Results of Náboj 2017
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2017, Juniors, Poland


SchoolPoints
1 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Sportowa 9, Końskie, PL
Mateusz Basiak (I), Maciej Dziuba (I), Mateusz Górski (I), Mikołaj Grzebieluch (I), Tomasz Kosmulski (I)
44
2 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, B, PL
Tymon Bardos (I), Grzegorz Gruza (I), Maciej Małowidzki (I), Tuan Anh Tran (I), Jakub Wornbard (I)
44
3 Liceum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, PL
Julia Gontarek (I), Antoni Koszowski (I), Mateusz Kwiatkowski (I), Jakub Szulc (I), Piotr Tyburski (I)
41
4 Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, PL
Stanisław Hauke (3), Joanna Wojciechowska (3), Antoni Wiśniewski (3), Krzysztof Wodnicki (3), Jakub Piotrowicz (3)
40
5 Gimnazjum nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, A, PL
Michał Umiński (3), Mateusz Scharmach (2), Justyna Palikowska (2), Kacper Harasimowicz (3), Marcin Mordecki (3)
39
6 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, B, PL
Michał Woźny (I), Piotr Ryłko (I), Małgorzata Róg (I), Roman Madej (I), Jakub Dziarkowski (I)
39
7 Gimnazjum nr 16, Unisławy 26, Szczecin, PL
Oskar Dąbkowski (2), Damian Dąbrowski (2), Michał Staniewski (3), Kacper Zieniuk (3), Justyna Jaworska (3)
39
8 IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Dąbrowskiego 82, Rzeszów, PL
Patryk Barłowski (I), Aleksander Kędziora (I), Mateusz Startek (I), Adam Wątroba (I), Jakub Zakonek (I)
39
9 I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, al. Racławickie 26, Lublin, PL
Alan Bryłowski (I), Arkadiusz Koch (I), Paweł Sarzyński (I), Rafał Szulc (I), Grzegorz Szumigaj (I)
38
10 Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, A, PL
Zofia Stypułkowska (3), Łukasz Orski (2), Mateusz Padarz (2), Adam Pędziwiatr (3), Szymon Szecówka (3)
38
11 XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Nowowiejska 37A, Warszawa, A, PL
Katarzyna Łyczek (I), Zuzanna Matuszewska (I), Maciej Miland (I), Witold Drzewakowski (I), Ludwika Twardecka (I)
38
12 Gimnazjum im. Jana Matejki, Kolejowa 15, Zabierzów, PL
Piotr Kubaty (3), Andrzej Szablewski (3), Radosław Peszkowski (3), Jakub Mazur (3), Szymon Kubaty (3)
37
13 I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, al. Mikołaja Kopernika 1, Piotrków Trybunalski, PL
Kamil Galewski (I), Jakub Kołodziejczyk (I), Jakub Migała (I), Arkadiusz Pospieszny (I), Jakub Sola (I)
37
14 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, A, PL
Adam Morawski (I), Jakub Kamiński (I), Oliwia Kropidłowska (I), Mateusz Kandybo (I), Dominik Gdesz (I)
37
15 Gimnazjum Dwujęzyczne, Mickiewicza 16, Tarnów, PL
Rafał Pyzik (3), Julia Filip (2), Jakub Pietraszek (2), Jakub Wąs (2), Dawid Dulian (2)
36
16 VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3 Maja 42, Katowice, PL
Wojciech Duda (I), Aleksander Katan (I), Paweł Moćko (I), Jędrzej Wicha (I), Roch Wójtowicz (I)
36
17 V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Studencka 12, Kraków, A, PL
Tadeusz Dziarmaga (I), Błażej Kubicki (I), Filip Nikolow (I), Aleksandra Witkowska (I), Michał Żelasko (I)
36
18 XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, Dobrowolskiego 6, Gdańsk, A, PL
William D'Amico-Waguca (I), Miłosz Kasak (I), Natalia Potrykus (I), Jakub Borowski (I), Łukasz Wasilewski (I)
36
19 XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, Platynowa 1, Warszawa, PL
Leszek Troc (I), Jakub Niściór (I), Damian Wróblewski (I), Bartek Żebrowski (I), Michał Osiński (I)
35
20 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, Grochowa 13, Wrocław, PL
Mateusz Opala (I), Michał Opala (I), Rafał Owczarski (I), Iwo Pilecki-Silva (I), Mikołaj Poliński (I)
35
21 Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza, Studencka 13, Kraków, PL
Andrzej Handzlik (3), Michał Jarząbczyk (3), Mateusz Nowak (3), Michał Horodecki (2), Stanisław Sieniawski (2)
34
22 Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Al. Długosza 8a, Lublin, PL
Jagoda Maria Bracha (3), Jakub Sprawka (3), Martyna Osmałek (3), Alicja Pietrzak (3), Marek Pawłowski (3)
34
23 V Liceum Ogólnokształcące, Józefa Lompy 10, Bielsko-Biała, PL
Krzysztof Boryczka (I), Szymon Drzazga (I), Laura Meissner (I), Marcin Szubert (I), Jakub Szymański (I)
33
24 Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Karola i Roberta Małłków 3, Olsztyn, PL
Aleksander Czajka (3), Samuel Henry (3), Tomasz Puczel (1), Daniel Sokulski (3), Michał Trocewicz (3)
33
25 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Marcin Hawryluk (I), Szymon Dziedzicki (I), Grzegorz Legęza (I), Olaf Zdziebko (I), Mateusz Kałwik (I)
32
26 Gimnazjum Akademickie, Szosa Chełmińska 83, Toruń, PL
Damian Wardziński (2), Wojciech Drozd (3), Maciej Joachimiak (2), Jakub Korzeniewski (3), Weronika Piecuch (2)
32
27 Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, os. Piastów 34, Kraków, PL
Dawid Bugajny (I), Artur Mzyk (I), Gabriela Goleńska (I), Krzysztof Kędziora (I), Kacper Nowak (I)
32
28 Gimnazjum nr 58, Małoszyńska 38, Poznań, PL
Marcin Gólski (3), Marceli Ciesielski (3), Grzegorz Świąder (2), Olga Kokorniak (2), Kosma Kasprzak (1)
32
29 Gimnazjum nr 11, pl. Św. Katarzyny 9, Toruń, A, PL
Paweł Knut (3), Piotr Szymański (3), Krzysztof Romański (3), Jakub Zarzycki (3), Zuzanna Kaczorek (3)
32
30 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, PL
Dawid Woźny (I), Kamil Iwanowski (I), Paweł Narkiewicz (I), Andrzej Stalke (I), Barbara Utracka (I)
31
31 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 14, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Natalia Adamiak (3), Jakub Baranowski (3), Andrzej Kominek (3), Aleksandra Kolorus (3), Jakub Kumor (3)
31
32 Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59, Wiktorska 30/32, Warszawa, PL
Mateusz Kujawski (3), Franciszek Nowak (3), Barbara Walkowiak (3), Agata Załęska (3), Julia Przybył (3)
31
33 Gimnazjum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Ks. Piotra Skargi 2, Krosno, PL
Dominik Bysiewicz (3), Maciej Lisak (3), Paweł Sajdak (3), Marek Słyś (3), Mateusz Winiarski (3)
31
34 Gimnazjum nr 58 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława IV, Jagiellońska 38, Warszawa, PL
Karol Bojke (3), Bartłomiej Cieślar (3), Maciej Fiedoruk (3), Andrzej Tkacz (3), Zofia Ogonek (3)
30
35 Gimnazjum nr 16 im. Stefana Banacha, Asnyka 30, Bielsko-Biała, PL
Mateusz Król (3), Mateusz Marecki (2), Julia Radzio (3), Magdalena Skrok (2), Joachim Strzelecki (3)
30
36 Gimnazjum nr 50, Stanisława Staszica 4, Bydgoszcz, PL
Magdalena Czapiewska (3), Wiktor Jaśniak (3), Martyna Kiedrowska (3), Monika Rasz (3)
30
37 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zaułek Prosowy 1, Toruń, PL
Krzysztof Bortnowski (I), Michał Hadrysiak (I), Michał Piechowski (I), Szymon Startek (I), Kamil Tański (I)
30
38 Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne w Białymstoku, Narewska 11, Białystok, PL
Filip Bossowski (3), Grzegorz Kiersnowski (3), Paweł Magnuszewski (3), Miłosz Moroz (3), Dominik Myśliwiec (3)
30
39 II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, Narewska 11, Białystok, PL
Piotr Magnuszewski (I), Oliwia Hankowska (I), Magdalena Falkowska (I), Grzegorz Łysoń (I), Szymon Leszczyński (I)
30
40 Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego, Żywnego 25, Warszawa, PL
Krzysztof Kosson (2), Stanisław Chodak (3), Julian Kocerka (3), Mikołaj Wasiak (3), Ha Dieu Hoa (3)
30
41 Salezjańskie Gimnazjum Publiczne, os. Piastów 34, Kraków, PL
Jakub Kosek (3), Mateusz Kubasiewicz (2), Augustyn Majtyka (1), Krzysztof Tulik (2), Anna Kantor (3)
30
42 Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, B, PL
Krzysztof Gąciarz (3), Nataniel Kędzierski (1), Artur Krzyżyński (3), Kacper Misiaszek (2), Łukasz Świszcz (2)
30
43 Prywatne Gimnazjum nr 2 Szkoła Marzeń, Zielona 14, Piaseczno, PL
Krzysztof Ołdakowski (3), Ryszard Markowski (2), Karol Modzelewski (1), Jakub Sokolik (1), Stanisław Struzik (1)
29
44 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Sobieskiego 9, Kraków, PL
Mateusz Janus (I), Arkadiusz Pytlik (I), Andrzej Radzik (I), Filip Tłuszcz (I), Filip Kamiński (I)
29
45 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, Wrocław, PL
Antoni Dąbrowski (I), Jan Sobków (I), Jakub Niksiński (I), Łukasz Pluta (I), Jakub Jendryka (I)
29
46 Gimnazjum nr 23, Radiowa 1, Kielce, PL
Iga Janik (3), Tymoteusz Mętrak (3), Róża Okoń (3), Joel Szrek (3), Damian Ziąber (3)
29
47 XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, Dobrowolskiego 6, Gdańsk, B, PL
Marek Zalewski (I), Robert Byczkowski (I), Mikołaj Flis (I), Michał Maciaszek (I), Wojciech Szymański (I)
29
48 I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Plac Na Groblach 9, Kraków, PL
Mikołaj Kardyś (I), Grzegorz Kmita (I), Dominik Sulik (I), Tomasz Szczepanik (I), Szymon Wojtulewicz (I)
29
49 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Kamil Ciebiera (I), Piotr Kaliciak (I), Karol Pękala (I), Tomasz Kurcaba (I), Bartosz Stec (I)
29
50 Gimnazjum nr 25, Kościuszki 8B, Gdańsk, PL
Jan Borowski (1), Karolina Kindler (3), Mikołaj Hang (3), Gabriel Kiciński (3), Igor Sztormowski (3)
29
51 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Brodzińskiego 6, Tarnów, PL
Dawid Pastuszka (I), Piotr Pawłowski (I), Rafał Spyra (I), Karolina Świerk (I), Krzysztof Pałka (I)
29
52 Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wyszyńskiego 1, Głogów Małopolski, PL
Michalina Grodecka (3), Maja Kida (3), Aleksandra Kowalska (3), Klaudia Mazur (3), Zuzanna Żelazo (3)
29
53 Gimnazjum nr 1, Jelenia 7, Wrocław, PL
Dominika Nurek (3), Martyna Szymańska (3), Magdalena Brejna (3), Adam Górkiewicz (3), Łukasz Krzempek (3)
28
54 Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego, Sobieskiego 1, Myślenice, PL
Ignacy Buczek (3), Izabela Brytan (3), Monika Dziadkowiec (3), Piotr Kamiński (3), Jakub Tyrała (1)
28
55 III Liceum Ogólnokształcące, Kościuszki 10, Kalisz, PL
Bartosz Matysiak (I), Magdalena Gołębiowska (I), Aleksandra Gołębiowska (I), Kacper Kowalski (I), Piotr Chlebowski (I)
28
56 II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego, Sportowa 24, Dębica, PL
Izabela Czaja (I), Dawid Stępień (I), Katarzyna Lorek (I), Anna Szyszka (I), Marcin Warchoł (I)
28
57 I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego, Zimnej Wody 8, Gliwice, PL
Krzysztof Witkowski (I), Oliwia Gil (I), Wojciech Ciężobka (I), Karol Ochman-Milarski (I), Paulina Nadziakiewicz (I)
27
58 XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Bema 76, Warszawa, PL
Hoang Linh Mai (I), Joanna Marks (I), Thi Lan Trinh Nguyen (I), Kornelia Pipka (I)
27
59 I Liceum Ogólnokształcące, Kurpińskiego 1, Leszno, PL
Jakub Markowiak (I), Jakub Weiss (I), Michał Wełniak (I), Dagmara Maćkowiak (I), Monika Lasik (I)
27
60 IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, Hoża 88, Warszawa, PL
Hubert Badocha (I), Katarzyna Glinka (I), Piotr Olszewski (I), Maria Paczkowska (I), Bartosz Szymański (I)
27
61 Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków, Gwiaździsta 2, Głogów, PL
Dawid Grzesiński (2), Adriana Kowalczyk (2), Michał Rzepka (3), Igor Wojtun (1), Michał Tłuczek (3)
27
62 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza 74, Katowice, PL
Aleksander Buszydlik (I), Agata Dziwok (I), Maja Dziwok (I), Mateusz Głodny (I), Mikołaj Tomborowski (I)
27
63 IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Zillingera 1, Sosnowiec, PL
Michał Mrozek (I), Joanna Kubica (I), Bartosz Rybarski (I), Paweł Gmerek (I), Krystian Głodek (I)
27
64 Społeczne Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Jakub Baran (2), Borys Makowski (2), Mateusz Płatek (2), Mikołaj Reiter (3), Bartłomiej Słupik (3)
26
65 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, Różyckiego 5, Łódź, PL
Jan Dudziak (I), Kaja Gruntkowska (I), Katarzyna Kobalczyk (I), Kacper Makowski (I), Łukasz Matusiak (I)
26
66 Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Ks. J. Jałowego 1, Rzeszów, PL
Aleksandra Bazan (3), Jakub Gładysz (3), Marcin Mazur (3), Maciej Rut (3), Krzysztof Sycz (2)
26
67 V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Nowolipie 8, Warszawa, PL
Jakub Dzięgielewski (I), Hubert Górecki (I), Franciszek Sołdek (I), Andrzej Woźniak (I), Mikołaj Zbaraski (I)
26
68 Społeczne Gimnazjum nr 3 STO, os. Dywizjonu 303 35, Kraków, PL
Mikołaj Gosztyła (1), Jakub Kościelniak (3), Adam Kowalski - Potok (3), Adam Krupa (3), Urszula Obirek (1)
26
69 Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Składowa 5, Wrocław, B, PL
Dariusz Ciesielski (I), Wiktoria Gawrońska (I), Jakub Wińczuk (I), Kacper Krasnopolski (I), Jakub Piznal (I)
25
70 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Więckowskiego 41, Łódź, PL
Aleksandra Maciaszek (I), Aleksandra Górniak (I), Nikola Miszalska (I), Martyna Pędzik (I), Adrian Stańdo (I)
24
71 Gimnazjum nr 11, pl. Św. Katarzyny 9, Toruń, B, PL
Kajetan Lewandowski (2), Maciej Żurawski (2), Jan Gaszczyński (3), Agata Zapałowska (3), Maciej Józefkowicz (3)
24
72 Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, Grzegorzewskiej 10, Warszawa, PL
Franciszek Butryn (3), Zofia Gąsienica-Samek (3), Maciej Giembicki (3), Jakub Rybaczyk (3), Anna Stawiska (3)
24
73 Liceum Ogólnokształcące nr IX, Ks. Piotra Skargi 31, Wrocław, PL
Nadia Kluz (I), Michał Kos (I), Wojciech Cebula (I), Michał Skrzypa (I), Jakub Łabuzek (I)
24
74 Społeczne Gimnazjum Językowe, ul. Okrzei 8, Lębork, PL
Julia Duwe (3), Artur Kamieniecki (2), Grzegorz Kodrzycki (2), Paweł Labudda (3), Borys Rzepa (3)
24
75 I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, Piłsudskiego 4, Tarnów, PL
Zofia Basta (I), Kacper Czarnik (I), Filip Gacek (I), Wojciech Michałek (I), Weronika Orłowska (I)
24
76 II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja, 1 Maja 66/74, Lubartów, PL
Jan Adamek (I), Aleksander Wójtowicz (I), Kaja Karwacka (I), Mateusz Kołodziejczyk (I), Magdalena Skrzypiec (I)
23
77 Prywatne Gimnazjum nr 1, Patriotów 347, Warszawa, PL
Michał Binda (3), Bartosz Dzienisiewicz (3), Mateusz Korytkowski (3), Igor Kurkliński (3), Karolina Radzińska (3)
23
78 Gimnazjum nr 2 im. Adolfa Dygasińskiego, 1 Maja 5A, Pińczów, PL
Magdalena Kwiecień (3), Patrycja Kurczyna (3), Agnieszka Martowicz (3), Gabriela Tyrała (3), Szymon Żuber (1)
23
79 Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, Wrocław, PL
Bartosz Klamut (I), Bartosz Różycki (I), Piotr Zieleń (I), Konrad Kochman (I), Piotr Kędzierski (I)
23
80 Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Chopina 15, Bogatynia, PL
Mateusz Milewski (3), Katarzyna Książka (3), Izabela Krzyzińska (3), Wojciech Lipowicz (3), Marcin Gurak (3)
22
81 Gimnazjum nr 38 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Świętokrzyska 18a, Warszawa, PL
Marcin Laszczka (3), Jakub Tomaszewski (3), Jan Trzciński (3), Kacper Wierzbicki (3), Michał Wiśniewski (3)
22
82 Gimnazjum nr 119 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Klimatyczna 1, Warszawa, PL
Aleksandra Płochocka (3), Bartosz Grochowina (3), Jakub Kołakowski (3), Wojciech Mazurek (3), Katarzyna Smolak (3)
22
83 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Mickiewicza 11, Katowice, PL
Paweł Gasz (I), Wojciech Haska (I), Marta Kalka (I), Kamil Sewera (I), Paweł Witkowicz (I)
22
84 Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Słoneczna 1, Zakopane, PL
Andrzej Pietraszkiewicz (3), Maja Smereczyńska (3), Weronika Łukaszczyk (3), Ewelina Wolska (3), Klaudia Zięba (3)
21
85 V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Polanki 130, Gdańsk, PL
Jan Bogdziewicz (I), Piotr Cichacki (I), Jakub Górniak (I), Wiktor Krasiński (I), Przemysław Rośleń (I)
21
86 XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Wiktorska 99, Warszawa, PL
Mateusz Mielnicki (I), Paweł Czerwiński (I), Paweł Gryka (I), Patryk Lasota (I), Mikołaj Wroński (I)
20
87 Publiczne Gimnazjum Politechniki Łódzkiej, Różyckiego 5, Łódź, PL
Aleksandra Kawecka (3), Anna Kania (3), Gabriela Wdowczyk (3), Anna Jurek (3), Krzysztof Szyszkowski (3)
20
88 II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Garncarska 1, Dzierżoniów, PL
Melanie Bodura (I), Krzysztof Dubas (I), Bartosz Morasz (I), Mateusz Reis (I), Kacper Stawski (I)
19
89 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Bł. Salomei, Ks. Stanisława Połetka 32, Skała, PL
Izabella Mularczyk (3), Wojciech Legutko (1), Łukasz Dziedzic (3), Jan Kajca (3), Oliwier Świda (3)
19
90 X Liceum Ogólnokształcące, pl. Św. Katarzyny 9, Toruń, PL
Sandra Błaszkiewicz (I), Paweł Dzięcioł (I), Anna Nasierowska (I), Telimena Różalska (I), Natalia Szymczyk (I)
18
91 Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler, Plac Mieszka I 22, Głogów, PL
Anna Nalepka (3), Ewa Kruszakin (3), Michał Dacyszyn (3), Natalia Dutkiewicz (3), Wiktoria Kordacka (3)
18
92 XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, Anstadta 7, Łódź, PL
Aleksandra Antosiak (I), Justyna Chycińska (I), Jakub Grzywacz (I), Jan Jagła (I), Jerzy Podogrocki (I)
18
93 LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Hoża 11/15, Warszawa, PL
Roman Uhera (I), Barbara Duszak (I), Barbara Adamczuk (I), Kamil Florek (I), Aleksandra Skipietrow (I)
18
94 Dwujęzyczne Akademickie Gimnazjum nr 52, Dobrowolskiego 6, Gdańsk, PL
Michał Szyfelbein (1), Łucja Rosińska (1), Tymon Szałankiewicz (1), Michał Mitura (1), Konrad Gniaź (1)
17
95 Gimnazjum Sportowe Gimbasket, Toruńska 72, Wrocław, PL
Maciej Herman (2), Mateusz Liss (3), Marek Małyszewicz (3), Mikołaj Nowak (2), Jakub Szerszon (2)
17
96 Gimnazjum nr 38 Integracyjne, Adama Grzymały-Siedleckiego 11, Bydgoszcz, PL
Bartosz Bracikowski (2), Stanisław Drewienkowski (1), Wiktoria Bąk (3), Karolina Witkowska (2), Filp Mikucki (1)
17
97 I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego, Wały Dąbrowskiego 29, Rawicz, PL
Katarzyna Broczkowska (I), Marianna Dąbek (I), Katarzyna Jórdeczka (I), Bartosz Płóciennik (I), Robert Matysiak (I)
17
98 Gimnazjum nr 10 im. Jerzego Kukuczki, Słowiańska 1, Katowice, PL
Daniel Andruszkiewicz (3), Łukasz Błaszczyk (3), Mateusz Jarosik (3), Rafal Wójcik (3), Jakub Pękala (3)
17
99 I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły, Słowackiego 9, Dębica, PL
Przemysław Kapała (I), Szymon Matyja (I), Michał Posłuszny (I), Karol Wątorek (I), Patrycja Żółkiewska (I)
16
100 I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Jagiellońska 8, Myślenice, PL
Jarosław Skóra (I), Paweł Ciaputa (I), Grzegorz Mirek (I), Radosław Podoba (I), Monika Solarz (I)
16
101 I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza, Narcyzowa 6, Gdynia, PL
Weronika Gotowicz (I), Artur Leszczyński (I), Bartosz Rząski (I), Wojciech Białek (I), Maja Cytloch (I)
16
102 Sopockie Autonomiczne Gimnazjum, Aleja Niepodległości 739A, Sopot, PL
Mike Ryan (3), Michał Sokołowski (3), Dominika Jankowska (2), Kornelia Kołodziejska (2), Aleksandra Bujny (1)
16
103 Gimnazjum nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Legionów 27, Gdynia, B, PL
Tymon Cichocki (1), Marianna Gołębiewska (1), Zuzanna Ossowska (1), Aleksandra Susmarska (1), Franciszek Witt (1)
15
104 Gimnazjum nr 1 im. Wojciecha Korfantego, Grażyńskiego 17, Katowice, PL
Kamila Gzyl (2), Jakub Ptaszny (2), Kajetan Tomaszewski (2), Wiktor Witek (2), Magda Wójtowicz (2)
15
105 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Sienkiewicza 1, Iława, PL
Aleksandra Draszewska (I), Maciej Abramowicz (I), Oskar Ruczyński (I), Eryk Romański (I), Paweł Abramowicz (I)
15
106 I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Traugutta 1, Giżycko, PL
Oliwia Bruzgiewicz (I), Maciej Tokarz (I), Patrycja Tarnowska (I), Julian Światły (I), Miłosz Białasz (I)
15
107 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Władysława Łokietka 2, Lubań, PL
Marcin Młodziński (I), Dominik Hołyś (I), Benedykt Wszołek (I), Piotr Zborowski (I), Eryk Tropiejko (I)
15
108 III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, os. Wysokie 6, Kraków, PL
Natalia Nowak (I), Katarzyna Pawlicka (I), Izabela Turek (I), Piotr Wajda (I), Przemysław Ziomek (I)
15
109 III Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Juliusza Słowackiego, Stradomska 10, Kraków, PL
Adrian Jabłoński (I), Zuzanna Jarząb (I), Maksymilian De Doliwa Zieliński (I), Leon Krótki (I), Zofia Swaczyna (I)
15
110 I Liceum Ogólnokształcące, Armii Krajowej 7, Brzeg, PL
Karolina Kawałko (I), Marta Konopacka (I), Piotr Kuźmiński (I), Bartosz Sierpiński (I), Michał Sorokowski (I)
15
111 I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, Długosza 5, Nowy Sącz, PL
Julian Czarnecki (I), Marta Dychała (I), Dawid Kubas (I), Łukasz Matras (I), Mateusz Obrzud (I)
14
112 Powiatowe Gimnazjum Sportowo-Językowe, Wojska Polskiego 17, Trzebnica, PL
Julia Chabza (3), Zuzanna Kozicka (3), Maja Gozdowska (3), Szymon Śródka (2), Adam Klementowski (2)
14
113 Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, Teczowa 60, Wrocław, PL
Filip Batko (I), Michał Hetnar (I), Jakub Krasiński (I), Jakub Rauk (I), Jeremiasz Karwat (I)
14
114 Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego, I Armii Wojska Polskiego 10, Lębork, A, PL
Zuzanna Maciejewska (3), Cezary Kaliciński (3), Jakub Becker (3), Kajetan Pałasz (2), Antoni Szykut (2)
14
115 Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego, os. Niepodległości 19, Kraków, PL
Michał Gołdyn (3), Zuzanna Raff (3), Karolina Oryszczak (3), Wiktoria Turek (3), Jakub Wcisło (3)
13
116 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Gimnazjalna 2, Jelenia Góra, PL
Joanna Krudys (I), Sylwia Felczak (I), Katarzyna Nowocień (I), Michał Chodor (I), Patrycja Malec (I)
13
117 Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana z Głogowa, Morcinka 2, Głogów, PL
Małgorzata Hasal (2), Aleksandra Hudziak (3), Agata Oleśniewicz (3), Agnieszka Trela (2), Michał Szelest (1)
13
118 Gimnazjum nr 43, Hoża 88, Warszawa, PL
Aleksandra Jabłońska (3), Aleksandra Anna Krysztosiak (3), Jan Leszczyński (3), Jakub Rozkosz (3), Tymon Lesław Żarski (3)
12
119 Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego, I Armii Wojska Polskiego 10, Lębork, B, PL
Zuzanna Cieślikowska (2), Paweł Mejer (3), Dominik Maszota (3), Igor Sieklucki (3), Tobiasz Stachecki (3)
11
120 Gimnazjum w Pisarzowicach, 149, Pisarzowice, PL
Nikola Leśniak (3), Dominika Pewińska (3), Julia Mastej (3), Nikola Ziemnik (3), Tomasz Wróbel (2)
11
121 Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Narutowicza 12, Radomsko, PL
Bartosz Buss (I), Kuba Dmoch (I), Seweryn Kowalski (I), Mateusz Mrożek (I), Maciej Walasek (I)
10
122 Publiczne Gimnazjum z Oddziałami/Klasami Sportowymi, Wybickiego 2A, Duszniki-Zdrój, PL
Weronika Jarkowska (3), Sara Józefowska (3), Aleksandra Kusio (3), Kamila Machaj (3), Weronika Onyszczuk (3)
10
123 Gimnazjum nr 17, Goetla 2, Katowice, PL
Jakub Goźliński (2), Dawid Koter (2), Maciej Maczuga (2), Kamil Czerwień (2), Łukasz Łagosz (2)
10
124 Gimnazjum w Brzezinach, Gimnazjalna 1, Brzeziny, PL
Zuzanna Duleba (2), Anna Przybylak (3), Sebastian Furmaniak (2), Natalia Niedźwiedzka (2), Zuzanna Wabnik (3)
8
125 XXIII Liceum Ogólnokształcące, Naddnieprzańska 2/4, Warszawa, PL
Piotr Golubiewski (I), Paulina Głowacka (I), Tomasz Dudek (I), Kinga Osowska (I), Adrian Źródlak (I)
0
125 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25, Zwyciezców 44, Warszawa, PL
Martyna Libera (3), Karolina Wójcik (3), Ignacy Stępniewski (2), Mateusz Wasilewski (3), Mateusz Piskorski (3)
0