryn Maślanka, Przemysław Bartosz
10
121 Liceum Sportowe Gimbasket, Drukarska 50, Wrocław, PL
Jakub Zenka, Miłosz Wołk, Weronika Zielińska, Mikołaj Nowak, Oskar Karch
9