Results of Náboj 2015
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2015, Juniors, Poland


SchoolPoints
1 Gimnazjum nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, PL
Paweł Sawicki (3), Kacper Kluk (3), Wojciech Jankowski (3), Kacper Walentynowicz (3), Piotr Kowalewski (3)
38
2 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, A, PL
Jędrzej Kula (I), Krzysztof Michalik (I), Bartosz Podkanowicz (I), Błażej Rozwoda (I), Jakub Różycki (I)
31
3 Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego, Twarda 8/12, Warszawa, PL
Piotr Jasiński (3), Tomasz Kiełbasa (2), Anna Kotańska (3), Maciej Lisicki (3), Klara Szular (2)
30
4 Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Jan Dziuba (3), Emilia Kwolek (3), Miłosz Mazur (3), Radomił Baran (3), Karolina Zając (3)
30
5 Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza, Studencka 13, Kraków, PL
Aleksandra Brzyska (3), Aleksandra Cynk (3), Piotr Bahyrycz (3), Jan Guzik (3), Roman Madej (2)
30
6 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, A, PL
Jakub Brojacz (I), Jakub Janczarski (I), Joanna Krodkiewska (I), Weronika Pawłowska (I), Sebastian Surdel (I)
29
7 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, PL
Paweł Burzyński (I), Jan Klinkosz (I), Piotr Lewandowski (I), Michał Szostek (I), Marek Żochowski (I)
29
8 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, PL
Dariusz Jajeśniak (I), Patryk Śmiłek (I), Filip Piłat (I), Mikołaj Fuglewicz (I), Hubert Guzowski (I)
28
9 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, PL
Magdalena Karaś (I), Krzysztof Pióro (I), Mikołaj Sikora (I), Jakub Węgrecki (I), Michał Wójcik (I)
26
10 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 6A, Łódź, PL
Magdalena Chądzyńska (I), Juliusz Neuman (I), Arkadiusz Rybski (I), Rafał Szczepanik (I), Rafał Kornat (I)
26
11 Gimnazjum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Dominik Bysiewicz (1), Marcin Hawryluk (2), Mateusz Kałwik (2), Mateusz Winiarski (1), Krzysztof Skomiał (3)
26
12 Społeczne Gimnazjum nr 4 STO, Bachmacka 3, Warszawa, PL
Stanislaw Grodzki (3), Izabela Kazubek-Fuksiewicz (3), Jan Kiljański (3), G K (3), Maciej Zambrowski (3)
25
13 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Krzysztof Blecharczyk (I), Krzysztof Bieniasz (I), Jan Drabek (I), Adrian Maciej (I), Hubert Drewniak (I)
25
14 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, PL
Maciej Markuszewski (I), Wiktor Gancarczyk (I), Karol Kobiałka (I), Karol Kulawiec (I), Jakub Filistyński (I)
25
15 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, al. Mikołaja Kopernika 1, Piotrków Trybunalski, PL
Jan Kociniak (I), Natalia Kucharczuk (I), Kamil Stańczyk (I), Oliwia Masiarek (I), Piotr Żuber (I)
24
16 V Liceum Ogólnokształcące, Słowackiego 45, Bielsko-Biała, PL
Maciej Gaudyn (I), Łukasz Grzesiek (I), Bogna Pawlus (I), Robert Żurek (I), Mikołaj Tomalik (I)
24
17 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, B, PL
Karolina Antonik (I), Michał Biesek (I), Jakub Gajdecki (I), Kacper Kipa (I), Arkadiusz Maruszczak (I)
24
18 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, B, PL
Jakub Bauer (I), Dominik Bezkosty (I), Bartłomiej Burkowicz (I), Agnieszka Cenda (I), Jolanta Mrózek (I)
24
19 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Arkadiusz Zajdel (I), Piotr Oszer (I), Grzegorz Klocek (I), Kamil Szczeszek (I), Oskar Teeninga (I)
23
20 Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 im. Polskich Noblistów, Żabia 20, Kraków, PL
Aleksandra Ciastoń (3), Konrad Kurzydym (3), Jakub Laszczyk (3), Piotr Olkuśnik (3), Daniel Wojtaszek (3)
21
21 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Szymon Badura (I), Kacper Kanturski (I), Sergiusz Okarmus (I), Krystian Wielgus (I), Tomasz Zawadzki (I)
21
22 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Viet Dang Yen Ho (I), Just Hoang Anh (I), Kacper Kurowski (I), Hubert Motyka (I), Hien Anh Nguyen (I)
18
23 Gimnazjum nr 24 z Językiem Nauczania Francuskim im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, PL
Agata Dziwok (2), Aleksander Buszydlik (2), Wojciech Achtelik (3), Michał Kobielski (3), Aleksandra Kaproń (3)
18
24 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Zuzanna Kobiela (I), Patryk Kulik (I), Sergiusz Mościński (I), Wojciech Skupnik (I), Arkadiusz Czerwiński (I)
18
25 Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Pędzichów 13, Kraków, PL
Paweł Kopel (3), Mateusz Wojnar (3), Jan Sawicki (3), Michał Skierkowski (3), Maciej Bereza (3)
18
26 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi, Ks. Stanisława Połetka 32, Skała, PL
Jan Legutko (2), Zuzanna Pałys (2), Przemysław Nowak (2), Laura Opalska (3), Karol Stach (3)
16
27 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Marcin Jemielity (I), Olaf Krymski (I), Agata Mormul (I), Paulina Rupniewska (I), Hanna Smolak (I)
16
28 IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Norwida 22, Tarnów, PL
Aleksandra Bączek (I), Szymon Galara (I), Adam Mytnik (I), Przemysław Simajchel (I), Tomasz Truszczyński (I)
14
29 Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Słoneczna 1, Zakopane, PL
Zuzanna Bąk (3), Alicja Mitan (3), Piotr Suder (3), Klaudia Zięba (1)
10
30 Gimnazjum nr 28 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bujaka 15, Kraków, PL
Grzegorz Kleszcz (3), Szymon Pawelec (2), Szymon Siczek (3), Jakub Szopa (3), Małgorzata Wójcik (2)
8
31 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Aleksandra Zając (I), Agnieszka Bugaj (I), Agata Wójcik (I), Tomasz Kubik (I), Aleksandra Sosnowska (I)
7