Results of Náboj 2017
We are extremely sorry to inform you that the Náboj competition will not take place this Friday 13th March 2020 due to the COVID-19 outbreak. Local governments in the participating countries are likely to impose further restrictive measures in more and more areas within today and tomorrow. The international team has, therefore, made the decision to postpone the competition indefinitely.

The new date of the competition is likely to be in the autumn (i.e. next academic year), we will let you know once it is selected. If you have any questions, please contact us via the email address info-gb@math.naboj.org.

Results of Náboj 2017, Seniors, Slovakia


SchoolPoints
1 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, A, SK
Pavol Drotár (4), Jakub Genči (4), Jakub Mach (4), Juraj Mičko (4), Pavol Petruš (4)
33
2 Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, J. G. Tajovského 25, Banská Bystrica, SK
Ľubica Hladká (4), Adam Dobrovič (4), Libor Sasák (4), Maroš Grego (3), Ján Priner (2)
31
3 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, B, SK
Matej Parada (3), Peter Ralbovský (4), Marek Homola (3), Magdaléna Bečková (3), Martin Marek (3)
31
4 Leaf Academy, Sasinkova 13, Bratislava, SK
Juraj Jursa (3), Miroslav Macko (1), Alan Marko (3), Tomáš Miškov (3), Antonín Šámal (3)
29
5 Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Skalická 1, Bratislava, SK
Paulína Smolárová (3), Nick Chapman (4), Peter Onduš (3), Jakub Čatloš (3), Alex Fleško (4)
28
6 Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, SK
Dominik Jenča (3), Ján Letovanec (3), Nicolas Mészáros (3), Adam Barčák (3), Tomáš Sásik (3)
28
7 Gymnázium, Poštová 9, Košice-Staré Mesto, B, SK
Matej Genči (3), Miriam Magočiová (1), Martin Masrna (3), Jakub Pohly (3), Rastislav Špakovský (3)
27
8 Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina, SK
Šimon Pajger (3), Andrej Palúch (3), Martin Piala (4), Michal Slávik (4), Miroslav Šoška (3)
27
9 Gymnázium Janka Jesenského, Radlinského 665/2, Bánovce nad Bebravou, SK
Daniel Adamička (3), Lukáš Baláž (2), Peter Bolfa (4), Marek Borik (4), Kristína Hostačná (3)
24
10 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, B, SK
Daniel Bedatš (4), Adam Jurenka (4), Janka Kuchariková (3), Silvia Mišáková (4), Hana Vakošová (4)
23
11 Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Komenského 215, Sučany, SK
Viktória Hurtišová (3), Svetlana Kurucová (3), Eduard Kofira (3), Filip Kulla (4), Marián Berger (4)
23
12 Gymnázium, Alejová 1, Košice-Juh, SK
Martin Spišák (3), Max Örhalmi (3), Adam Petík (3), Ján Popeláš (3), Matúš Zakucia (3)
22
13 Gymnázium P. de Coubertin, Nám. SNP 9, Piešťany, SK
Tadeas Drahovsky (4), Ondrej Sakaci (4), Matej Malek (4), Martin Vrtik (4), Juraj Mecir (4)
22
14 Gymnázium, Varšavská cesta 1, Žilina, SK
Matej Nemeček (3), Samuel Škoda (3), Michal Sládeček (4), Kristína Szabová (3), Eva Moresová (3)
22
15 Gymnázium J. Hollého Trnava, Na hlinách 7279/30, Trnava, A, SK
Miroslava Gažová (3), Tomáš Krchňák (3), Tomáš Kučma (2), Katarína Labancová (3), Samuel Maixner (3)
21
16 Gymnázium, Šrobárova 1, Košice-Staré Mesto, SK
Daniel Herman (4), Simona Saparová (4), Adam Skybjak (4), Juraj Slivka (3), Patrik Vodila (3)
21
17 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov, SK
Matej Babej (4), Samuel Baran (3), Michal Barnišin (3), Martin Pašen (4), Martina Zánová (4)
21
18 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, B, SK
Jakub Poljovka (3), Martina Šuchová (3), Matúš Adamčík (3), Tomáš Švihorík (3), Samuel Novelinka (4)
21
19 Gymnázium Terézie Vansovej, 17. novembra 6, Stará Ľubovňa, SK
Richard Sokol (4), Marián Marhefka (4), Daniel Lazorčák (4), Patrik Židovský (4), Matej Kormanský (4)
20
20 Gymnázium Leonarda Stöckela, Jiráskova 12, Bardejov, SK
Aneta Kostárová (4), Miroslava Pavlusová (4), Patrik Prokop (4), Filip Šinaľ (3), Denis Talár (4)
20
21 Gymnázium Hansa Selyeho s vjm. Komárno, Biskupa Királya 5, Komárno, SK
Dóra Czibor (3), Árpád Komár (3), István Konczer (3), Otto Izsof (4), Dávid Šiška (3)
20
22 Gymnázium Michala Miloslava Hodžu, M. M. Hodžu 860/9, Liptovský Mikuláš, SK
Matúš Galba (4), Filip Geib (3), Maximilián Molnár (3), Andrej Tekel (3), Daniel Zvara (3)
20
23 Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, A, SK
Katarína Bulková (4), Peter Eller (3), Marko Matúšovič (3), Adam Perinay (3), Ján Šouc (3)
19
24 Gymnázium sv. Moniky, Tarasa Ševčenka 1, Prešov, SK
Anna Čujová (3), Valentín Harničár (4), Miriam Fabiánová (3), Ján Slaninka (3), Miroslava Jacková (3)
19
25 Gymnázium sv. Edity Steinovej, Charkovská 1, Košice-Dargov. hrdinov, SK
Slávka Borovská (3), Samuel Gazda (4), František Katona (3), Eliška Ohmanová (4), Ondrej Paralič (4)
18
26 Gymnázium Nové Zámky, M. R. Štefánika 16, Nové Zámky, SK
Tomáš Dikácz (4), Andrej Pečimúth (3), Tomáš Šimovič (3), Adam Valach (3), Andrej Vašek (3)
18
27 Gymnázium Šurany, Bernolákova 37, Šurany, SK
Veronika Rosinská (4), Lucia Škotnárová (4), Veronika Benková (3), Petra Malíková (3), Patrik Rosina (3)
18
28 Gymnázium, Školská 2, Dubnica nad Váhom, SK
Lenka Klimčíková (3), Jana Viktória Kováčiková (3), Matej Kunda (3), Matej Kvorka (3), Jana Staňová (3)
18
29 Gymnázium Juraja Fándlyho Šaľa, Školská 3, Šaľa, SK
Andrej Čermák (3), Miriam Hajdúková (3), Samuel Lukačovič (3), Richard Szarka (1), Peter Tóth (1)
17
30 Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad, SK
Michaela Dlugošová (3), Martin Slivinský (4), Patrik Šuster (4), Oliver Uhlár (4), Marek Vaško (4)
17
31 Piarist. gymnázium sv. J. Kalazan, Piaristická 6, Nitra, SK
David Greksa (3), Daniel Magula (3), Filip Masár (3), Peter Massányi (3), Sebastian Súkenník (3)
17
32 Gymnázium Ivana Kupca Hlohovec, Komenského 13, Hlohovec, SK
Kristína Korecová (3), Richard Bíro (3), Patrik Černý (3), Patrik Meliš (3), Masaryk Marcel (3)
17
33 Gymnázium Martina Hattalu, Železničiarov 278, Trstená, SK
Andrej Fukas (3), Juraj Jankola (3), Marek Jankola (3), Tomáš Starek (3)
17
34 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, A, SK
Martin Bachratý (3), Vladislav Hrčka (3), Ján Whitworth (3), Matúš Kostrian (3), Marek Štrba (3)
17
35 Gymnázium, Senecká 2, Pezinok, B, SK
Filip Kerák (4), Filip Iglarčík (4), Maroš Malý (4), Denis Moravčík (4), Roman Mach (4)
17
36 Gymnázium Ľudovíta Štúra, 1. mája 170/2, Trenčín, A, SK
Mária Rajníková (4), Kristína Mečiarová (4), Barbora Rimnáčová (4), Lenka Závišová (4), Ivana Macková (4)
17
37 SŠ katol-Gymnázium sv. CaM, Farská ul. 19, Nitra, SK
Andrej Žitňák (3), Lucia Gorogová (3), Lucia Janíková (3), Michal Križo (4), Timote Kuma (4)
16
38 Gymnázium M. R. Štefánika Šamorín, Slnečná 2, Šamorín, SK
Jakub Kuchár (3), Patrik Szabó (3), Peter Plavy (3), Adam Žigo (2), Jana Beregháziová (2)
16
39 Spoj. šk. - Gym. sv. Jozefa, Klčové 87, Nové Mesto nad Váhom, SK
Michal Topoľský (4), Miroslav Gajda (4), Anna Schindlerová (4), Ján Pavlech (3), Michal Bátora (3)
16
40 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, B, SK
Tomáš Piecka (3), Lenka Mazlová (3), Peter Fučela (3), Boris Engler (3), Matúš Komora (3)
16
41 Gymnázium, Javorová 16, Spišská Nová Ves, B, SK
Tomáš Buček (3), Jakub Ľorko (3), Andrea Makarová (3), Juliana Phamová (3), Veronika Turčanová (3)
16
42 Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice-Staré Mesto, SK
Ján Čamaj (3), Kristián Genčur (3), Andrea Geregová (3), Timon Moško (3), Erik Šoffa (3)
16
43 Gymnázium, Školská 234/8, Považská Bystrica, SK
Martin Bakoš (3), Michal Kališ (3), Ivana Piačková (3), Michaela Rohová (3), Jakub Smatana (3)
16
44 Gymnázium Nitra, Golianova 68, Nitra, SK
Matej Novák (4), Oliver Szölössi (4), Albert Szölössi (3), Simona Zálešáková (3), Michal Ďurovič (3)
16
45 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, B, SK
Dávid Šponták (1), Tomáš Lincéni (3), Martin Mucha (3), Timotej Süč (2), Juraj Orenčák (3)
15
46 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, A, SK
Klaudia Dyttertová (4), Tibor Košťál (4), Júlia Peňáková (4), Vincent Uhliarik (4), Dominik Viater (4)
15
47 Gymnázium, Ľ. Štúra 26, Michalovce, A, SK
Róbert Cihaľ (3), Peter Dragúň (4), Katarína Mydlová (3), Marek Kurej (2), Adam Varga (3)
15
48 Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava, Hviezdoslavovo nám. 18, Dolný Kubín, SK
Klára Kazimírová (4), Ján Vankúš (3), Jozef Majzel (3), Natália Pohanková (4), Katka Studeničová (3)
15
49 SOŠ elektrotechnická, Celiny 536, Liptovský Hrádok, SK
Damián Filo (3), Peter Kiss (3), Ján Korček (4), Peter Kubík (4), Branislav Mateáš (4)
15
50 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, A, SK
Kristína Brezániová (4), Brigita Stráňavčinová (4), Andrej Petričko (4), Emanuel Frátrik (3), Samuel Vašečka (3)
15
51 SPŠ elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov, SK
Jonáš Dujava (2), Benedikt Feťko (3), Viktor Hriseňko (3), Daniel Košč (3), Matej Pončák (4)
15
52 Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava, Hviezdoslavova 20, Kežmarok, SK
Adrián Václavek (4), Adrián Gurka (3), Oliver Zakopjan (3), Štefan Bachleda (3), Martinko Kulka (3)
15
53 Spoj. š. F. Assiského-gymnázium, Kláštorné nám. 1, Malacky, SK
Dušan Daniel (3), Michal Kuklovský (2), Tereza Okruhlicová (3), Andrej Kořínek (1), Marián Cibuľa (4)
15
54 Gymnázium, Jablonská 5, Myjava, SK
Lukáš Kriško (4), Martin Černák (4), Stanislav Mosný (3), Tomáš Žilínek (3), Adam Eliáš (2)
14
55 Gymnázium A. Bernoláka, Lichnerova 69, Senec, SK
Kristián Augustovič (4), Adam Dolanský (3), Jakub Kočalka (3), Mário Oleš (3), Jakub Žúrek (3)
14
56 Gymnázium, Parovská 1, Nitra, A, SK
Hana Kluvancová (1), Tomáš Královič (2), Svetlana Rampašeková (1), Samuel Šabík (1), Lucia Saková (1)
14
57 Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Štúrova 383/3, Stará Ľubovňa, SK
Dávid Michal Bulko (4), Mária Raššová (3), Milan Majkut (3), Erik Hudák (4), Matej Pirhala (4)
14
58 Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha, Malá hora 3, Martin, SK
Matej Noga (4), Tomáš Koban (4), Patrik Popelár (4), Matúš Lipták (4), Tomáš Červeň (3)
14
59 Gymnázium, Komenského 2/1074, Partizánske, SK
Adam Beliansky (3), Zdenko Čepan (4), Natália Remperová (3), Juraj Strych (3), Daniel Škarbala (3)
14
60 Gymnázium L. Novomeského Senica, Dlhá 1037/12, Senica, SK
Veronika Funková (3), František Jankovič (3), Samuel Križan (3), Kristína Oslejová (3), Jana Švrčková (3)
14
61 Spoj. š. gym. sv. F. z Assisi, Karloveská 32, Bratislava, SK
Matej Hanzalík (3), Rebeka Horecká (4), Mária Kosseyová (3), Lukáš Lenč (2), Zuzana Šintálová (4)
13
62 Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy, Haličská cesta 9, Lučenec, SK
Barbora Ďurkovičová (4), Terézia Ďurkovičová (4), Tomáš Gerát (4), Andrej Kancko (4), Marián Oravec (4)
13
63 Gymnázium Štefana Moysesa, Školská 13, Moldava nad Bodvou, SK
Ronald Balog (3), Alexandra Migasová (3), Matej Šmelko (3), Jakub Šmelko (3), Pavol Szepsi (3)
12
64 Gymnázium J. Hollého Trnava, Na hlinách 7279/30, Trnava, B, SK
Jakub Bartošovič (3), Adam Končál (3), Daniel Lacko (3), Nikola Šturdíková (3), Ivan Vykopal (3)
12
65 Gymnázium sv. Františka z Assisi, J. M. Hurbana 44, Žilina, B, SK
Dávid Sňahničan (3), Sára Ľuptáková (4), Pavol Melo (3), Erik Masný (3), Ivona Feiková (3)
12
66 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, B, SK
Erik Scholcz (2), Eduard Frlička (2), Daniel Broško (3), Peter Štark (3), Michal Gurčík (2)
11
67 Gymnázium Vráble, Školská 26, Vráble, SK
Samuel Buranský (1), Adam Horka (3), Martin Max (3), Lukáš Minár (3), Roland Rajcsányi (3)
11
68 Gymnázium, Kpt. Nálepku 6, Sobrance, SK
Karol Serbák (3), Ján Kušnír (3), Martin Rudolf (3), Mária Rudolfová (3), Daniela Šabáková (4)
11
69 Gymnázium Jozefa Lettricha, J. Lettricha 2, Martin, A, SK
Peter Gilan (3), Michal Knoško (3), Rebeka Pokrievková (3), Lukáš Račko (3), Patrik Štípala (3)
11
70 Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo, B, SK
Žaneta Hrbková (4), Lukáš Krivda (2), Paulína Loneková (2), Ján Murín (4), Ivana Turčeková (2)
11
71 Gymnázium sv. Andreja, Námestie A. Hlinku 5, Ružomberok, SK
Martin Matejka (3), Ján Nechaj (4), Oskar Sidor (4), Štefan Tkáčik (4), Lea Vargova (4)
11
72 Gymnázium Pavla Horova, Masarykova 1, Michalovce, SK
Patrik Kokočák (4), Ema Kostovčíková (3), Miroslav Kozma (3), Kristián Marcinčák (3), Tatiana Vojtková (3)
10
73 Biling. gym. C. S. Lewisa, Beňadická 38, Bratislava, SK
Dávid Daniš (3), Pavol Hnilica (3), Vincent Hornáček (4), Veronika Kalousková (4), Šimon Rusnák (4)
10
74 Gymnázium Františka Švantnera, Bernolákova 9, Nová Baňa, SK
Marek Bielik (3), Martin Budinský (3), Jaroslava Gáliková (2), Patrik Šály (3), Marián Šebeňa (3)
10
75 Evanjelická SŠ-Gymnázium, M. R. Štefánika 17, Martin, SK
Marek Hulec (2), Rastislav Jonis (2), Alžbeta Jurečeková (2), Samuel Krško (3), Júlia Pavlíková (2)
10
76 Gymnázium, Javorová 16, Spišská Nová Ves, A, SK
Dávid Kampo (3), Barbora Šofranková (3), Jakub Lengvarský (3), Martin Bačovský (3), Denis Novák (3)
10
77 Gymnáz. V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, Prievidza, SK
Ladislav Ferov (4), Adam Hagara (4), Pavol Hepner (4), Timotej Králik (3), Ivan Plachý (4)
10
78 Gymnázium A. H. Škultétyho, Školská 21, Veľký Krtíš, SK
Kristián Toldy (4), Ladislav Villám (4), Ján Huďan (4), Ján Bartoš (3), Lukáš Čierny (3)
9
79 SPŠ elektrotechnická, K. Adlera 5, Bratislava, SK
Mário Hoz (4), Ján Mach (4), Marek Marko (3), Matej Halinkovič (3), Jakub Lušnák (3)
9
80 Gymnázium Svätej Uršule, Nedbalova 6, Bratislava, SK
Katarína Blažeková (4), Miriam Cidoríková (4), Daniel Lučanič (4), Richard Köplinger (4), Marek Rakús (4)
9
81 Súkromné gymnázium, Dneperská 1, Košice-Nad jazerom, SK
Barbara Brixova (3), Marian Čekan (3), Erik Čitak (3), Richard Olejar (3), Miloš Popovič (3)
9
82 Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, Brezno, SK
Dominika Barbieriková (3), Michal Fiľo (4), Michal Floch (4), Martina Hančinová (3), Viktória Voletzová (3)
8
83 Súkromné gymnázium FUTURUM, Kožušnícka 71/2, Trenčín, SK
Erika Želibabková (4), Lenka Želibabková (3), Nikola Kunzová (4), Ema Majerovičová (4), Naphatsorn Maneechai (4)
8
84 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, B, SK
Andrej Ďurech (3), Branislav Klučka (3), Peter Piaček (3), Alex Uhrina (3), Marek Žemla (3)
8
85 Gymnázium Andreja Sládkoviča, J. A. Komenského 18, Banská Bystrica, SK
Jozef Kostúrik (3), Jakub Krnáč (3), Martin Sochor (3), Oliver Varga (3), Patrik Barcaj (3)
8
86 Gymnázium Jána Papánka, Vazovova 6, Bratislava, SK
Andrea Andrésová (3), Šimon Gabaj (4), Sofia Gašparová (3), Michaela Leinwatherová (3), Daniel Slota (4)
8
87 SŠ SPŠE S. A. Jedlika NZ, Komárňanská 28, Nové Zámky, SK
Adrián Boros (4), Gabriel Lévai (4), Tomáš Kender (3), Patrik Sopko (3), Alex Sporni (4)
8
88 Gymnázium J. B. Magina, Beňovského 358/100, Vrbové, SK
Jakub Berlanský (4), Alica Hubinová (4), Simon Kalnický (4), Veronika Madunická (4), Andrej Vnučko (4)
7
89 Ev. SŠ- Ev. gymnázium J. T, Komenského 10, Liptovský Mikuláš, SK
Júlia Činčuráková (3), Armin Komhal (4), Martin Marhefka (4), Šimon Nemec (4), Benjamín Šramo (3)
6
90 Súkromná OA Ak. vzdel, Jarná 13, Žilina, SK
Marek Portašík (4), Simona Turancová (4), Veronika Káčeriková (4), Adrián Trizuliak (4), Adriána Slaninková (4)
6
91 Gymnázium Angeli Merici Trnava, Hviezdoslavova 10, Trnava, SK
Matej Friedel (4), Veronika Ganzová (3), Stanislav Pekarovič (4), Katarína Slezáková (3), Adrián Tulušák (4)
6
92 Gymnázium, Hlinská 29, Žilina, SK
Radoslav Chudovský (4), Boris Králik (4), Silvia Krúpová (3), Dorota Romanová (3), Martina Šmehýlová (3)
6
93 Gymnázium V. Mihálika Sereď, Kostolná 119/8, Sereď, SK
Petra Kirschová (4), Ivana Krížová (4), Lukáš Mlynár (3), Veronika Pašková (3), Alexandra Sokolová (3)
4
94 Gymnázium, Ul. 1. mája 905, Púchov, A, SK
Jozef Cibulka (3), Šimon Drienik (3), Jakub Janec (3), Richard Jarník (3), Marek Špaček (3)
4
95 Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča, Bernolákova 21, Prešov, SK
Marek Belej (3), Martina Fedorová (1), Július Pribula (3), Ráchel Saraková (3), Jakub Konkoľ (4)
3
96 Stredná odborná škola, Štefánikova 39, Svit, SK
Jakub Grivalský (3), Paula Lazorová (2), Slavomír Podolský (2), Ivana Rošková (4), Adam Varga (3)
2
97 Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves, A, SK
Eduard Brandebur (3), Daniel Broško (3), Peter Hron (3), Štefan Smrek (3), Peter Štark (3)
0